Návrat fraktálových a kódových a 3D obrazců v obilí
Pokud se někde objeví fraktálový obrazec v obilí, tak vždy zaznamená úžas většiny lidí. Fraktály jsou totiž jedinečné geometrické útvary, kde se opakuje určitý motiv v mnoha nekonečně různých velikostech. A když se objeví někde zobrazený v obilných lánech, vždy se nabídne souvislost s vyšší geometrií. Historie fraktálových obrazců v obilí se začala psát již v roce 1991, a to konkrétně 13. srpna, kdy se u Cambridge objevilo jedinečné znázornění Mandelbortova diagramu. Další významný výskyt fraktálových obrazců zaznamenal rok 1996. Tehdy se například 7. července objevila u Stonehenge obří Julia set (viz zde) a 30. července se u Avebury objevila dokonce trojnásobná Julia set (viz zde ). Rokem fraktálů by se dal nazvat i následující rok 1997. Jako příklad bych uvedl tento fraktál u Stonehenge (Mystéria Salisburské pláně) a dvě Kochovy sněhové vločky (z 23. července u Silbury Hill a z 8. srpna u Milk Hill u Alton Barnes). Asi nejúžasnější fraktál se objevil 13. srpna 2001, a to opět na Milk Hilll. Jen mne napadá, že objevení tohoto obrazce bylo na den přesně 10 let od objevení prvního fraktálu u Cambridge. A tak se necháme překvapit, zda náhodou příští rok v tyto dny, kdy bude perioda dalších deseti let, fraktálové obrazce pro nás nepřipraví další nějaké zajímavé překvapení.
A své zajímavé fraktálové obrazce má i letošní rok! Tak například 25. června se objevil jedinečný fraktál u White Sheet Hill ve Wiltsheeru. Skládá se z 205 různě velikých kroužků, které jsou uspořádány do šestiúhelníku. Mystérium tohoto obrazce ještě umocňuje fakt, že se vyskytl v úpatí vrcholu, na kterém se rozprostírá pravěké hradiště z neolitu a z doby železné. Další informace včetně fotografií tohoto obrazce naleznete na jeho stránkách: White Sheet Hill
Další obrazec, který bych do této kategorie opět zařadil, se objevil u Chisbury dne 3. července 2010 ve Wiltshiru. Tentokrát jde o pětiboký obrazec (viz St Martin's Chapel, Nr Chisbury,).
Kromě fraktálů vzbudí úžas i tzv, 3D obrazce. Tedy takové, jejichž vzhled nabývá pocitu třech dimenzí. Takovéto jedinečné obrazce se začaly v anglických lánech objevovat v roce 2000. Jako jeden z prvních 3D obrazců, bych označil tento
vypouklý čtverec z Avebury. Ovšem v roce 2000 si zasloužil největší pozornost jiný 3D obrazec, který se také objevil u Avebury. Tento obrazec totiž vypadá jako znázornění magnetických siločár. Za dalším obdobným obrazcem bychom museli opět do Avebury, ovšem do července roku 2002, jen se na tu nádheru podívejte sami. A letos?
Například se 23. června na poli, které se nalézá u lesa poblíž Savernake objevily dva prostorově tvarované trojúhélníky, které jako kdyby byly propleteny do sebe. Více viz Savernake Forest.
A nebo o dva dny později „oko ve víru“, které vzniklo u Uftonu v hrabství Warwickshire. (viz Ufton , nr Southam). Obrazec je navíc doprovázený tzv. podpisem ve tvaru čtyř malinkatých kroužků mimo formaci.
Když už píšeme o nových obrazcích, nemůžeme vynechat další úžasný obrazec, který se objevil v den letního slunovratu 21. června 2010 u Oare v Pewseyském údolí. Už místo, kde k objevu obrazce došlo, je zajímavé. Na místním kopci Huish Hill byl totiž v roce 1999 totiž vysazen les ve tvaru srdce. Takže je to vlastně taková obdoba obrazů bílých koní, které se v okolí hojně vyskytují (viz Po stopách obřích křídových postav). Srdce je nádherně vidět i z výšky (viz googlemapa) a snad právě proto si toto místo zvolili i tajuplní tvůrci kruhů v obilí ke svému dalšímu jedinečnému výtvoru. Obrazec, který zde vznikl, by se dal zařadit do stejné kategorie, jako letošní obrazec u Wiltonu (Mystická galerie v obilných lánech) a
nebo obrazec z roku 2008 z Barbury Castle (tento obrazec), který byl dešifrován, jako vyjádření čísla pí. Obdobně již byl dešifrován i tento letošní obrazec. Pokud si totiž prohlédneme délky středových paprsků (v diagramu jsem je zvýraznil červeně), zjistíme, že odpovídají číslicím, které vyjadřuje tzv. „zlatý poměr“, tj. 1.61803399 (viz obr.). Další informace o tomto obrazci včetně fotografií na Vale of Pewsey . nr Oare ( a článek o srdci zde na stránkách BBC)
Samozřejmě, že nesmíme vynechat ani neanglické obrazce, protože se s nimi doslova roztrhl pytel. Jak už jsem psal v předešlém článku „Anglie dostává na frak od Itálie“, tak Apeninský poloostrov v letošním roce zažívá nebývalý nápor kruhů v obilí. A ani v tuto chvíli se stále těm anglickým nepodařil dohnat počet těch italských. Zatímco po Anglii se v tuto chvíli nalézá sedmnáct obrazců, v Itálii, jak informuje italská databáze CC http://www.cropfiles.it/cropcircles-2010.html, je tomu již dvacet osm!. Vesměs však de o jednodušší obrazce, než jsou ty anglické. Ale i tak je italská sezóna obdivuhodná. Ze zajímavějších obrazců z poslední doby bych se zmínil o soustavách soustředných kruhů, které se objevily na přelomu června a července u Bagnaria Arsa u Udine.
Nápor nových obrazců zažívá i Spolková republika Německo. Dle německé databáze kruhů v obilí, jich na území našich západních sousedů leží v tuto chvíli již sedm. Zde bych se zmínil například o „oku“ u Gross Schneen v Dolním Sasku.
Kromě toho své letošní první obrazce má i Nizozemsko. A pro ty z vás kteří se chystáte svojí letní dovolenou strávit v Chorvatsku, můžete cestou, navštívit obrazec ve tvaru kříže u obce Sveti Martin na Severu země, která se nalézá se asi pět kilometrů od města Križevci.
A závěrem? Pojďme si opět zkusit zapřemýšlet, kdo by mohl a kdo by nemohl být za tím celým fenoménem. Kdo, že to má ty excelentní znalosti matematiky a geometrie, že nám dokáže po tmě přes noc zobrazit do obilí nejrůznější fraktály, 3D objekty a kódy, které v sobě ukrývají známé matematické axiomy? Mohli je vytvořit nějací vtipálci, kteří se před tím „opili“ někde v hospodě a pak si řekli, že z legrace tohle půjdou vyšlapat do obilí? Ostatně, kdo je v trochu podroušeném stavu, mívá nejrůznější nápady. Ale je možné, aby tento člověk mohl jít do obilí vytvářet přesné geometrické kreace, nad kterými žasne nejeden matematik? Domnívám se, že něco takového se se štangmasty v náladě asi moc neslučuje. Ony totiž znalosti, kteří nám tajuplní neznámí předávávají, se díky oněm fraktálům, kódům a 3D obrazcům dají srovnat se znalostmi minimálně vysokoškolského pedagoga matematiky. Ostatně, kdo chce slyšet, jaký je aktuální názor na pravou podstatu kruhů v obilí, musíme říci jen jedno. I přesto, že mezi obrazci v obilí se určité procento padělků skutečně nalézá, konečné řešení tohoto fenoménu je pořád ještě velká neznámá.
www.cropcircleconnector.com/2010/2010.html
www.cropcircle-archive.com/archive/index.php
www.lucypringle.co.uk
odkazy uvedené v článku
Foto: www.flickr.com
Související články :
3. díl: Anglie dostává na frak od Itálie
2. díl: Mystická galerie v obilných lánech
1. díl: No vida, už je to tady! První agrosymboly letoška!
A související rubriky:
Kruhy v obilí - rok 2009
Libor Čermák
Ve srubu pod skálou
Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.
Libor Čermák
Zázračné vysvobození z indiánského zajetí
Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.
Libor Čermák
Indián v Roswellu
Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.
Libor Čermák
Tajuplnosti indiánských souhvězdí
Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.
Libor Čermák
U Petroglyfů Tří řek
Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
A kostlivci se vypotáceli ven... Jak Sověti nafotili osvobození Osvětimi
Seriál Když Rudá armáda před osmdesáti lety stanula u bran Osvětimi, ohromilo ji hrobové ticho, pach...
Hospody v Británii zejí v lednu prázdnotou. Barmani z nudy točí videa a baví sítě
Hospody a restaurace ve Velké Británii zejí během ledna prázdnotou. Nepříliš ideální trend, který...
Vraha předem neodhadneme. Čin mívají propracovaný, říká docent Lašek
Premium Policie v posledních dnech informovala o několika případech, kdy dostala oznámení ohledně možného...
Zavíráme! Vše musí pryč! Podvodníci s „končícím eshopem“ lákají z lidí peníze
Šmejdi jsou často o krok napřed a vymýšlí neustálé finty, jak vytáhnout z lidí peníze. Aktuálním...
Jaké vybrat doplňky stravy pro děti
Vitamíny a minerály hrají klíčovou roli ve správném fungování organismu, protože se účastní metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Kvalitní strava je...
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1900x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené