Pěší výlet kolem Adršpachu
První pískovcová skaliska se už nalézají tady na svahu.
Šel jsem směrem k Bučnici (viz K Bučnickým chaloupkám), a tak jsem prošel i kolem Bučnického pramene.
Prošel jsem samotnou Bučnicí a vydal jsem se kolem Metuje, která tady vypadá ještě jako obyčejný potok.
A pak se vydal po louce, po které vede turistická značka k Adršpašským skálám.
Když jsem přišel do Adršpachu, tak ještě dřív, než jsem se vydal do skal, všiml jsem si, že u parkoviště se nalézají jakési novodobé megality.
Jak se zde píše, jde prý o jakési Equilibrium, což je způsob, jak přivézt dvě protikladné kvality do rovnováhy. Kameny tu jsou seřazeny do jakýchsi spirál.
A teď už konečně vstoupím do kýžených Adršpašských skal. Vždyť být na dovolené na Broumovsku a přitom nenavštívit Adršpašské skály, to je asi to samé, jako když si někdo pojede prohlédnout Prahu a přitom nenavštíví Pražský hrad.
Adršpašské skály také slouží jako vděčná kulisa filmařům. Například se zde točily Letopisy Narnie, dále Třetí princ, Peklo s Princeznou, Z Pekla štěstí a další, ponejvíc pohádky. Například tato adršpašská Pískovna je jednou z nejfilmovanějších zdejších míst.
A pak už jsem šel si prohlednout skalní věže a panoramata.
A další zajímavá místa, která se zde nalézají. A nejen to, v sousedních Teplických skálách byl dokonce v roce 2006 byl objeven největší pískovcový jeskynní systém v Evropě. Systém údajně měří neuvěřitelných 27 km a byl nazván jako systém „Poseidon“. (více viz zde: http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=c9724107-b7c6-42c0-b116-7148c4a82643). Ale i tam mi to připomíná legendu, podle níž by tady někde v okolí Adršpachu měl být dokonce vstup do bájné podzemní říše Agharty.
Velkým zážitkem je i projížďka lodí na „Adršpašském jezírku“, kde zdejší průvodci na ní dokonce i příjemně pobaví.
A v druhé části cesty Adršpašskými skálami nemůžu samozřejmě vynechat ani Milence. Mimochodem, je to největší pískovcová věž nejen tady, ale i v Evropě. Je jen náhoda, že má právě antropomorfní tvar?
„Starosta“ a „Starostová“ (zvláště „Starostová“ ve mne vzbuzuje pocit, zda by toto dokázala jen příroda. Vždyť kromě obličeje má na svém hrudníku dokonce patrné rovnoběžné svislé proužky představující oblek s jakousi pruhovanou krajkou - Existují nějaké stopy po předešlých technických civilizacích?)
Adršpašské skály jsem si celé prošel a udělal tam velké množství fotografií, ze kterých jsem udělal speciální fotoblog „Fotonávštěva Adršpašských skal“. Akorát těch návštěvníků tady bylo doslova jak na Pražském hradě. Pak jsem si došel do jedné ze zdejších restaurací na oběd a pokračoval dál.
První zmínka o obci Adršpachu je z roku 1348, což je mimo jiné ten samý rok, co Karel IV. založil v Praze univerzitu nebo pražské Nové Město. A tak je Adršpach vlastně stejně starý jako třeba Václavské nebo Karlovo náměstí v Praze. Je zde i zámek založený v roce 1596 (tedy v době vlády Rudolfa II.)
Prošel jsem Adršpachem, kde jsou také hezké chaloupky. Například tato hrázděná
Nebo tato roubená.
Já jsem se vydal po červené turistické značce, protože jsem měl namířeno k zřícenině hradu Adršpach.
Tento hrad byl nejspíš zbudován v 2. polovině 13. století za panování Přemysla Otakara II. Kdo byl jeho zakladatelem, se neví. V roce 1355, za vlády Karla IV., byl hrad dokonce navržen mezi královské hrady. Vlastnil ho například Hanuš z Adršpachu (1354-59). Pak vladykové ze Skalice, od kterých ho koupil Hynek z Náchoda. Během husitských válek tu sídlili táborité, odkud pořádali nájezdy na Slezsko. A tak slezská knížata hrad v roce 1447 odkoupili a následně zbořili. Dnes jsou zde patrné zbytky jižního jádra s klenbou.
Ve střední části se nalézalo tábořiště vojska. I dnes je zde symbolicky ohniště po nějakých trampech.
Ve východní části bývalého hradu je dnes vyhlídka. Je z ní například vidět nádherné panorama Adršpašsko-teplických skal.
I tady jsem udělal množství fotografií, ze kterých jsem vytvořil fotoblog „Zřícenina hradu Adršpach“.
Když jsem si hrad prohlédnul, sestoupil jsem po červené značce zpět dolů a vrátil po silnici do Adršpachu.
Tam jsem odbočil na žlutou turistickou trasu, prošel znovu kolem oněch novodobých megalitů a namířil si to ke Křížovému vrchu.
Na toto další zdejší skalní město vede dlouhé dřevěné schodiště. Když na něj vyšplháme, narazíme na první věže tohoto skalního města. A pak dorazíme ke skálám, kam vede další dřevěné schodiště. A tady už to začíná být dobrodružné.
A kromě toho tu začíná i ona křížová cesta ze 17. století, které jsem věnoval svůj další fotoblog „Skalní město „Křížový vrch“ u Adršpachu“.
A úplně na vrchu je umístěn kříž z 19. století.
A také je tu i hezký rozhled. Jednak na okolní skály. A jednak na okolní hory, například na Krkonoše. Takže pokud si chcete u Adršpachu prohlédnout nějaké skalní město, kde na rozdíl od Adršpašských skal bude klid od davů turistů, a kde na vás dýchnou i duchovní tradice, tady máte možnost.
Sešel jsem zpět na žlutou turistickou stezku a pokračoval směrem ke Zdoňovu, kde hned v Hrnčířském údolí pod Křížovým vrchem číhá hned několik překvapení. Nalézá se zde jednak kaplička sv. Jana Nepomuského z roku 1880.
A hned vedle ní je zbudována další skupina novodobých megalitů.
Já jsem se pak vydal na zalesněný vrch Kopeček, kam sice nevede žádná značená turistická trasa, ale nachází se tu zřícenina poutního kostela Panny Marie z roku 1667, který je od konce 18. století zrušený, a tak jeho rozvaliny postupně pohlcuje příroda.
Když jsem si zříceninu prohlédl, vydal jsem se zpět dolů ke kapličce.
A pak po louce ve směru na Zdoňov.
A tady se nalézá další kostel, Nejsvětější Trojice, původně gotický kostel, který v 16. století prošel renesanční přestavbou.
Já jsem se pak vydal po silnice směrem na Adršpach, kde jsem se napojil na onu červenou turistickou stezku, po které jsem přišel a po ní se vrátil zpět do kempu. Zítra mne čeká další pěší výlet, tak ať se dobře vyspím.
Zdroje: wikipedie, místní informační tabule, odkazy použité v článku
Použitá mapa: www.mapy.cz
Další reportáže z mých výletů:
96: Pěší výlet kolem Teplic nad Metují, (K Bučnickým chaloupkám) 95: Pěší túra ze Slaného do Kladna, 94: Pěší výlet ladovským krajem kolem Sázavy, 93: Pěší výlet kolem Mukařova, 92: Pěší výlet přes Brdy, 91: Na inlajnech kolem Štěrbohol, 90: Pěší výlet po okolí Votic, 89: Pěšky z Motola do Unhoště, 88: Pěší výlet kolem Kolína, 87: Pěší výlet z Roztok do Kralup nad Vltavou, 86: Pěšky Voděradskými bučinami, 85: Předjarní pěší výlet Kunratickým lesem, 84: Na běžkách podél Botiče, 83: Pěší výlet z Holešovic do Bubenče, 82: Na kole podél Labe z Nymburka do Čelákovic, 1-81: v rubrice výlety a tramping, rubrika: Dovolená 2015 - Broumovsko
Libor Čermák
Ve srubu pod skálou
Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.
Libor Čermák
Zázračné vysvobození z indiánského zajetí
Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.
Libor Čermák
Indián v Roswellu
Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.
Libor Čermák
Tajuplnosti indiánských souhvězdí
Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.
Libor Čermák
U Petroglyfů Tří řek
Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Ministerstvo zaměří kontroly na vlaky. Ohlídá zpoždění i funkční toalety
Premium Dodržování jízdního řádu, správné řazení vagonů, čisté toalety s tekoucí vodou nebo slibovaná...
Dodrží se schválený plán? Lesy ČR mají posílat státu 1,5 miliardy ročně
Strategie hospodaření státního podniku Lesy ČR do roku 2029, kterou představil ministr zemědělství...
V pět hodin končíte! Trump ruší programy pro diverzitu a zbavil se školitelů
Premium Nová administrativa Donalda Trumpa „s okamžitou platností“ poslala na placenou dovolenou všechny...
Konec písemek? Žáci podvádějí s umělou inteligencí, učitelé to nepoznají
Premium Třetina českých žáků a studentů zneužívá umělou inteligenci při tvorbě domácích úkolů. 15 procent...
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1900x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené