Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Mystéria Salisburské pláně

Amesbury, město na jihozápadě Velké Británie, nalézající se v hrabství Wiltshire. Známé je především z jedné z písní od skupiny Asonance, ve které se vypráví o dívce Zuzaně, jež byla neprávem odsouzena jako čarodějnice. Ale proč si autoři této písně vybrali právě Amesbury? Nemůže to být také třeba i proto, že se od něj pouhé tři kilometry na západ nalézá asi nejznámější a zároveň jedna z nejzáhadnějších staveb pravěké Anglie?

Vyjeďme z Amesbury po dálnici A303 směrem na západ. A asi po oněch třechkilometrech na levé straně nemůžeme přehlédnout sestavu mnoha mnohatunových balvanů. Některé tam leží na zemi, jiné tam stojí zapíchnuté do země a další tvoří jakési překlady kamenů, jenž jsou pod nimi. Asi jste poznali, že to, co popisuji není nic jiného, než ono pověstné Stonehenge.

Na pravé straně dálnice je velké parkoviště, tam zaparkujete, koupíte si za několik liber vstupenku a pak projdete tunelem pod dálnicí, abyste mohli na druhé straně obejít tuto jedinečnou stavbu tolikrát dokola, kolikrát budete chtít. Dovnitř samotné stavby se sice nedostanete. Ale budete se tu moci vyfotografovat a přitom se spolupřítomným davem lidí třeba pozorovat ptáčky, jak se shromažďují na překladech zdejších trilitů. Přitom vás také může napadnout myšlenka, která zde napadla i mne. Co to bylo za nápad postavit pouhých asi čtyřicet metrů od této stavby čtyřproudou dálnici? Copak tu toto jedinečné dílo nemůže trpět případnými otřesy či výpary z výfuku projíždějících aut? Myslím si, že když už sem mají proudit davy turistů, určitě by nevadilo, kdyby ta dálnice i s parkovištěm byla odtud třeba tři sta metrů. Lidé by si sem stejně rádi zašli a navíc by si tu bez aut mohli připadat jak ve skutečném souznění s přírodou, jako ti lidé, kteří to tady tenkrát před tisíciletími stavěli.

Historie této jedinečné stavby se začíná psát zřejmě kolem 3000 let před naším letopočtem. Tehdy byly zbudovány dva první valy a vztyčeno několik prvních kamenů. Jednak to byl známý Heelstone, který byl umístěn tak, aby osoba, jež stojí uprostřed Stonehenge v den letního slunovratu, mohla sledovat východ slunce přesně u tohoto kamene. A jednak byly vztyčeny první čtyři kameny, z nichž se dochovaly pouze dva. 2. fáze stavby směřuje k letům cca 2500 - 2000 před naším letopočtem. To byl postaven vnitřní kruh žulových balvanů. Co je na tom asi nejfascinující, je to, že se skládá z mohutných balvanů, vážících až čtyři tuny, z nichž každý sem byl dopraven až z 403 kilometrů vzdáleného lomu ve Walesu. Kolem roku 1500 před naším letopočtem bylo dílo dokončeno, když byly osazeny i všechny trility, jak je známe dnes. Tyto kameny však byly přineseny z lokality o něco bližší.

Z "pouhých" 32 km vzdálené vrchoviny Marlborough Downs. Avšak pocházejí z mimořádně těžko opracovatelných pískovcových skal a na přepravu jednoho kamene o váze kolem 50 tun bylo za potřebí minimálně 600 osob. K čemu však tato jedinečná stavba sloužila? Byla to pravěká svatyně, pravěká nemocnice, pravěký kalendář nebo snad pravěká astronomická observatoř? Jak zjistil profesor astronomie Gerald Hawkins, tak se mezi jednotlivými kameny vyskytují spojnice na postavení Slunce, Měsíce a dalších hvězd ve významné dny roku. S další zajímavostí přišel jiný astronom, a to Mike Saunders, který zjistil, že jednotlivé prstence Stonehenge odpovídají modelu průměrných vzdálenostemplanet sluneční soustavy od Slunce. Není také od věci, že pozoruhodné jevy se zde dějí i nyní. Například v okolí tohoto monumentu se občas objevují i záhadné kruhy v obilí, jako například známá Julia set z roku 1996 viz Julia set . Zajímavé stavby se však nalézají i v okolí této stavby. Především je to značné množství tzv. tumulů neboli pravěkých mohylových hrobů. Jak vypadají dnes, je nejlépe vidět na fotografii s tímto agrosymbolemhttp://www.lucypringle.co.uk/photos/2002/uk2002ba.shtml

 

Nalézáme se totiž v prostoru Salisburské pláně, kde se to dávnými stavbami jen hemží. Vydejme se nyní od Stonehenge asi tři kilometry na severovýchod k městu Durrington.

Před ním se totiž nalézá další zajímavá památka dávné Anglie. Původně se jednalo o jakousi dřevěnou obdobu Stonehenge, a tak dostala přiléhavý název Woodhenge. Postavena byla zřejmě v době kolem 2000 let před naším letopočtem. Původní dřevěné kůly se samozřejmě nedochovaly, a tak jejich pozici dnes označují kůly betonové. A Stejně jako u Stonehenge i zdejší kůly měly orientaci k východu slunce o letním slunovratu. Je velice pravděpodobné, že byla součástí nedaleké neolitické vesnice, dnes známé jako Durrington Walls.

 

Když se pohybujeme po Salisburské pláni nesmíme zapomenout ani na další významnou památku, která se nalézá nedaleko samotného města Salisbury. Tím není nic jiného, než Old Sarum.

Jestliže pojedeme z Amesbury do Salisbury, nemůžeme tento vrcholek po pravé straně přehlédnout. Zde asi každého milovníka fantazy napadne Tolkienův Pán Prstenů. Zda náhodou Sarumana, jednoho z čarodějů nepojmenoval po této památce. Ale ve skutečnosti jde o mohutnou pevnost z doby železné a zbytky staré normanské osady.První osídlení je zde datováno již kolem roku 3000 před naším letopočtem, avšak hradiště zde bylo vystavěno až v době železné tj. cca 500 let před naším letopočtem. Pak ho využili i Římané jako vojenskou stanici.Později, jak jsem zmínil, zde byla normanská osada a nakonec zde v jedenáctém a dvanáctém století byly postaveny nejprve katedrála s biskupským palácem a pak i královská palác. Dnes už zde jsou ke spatření pouze rozvaliny, ale i tak se zde můžeme přesvědčit o důležitosti tohoto místa. A čas od času se i zde vyskytne nějaký ten obrazec v obilí.

 

Na závěr bych se zmínil, že podobných pevností z doby železné se na Salisburské planině nalézá daleko více. Kromě zmíněných památek bych ještě uvedl například Yarnbury Castle, Figsbury Ring nebo Casterley Camp u Upavonu.  Ale značná část této planiny je ještě něco. A to vojenský prostor, takže kromě množství prastarých památek je zde k vidění i množství novodobých letadel a helikoptér.  

Zdroj: wikipedie www.stonehenge.cz ,

http://cermak.libor.sweb.cz/anglie08/index.htm

 Daniken E.: Po stopách všemocných, Mustang, Plzeň, 1996

Fotografie: autor, www.flickr.com 

Související článek: Avebury – místo zasvěcené záhadám

Autor: Libor Čermák | pondělí 4.5.2009 11:18 | karma článku: 21,77 | přečteno: 4500x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,59 | Přečteno: 158x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 240x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 190x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 203x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1895x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám