Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pěší výlet Prahou ke 100. výročí vzniku republiky

Jak bych já, nadšený turista, asi měl nejlépe oslavit století naší republiky? Včera, 27. října, jsem zvolil pěší výlet Prahou. A to jak po zajímavých památkách, tak po zajímavých akcích, které se k tomuto výročí v Praze konaly.   

Výlet jsem začínal na Václavském náměstí, odkud jsem z Vodičkovy ulice vstoupil do pasáže Světozor. Nádherná okenní vitráž se mi líbila už jako dítěti. Jednou jsem si jí, jako kluk, vyfotil i na černobílý film.

Odtud jsem vstoupil do Františkánské zahrady, odkud je nádherně vidět gotický chrám Panny Marie Sněžné.

Františkánská zahrada slouží i jako zkratka na Jungmannovo náměstí. Pomník Josefa Jungmanna z roku 1873 a v pozadí palác Adria, který byl vystavěn v rondokubismu v roce 1926.

Pak jsem se vydal ulicí Na Příkopě.

Na náměstí Republiky měl udělané pódium Klub českých turistů.

Na tento dům na rohu Revoluční a Klimentské ulice mám zvláštní vzpomínky. Zhruba před dvaceti lety jsem tam chodil na setkání pražské pobočky Klubu psychotroniky a UFO. Takže ho mám spojený s informacemi o záhadách.

Mým prvním větším cílem, který měl vztah k dnešnímu výročí, bylo Poštovní muzeum.

Tady se totiž koná skautská výstava "Pošli to dál" o skautské poště, jejíž účastníci se významně podíleli na vzniku Československa v roce 1918.

Dokonce v České televizi na programu "Déčko" o tom jde televizní seriál (viz https://decko.ceskatelevize.cz/skautska-posta), o kterém jsem se pochvalně vyjádřil ve svém článku "Pochvala České televize za "Skautskou poštu"". Když se mi nějaký pořád ČT líbí, tak si myslím, že je třeba ji za to pochválit. Aby těch kvalitních pořadů tam přibývalo.

Když jsem si prohlédl skautskou výstavu v Poštovním muzeu, vydal jsem se přes Vltavu po Štefánikově mostě. No vida, další místo, jehož název je spojený s dnešním výročím. Je z něj například vidět kromě Vltavy také ostrov Štvanice, botel Albatros a také Těšnovský tunel, kterému se říká "Husákovo ticho".

A samozřejmě i druhý tunel, zvaný Letenský.

Od Letenského tunelu jsem začal stoupat nahoru na Letnou. A tady jsem si mohl vyfotografovat celý Štefánikův most. 

A nebo i Helmovský jez s vodní elektrárnou na Štvanici.

Dorazil jsem k bývalé restauraci, tedy lépe řečeno k Československému pavilonu z Expo 58 v Bruselu. Jeho autory jsou architekti František Cubr, Josef Hrubý a Zdeněk Pokorný. Tento pavilon získal na světové výstavě hlavní cenu "Zlatá hvězda" a třináct dalších ocenění. V roce 1959 byl přenesen do Prahy.

Novorenesanční budova Letenského zámečku z roku 1863. Mezi roky 1891 a 1916 zde byla horní stanice dnes již neexistující kolejové lanovky na Letnou. Mezi lety 1926-35 v její trase zas vedlo kryté pohyblivé schodiště.

Tento přístřešek na pozemku Letenského zámečku ukrývá legendární kolotoč. z roku 1891, nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě.

Nalézá se před budovou Národního technického muzea.

Po obědě, který jsem si dal na Letenském náměstí, jsem si to namířil na Letenskou pláň, kde se koná přehlídka 2018. Je to spíš taková výstava, vojenských a policejních věcí

Záchranné služby

Hasičů

A dalších podobných témat. Tady jsem například u historické vojenské výstavy.

Také se tu konají ukázky bojové techniky. V tomto případě robot zneškodňuje nebezpečný balíček.

Také se tu nalézají stánky dalších organizací. Například skautské muzeum

A protože jsem měl na sobě oldskautskou bundu, neboť jsem členem Kmene dospělých, obdržel jsem od pořadatelů i tento odznak.

Poté jsem si to Letenskými sady namířil dál za dalšími dnešními cíli.

Koukl jsem se na čas. Bylo přesně 13 hodin a 13 minut (stává se mi to dost často právě v tento čas). A teď jsem dorazil ke Strakově akademii, tedy k budově Úřadu vlády. Šel jsem se podívat, zda náhodou není při dnešním svátku otevřená pro veřejnost. Nebyla. Ale jak mne informoval zdejší policista, tak by měl být pro veřejnost otevřený Herzánský a Lichtenštejnský palác. Rozhodl jsem se tedy pro Lichtenštejnský palác na Kampě.

Cestou jsem se stavěl ještě ve Vojanových sadech na Malé Straně.

Jsou součástí někdejší ovocné zahrady, která vznikla už v roce 1248.

Nalézá se zde například kaple svatého Eliáše v podobě krápníkové jeskyně.

A také zde žijí pávi.

Pomalu jsem se dostával na Kampu. U Čertovky jsem si vzpomněl, jak do ní v seriálu o Chobotničkách padal z okna klavír.

Ale to už přicházím k pověstné Werichově vile. První zmínka o stavbě pochází z roku 1580, ale je prý ještě starší. A to minimálně z roku 1510. Za dnešní podobu může pozdně renesanční přestavba ze 17. století. Žilo zde mnoho významných osobností. V letech 1798-1803 národní buditel Josef Dobrovský. Mezi roky 1929-1941 památkář Zdeněk Wirth. Od roku 1945 až do své smrti v roce 1980 herec a divadelník Jan Werich. mezi roky 1946 a 1948 i jeho slavný kolega Jiří Voskovec. A mezi roky 1948 - 1968 i básník Vladimír Holan.

A na proti Werichově vile se nalézá další cíl mého dnešního výletu. Již zmíněný Lichtenštejnský palác, který byl během svátku otevřený veřejnosti.

A tak jsem si stoupl do fronty. Čekal jsem asi půl hodiny. Každých deset minut vstupovalo na prohlídku cca 40 návštěvníků.

Barokní palác na břehu Vltavy byl vystavěn 1697-98 podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho.

Jeho majitelé byli Kolovratové, Lichtenštejnové a Odkolkové.

Když objekt v roce 1978 přešel do majetku Úřadu vlády, tak byl ve velice špatném stavu. A dokonce hrozilo jeho sesutí do Vltavy. Proto mezi lety 1982-1991 proběhla celková rekonstrukce objektu.

Dnes, jak už jsem psal, palác patří vládě České republiky, která ho využívá k reprezentačním účelům a k ubytování významných státních návštěv.

Mezi jeho hosty tady patřili například španělský král Juan Carlos, Britská královna Alžběta II., japonský císař Akihito, ruský prezident Vladimír Putin, čínský prezident Si Ťin-pching.

A letos 27. října 2018 ho dopoledne navštívil i francouzský prezident Macron. A odpoledne pak i moje maličkost, bloger, který na svůj blog napsal více než 2000 článků, Libor Čermák. (člověk jako člověk)

Také je odtud nádherný výhled na Vltavu. Například na Karlův most, který jsem se i já teď chystal použít pro svůj přechod přes Vltavu.

Na Karlově mostě zrovna nějací turisti krmili racky a holuby. To mě přivedlo na nápad udělat fotku ptáků v letu.

Když jsem přešel Karlův most, byla Královská cesta jako obvykle plná turistů.

Když jsem přišel na Staroměstské náměstí, opět jsem se ocitl ve víru oslav 100 let založení republiky. Zde se zrovna konal koncert Ewy Farné.

Na Václavském náměstí si takto výročí připomíná i Český rozhlas.

Já jsem si tady pořídil i tuto fotografii s českou trikolorou. Mimochodem, pokud si nepamatujete, v jakém pořadí jsou na ní barvy, tak jako pomůcku si můžete použít abecedu. Bílá, červená a modrá jsou totiž seřazeny podle abecedy.

A další koncert, tentokrát v horní části Václavského náměstí.

A další symbol letošních oslav. Po opravě byla prezidentem Milošem Zemanem otevřena stará budova Národního muzea. Mimochodem bylo to 200 let po jejím otevření v roce 1818.

Pomalu jsem se vydal na pražské hlavní nádraží, že se odtud vydám domů. Jenže jsem netušil, že se ještě jednou setkám s oslavami 100 let Československa. Tentokrát přímo na hlavním nádraží to byla akce "100 let Československé republiky a železnice". Já jsem tu měl štěstí zrovna na vystoupení kapely Hašlerka.

A návštěvu vládního salónku. Osobně si tedy myslím, že jsem si tímto celým výletem připomněl 100. výročí vzniku Československa nejdůstojněji, jak jsem mohl.

Zdroje: wikipedia, místní informační tabule, www.mapy.cz,

Další výlety: 156: Řopíkový pěší výlet po Kladensku , 155: Pěší výlet do Uhlířských Janovic, 154: Pěší výlet z Nového Města nad Metují do Náchoda, 153: Pěší výlet přes Olešnici v Orlických horách, 152:, Pěší výlet kolem Rokytnice v Orlických horách 151: Na třicet let starém kole podél Berounky, 150: Peší výlet na Šerlich a Velkou Deštnou, 149: Pěší výlet po Kačenčině stezce kolem Deštného v Orlických horách, 148:Pěší výlet lánskými lesy, 147: Foglarovský pěší výlet do středu České republiky, 146: Beltainový výlet ze Sedlčan na keltské oppidum, 145: Pěší výlet ze Ctěnic do Měšic, 144: Pěší výlet z Prokopského údolí na Vidouli, 143: Předvánočně foglarovská procházka Prahou, 142: Pěší výlet po Slavkovském lese, 141: Peší výlet z Chebu do Františkových Lázní, 140: Výlet po Mariánských Lázních a jeho okolí , 139: Pěší výlet kolem Františkových Lázní, 138: Výlet po hrázděných domečkách Chebska, 137: Na třicet let starém kole podél Vltavy, 136 a níž: viz rubrika výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | neděle 28.10.2018 12:40 | karma článku: 22,42 | přečteno: 686x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Příměří v nedohlednu. Jednání Izraele s Hamásem v Káhiře ztroskotala

5. května 2024  18:31,  aktualizováno  22:26

V Káhiře v neděli skončila jednání o příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem,...

Poslance SPD jsem zbil já, přiznal se 17letý mladík. Došlo k dalšímu ničení

5. května 2024  11:22,  aktualizováno  20:49

Drážďany v sobotu zaznamenaly další předvolební útok. Tentokrát šlo o stánek protiimigrační...

Strach z migrace i rebelie proti levici. Mladí Němci se přiklánějí k AfD

5. května 2024  20:15

Čekali byste, že mladí Němci volí hlavně Zelené nebo jiné levicové strany? Omyl Roste podíl těch,...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám