Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pravda? Ta je jen někde tam venku

Určitě jste si všimli, jak mnoho rádoby tzv. "uvědomělých" aktivistů šermuje s pojmem pravda. Jenže já tvrdím, že žádná univerzální pravda neexistuje a že každý máme jen tu pravdu svou.

A ten, kdo se chce v současné době zaštitovat slovem "pravda", není ničím jiným než nositelem vlastnosti zvané "arogance". Zkusme se projít dějinami, co například bylo považováno za pravdu v jednotlivých historických epochách.

Například ve středověku platilo, že Země je buď placatá anebo sice kulatá, ale středem vesmíru, kolem které všechno obíhá včetně Slunce, planet a hvězd. A kdo se této tehdejší pravdě postavil, byl prohlášen za kacíře a mohl klidně skončit i na hranici.

Nebo jiný příklad: Co byla pravda před listopadem 89? Že Lenin je věčný, se Sovětským svazem na věčné časy, proletáři všech zemí spojte se a že socializmus je naše budoucnost a komunistická strana má mít hlavní slovo ve státě. A kdo chtěl tvrdit něco jiného, byl tehdejšími slovy nepřítel státu a slovy dnešními nejspíš dezinformátor.

Podobné "pravdy" jako že Němci a árijci jsou nadřazenou rasou nad těmi ostatními, je možné najít i v nacismu. I ta stála svobodu či dokonce životy milionu lidí. A takhle je možné procházet každou ideologii, která si o sobě myslela, že má patent na pravdu a že jen ona může rozhodovat o tom, co je pravda a co ne. A je jedno, jestli je to ideologie politická, náboženská či jakákoliv jiná.

Jenže, když se na všechny takovéto ideologie podíváme, tak co zjistíme? Že všechny se v nějaký historický okamžik zhroutily jak domeček z karet. A stejně to v nějaký jiný historický okamžik dopadne s každou další ideologií, která si o sobě myslí nebo někdy bude myslet, že jen ona má ten patent na pravdu.

Ano i dnes se objevují lidé, kteří chtějí ostatním kázat, co má být pravda a co ne. Například včera jsem se dočetl o třech teenagerech, kteří vyvíjí jakýsi antivir na dezinformace, protože prý nechtějí, aby pravda prohrávala. A jelikož v popisu svého programu šermují i s takovými slovy, jako senzacechtivost, či stereotypizace a podobnými, je vidět, že i oni podlehli nějaké ta novodobé rádoby pravdoláskařské ideologii (viz zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vyvijime-antivir-na-dezinformace-tri-cesti-kluci-vedi-jak-na/r~68363d08367a11ec98380cc47ab5f122 )

Pravda, jak jsme si ji popsali, je z ideologického hlediska pojmem zcela relativním. Jestliže prohrává pravda jedné ideologie, tak zas vyhrává pravda ideologie jiné. A co tam rovnou to slovo "pravda" škrtnout a nechat tam jen to slovo ideologie nebo názor. Myslím si, že je to v tomto případě daleko objektivnější než tam používat slovo "pravda".

A jak to s tím slovem "pravda" tedy ve skutečnosti je? Z toho, co jsem tady napsal, vyplývá, že nejblíže k tomu popsat skutečnou pravdu, je motto ze seriálu Akta X, jediného seriálu americké provenience, který jsem kdy v televizi sledoval. Toto heslo podle mého názoru vystihuje nejlépe pravou filozofickou podstatu slova "pravda", neboť říká, že "pravda je tam někde venku".

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 4.11.2021 8:01 | karma článku: 28,48 | přečteno: 625x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,58 | Přečteno: 157x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 235x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 188x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 203x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Hledaného dezinformátora Zítka zadržela policie na Slovensku, utíkal dva měsíce

24. června 2024  14:44,  aktualizováno  15:15

Policie na Slovensku zadržela hledaného dezinformátora Pavla Zítka, informoval server Seznam...

Ukrajině pomoci, ale... Vyslání vojáků možný premiér Francie Bardella odmítá

24. června 2024  15:11

Šéf francouzské nacionalistické strany Národní sdružení Jordan Bardella slíbil ostražitost vůči...

Všichni vědí, že si to vymyslel, řekl muž o korunním svědkovi k vraždě ve Slopném

24. června 2024  15:02

Řízení o obnovení procesu v případu třináct let staré brutální vraždy v obci Slopné na Zlínsku je u...

Do Prahy přijel argentinský prezident Milei. Bude mít přednášku a setká se s Pavlem

24. června 2024  14:59

Česko v pondělí navštívil zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1894x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám