Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Záhady faroského majáku

Ke starověkým sedmi divům světa se váže spousta záhad. Prim v tom vedou egyptské pyramidy. Ovšem jak je to u těch ostatních? Co třeba druhý egyptský div – maják na ostrově Faros v Alexandrii?

Maják na ostrově Faruwikipedie

Maják na ostrově Faros byla bezesporu jedna z nejúžasnějších staveb starověku. Jeho stavba byla započata kolem roku 300 před naším letopočtem a dokončena kolem roku 280 před naším letopočtem. Tehdy se v Egyptě dostali k moci Ptolemaiovci, a to konkrétně první z nich Ptolemaios I. Sótér. Tento muž byl původně makedonský generál Alexandra Velikého, po jehož smrti se ujal vlády nad Egyptem. Tento panovník během svého vládnutí například položil základy velké alexandrijské knihovny, což byla zároveň největší knihovnou starověku. Dalším jeho počinem byla právě výstavba tohoto obřího majáku, na niž byl povolán architekt Sostratos. Stavba však byla dokončena až během vlády jeho následovníka Ptolemaia II. Filadelfa.

Přesný tvar a rozměry majáku neznáme. Ale i z toho, co o nich víme, dá se vydedukovat, že to bylo něco impozantního. Májek měl základnu ve tvaru dvoupatrového čtvercového paláce, jehož rozměr jedné strany se odhaduje na 180-190 metrů. Podle dochovaných zpráv měl mít dokonce v každém rohu menší věžičku. Ovšem vlastní maják se tyčil ve středu této stavby. Spodní část tvořila čtverhranná zužující se věž, na každém jejímž horním rohu se nalézala socha boha Tritona. Výška této spodní části je udávaná mezi 60-80 metry. Na ní byla postavena užší, pravděpodobně osmiboká věž. Ta byla zakončena kamennou plošinou, na níž stála kruhová sloupová síň. Tam se každou noc zapaloval oheň, který byl vidět daleko do moře. Ve dne k tomu pak sloužilo bronzové zrcadlo, které odráželo sluneční paprsky. Tato síň měla údajně strop ve tvaru pyramidové věže, na níž byla umístěna mramorová socha boha Poseidona. Když se zamyslím nad tvarem celého majáku, nemůžu se ubránit pocitu, že i tak šlo ve skutečnosti o pyramidovou stavbu, jež byla údajně zhotovena z bílého mramoru. Popravdě řečeno, dodnes se pořádně neví, jaké techniky při výstavbě byly použity.

Výška majáku je údaj, o kterém se vedou spory. Za nejpravděpodobnější údaj v literatuře je udávaná výška cca 117 metrů. Ovšem Flavius Josephus, římský historik židovského původu, psal, že světlo z majáku bylo možné spatřit až ze vzdálenosti 53-56 kilometrů. Z toho by nám vyšla skoro až neuvěřitelná výška 180 metrů! Vzhledem k tomu, že obdobnou půdorysnou velikost měla i samotná základna stavby, proč by tomu tak nemělo být? Pokud by tento údaj byl správný, znamenalo by to, že šlo o stavbu vyšší než je velká pyramida v Gize, a tudíž o nejvyšší stavbu celého starověku. A tím pádem i nejvyšší pyramidovou stavbu světa.

A co víc, byl by to i nejvyšší maják historie. Současný nejvyšší maják světa stojí v saúdskoarabské Džiddě. Postaven byl až v roce 2002 a měří 133 metrů.  Na druhém místě je maják Perry Memorial Monument na břehu Erijského jezera v USA, jenž byl postaven v roce 1915 a tyčí se do výšky 107 metrů. Třetí, o metr nižší se nalézá v Japonsku a ty v pořadí další už mají pod sto metrů. A tak je vidět, o jak úžasnou stavbu šlo.

To všem zdaleka není vše. V horní části majáku vedla údajně šikmá spirálovitá rampa pro vyvážení paliva, které se na vrchol vytahoval nejprve koňským potahem a pak do nejvyššího patra kladkostrojem. A v základové části majáku se nacházela i zásobárna pitné vody, která se sem dostávala vodovodem z pevniny. Jak je vidět, bylo to důmyslné technické dílo, které ve starověkém světě nemělo obdoby. Kromě toho, maják se využíval i pro účely astronomických pozorování.

O dvou dalších zajímavostech, které doslova vyrážejí dech, píše ve své knize „Největší záhady Středomoří“ český záhadolog Jan A. Novák. Jednak se zmiňuje, že na jeho stavbě se mohlo vyskytovat zařízení pracující na způsob parního stroje, neboť v té době prý zde existovali lidé, kteří se o podobné věci pokoušeli, například Hérón Alexandrijský, zvaný Méchanikos. A druhou věcí, která se na jeho vrcholu prý údajně měla nalézat, prý bylo optické zařízení, něco jako dalekohled, jenž byl oficiálně pro naší civilizaci objeven až o necelé dvě tisíciletí později, v roce 1608. Ovšem, jak autor podotýká, v obou případech jde jen o kusé zprávy.

O to víc mne překvapilo, když jsem si maják vyznačil na mapu a spojil s druhým zdejším divem světa, s pyramidami v Gíze. Jako v jiných případech, tak i zde tato spojnice ukazuje na tzv. antický „pupek světa“ na řecké Delphy, kde se mimo jiné nalézala i legendární věštírna. Opět jen náhoda?

A jak to s majákem bylo dále? Poprvé byl poškozen za Césarova tažení proti Ptolemaiovi XIII., kdy maják přišel o nejvyšší část. Později byl sice obnoven, ale ve 4. století ho poškodilo zemětřesení. Tehdy se na jeho vrcholu přestal zapalovat oheň, ale i tak sloužil dále jako denní maják. Další zemětřesení přišlo na konci 10. století našeho letopočtu, a to už z majáku zbyla jen čtvrtina. Ve 13. století ho lidé začali rozebírat na stavební materiál a definitivní zánik této antické památky přineslo zemětřesení roku 1326. Od té doby z něj už nic nezůstalo, až na pár ruin, které zde leží v moři. V 15. století byla na místě majáku postavena vojenská pevnost Quait Bay Fort, na kterou padly i jeho poslední zbytky. Tak to je smutný osud nejvyšší budovy starověku. Ale i tak je to ten ze šesti zaniklých divů světa, jemuž se podařilo stát do nejpozdější doby. A i tento fakt z něj dělá jednu z nejúžasnějších staveb starověku.

 

Zdroj a použitá literatura:

Wikipedie

Lenková J., Šiška V., Mackerle I., Zeman J.: Velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha, 2002

Novák J.A.: Největší záhady starověku, Nakladatelství XYZ, Praha, 2009

Caselli G.: Divy světa, Vydavatelstvo osveta, Martin, 1991

http://21stoleti.cz/blog/2011/02/23/8-nejvetsich-majaku-sveta

 

Související články v rubrice: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | úterý 22.1.2013 7:44 | karma článku: 26,07 | přečteno: 4386x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,55 | Přečteno: 153x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Rakouské Zelené do eurovoleb povede mladá aktivistka. Je nezkušená a lže, zní

18. května 2024  11:55

Lídryně kandidátky rakouské vládní strany Zelení do Evropského parlamentu Lena Schillingová se od...

Nehoda kamionu na osm hodin zastavila provoz na D35 u Olomouce

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  11:42

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

Na Česko udeří od jihovýchodu bouřky. Hrozí kroupy a také přívalové deště

18. května 2024  11:19,  aktualizováno  11:40

Přímý přenos Silné bouřky dnes zasáhnou Moravu a jihovýchod Čech, v neděli pak celé Česko, uvedli meteorologové....

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám