Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lidstvo jednou stejně dospěje ke Spojeným státům světovým

Když se tak zamýšlím nad předvčerejším zamítnutím Lisabonské smlouvy v Irsku, ptám se: To stále ještě lidé nejsou připraveni na to, aby se Evropa ještě více integrovala? Dovolte, abych v souvislosti s tímto zde presentoval svojí vizi budoucnosti.

Naše planeta. Snímek byl pooízen z již zmíniného Apolla 17www.astro.cz

Podívejme se nejprve na to, jak vůbec historicky vznikaly jednotlivé státy. Kořeny toho bych viděl již někdy v pravěku. Lidé se nejdříve začali shlukovat v rody a ty pak v kmeny. Začínali používat například svůj jazyk, svoje zvyky a podobně. Ale aby se ubránili nepřátelům, přišli na to, že bude dobré se spojit v něco, čemu říkáme národ. A tak se stalo, že si mnohé národy mezi sebou vytyčili svoje území a ty si pečlivě hlídali, aby se mezi nimi nemohl nikdo volně pohybovat, jak chtěl. V pozdějších dobách ještě některé země vymyslely to, že si svoje území obehnaly plotem a na hranici postavily vojáky, kteří pečlivě hlídali, aby nikdo nemohl sem ani tam.

Teď se však na toto podívejme z pohledu hypotetického mimozemského návštěvníka. Co by tomu asi říkal, kdyby viděl, že obyvatelé třetí planety sluneční soustavy si takto přísně vymezují svá území. Copak jejich domovem není celá jejich planeta? Americký astronaut s českými kořeny, jenž s Apollem 17 stanul na povrchu Měsíce, Eugene Cernan v knize „Poslední muž na Měsíci“ napsal: "A když se tak díváte na naši Zemi (z Měsíce), nevidíte žádné hranice, tedy žádné hranice, které vytvořil člověk." S toho vyplývá jedno. Státy nejsou nic, co by bylo od přírody stvořeno naší matičkou planetou Zemí jejím obyvatelům ku prospěchu. To je prostě věc, kterou si vymysleli lidé, a to většinou ještě ti, kteří mají touhu druhým vládnout. Do toho všeho se ještě občas objevili takoví vládcové, kteří svoje obyvatelé začali považovat za něco víc, než národ jiný a naopak, a tak vznikaly nesmyslné války, které přinesly utrpení milionům nevinných lidí.

Jenže ať současné lidstvo chce nebo ne, jednou stejně musí dospět do stádia, kdy státy světa zmizí a domovské území všech lidí světa bude celá planeta. Myslím si, že je to logický vývoj onoho spojování rodů, kmenů a národů, které v průběhu času probíhá. Vývoj je k tomu stejně časem donutí. A jak? To přiblížím v následujících dvou případech.

Lidstvo se v tomto století chystá znova dobýt Měsíc a nakonec i Mars či jiné planety. Tím slovem „dobít“, myslím samozřejmě obrazně, že tam přistane lidská posádka a později tam lidé začnou stavět nejprve základny a nakonec i celá města. Protože však mezitím bude pokračovat přelidnění naší planety bude, tak mnozí začnou hledat svoje útočiště právě tam, na sousedních tělesech ve vesmíru a v uměle postavených obřích kosmických lodí. Vzhledem k neustále se zlepšujícím technologickým postupům si třeba i dokážou to, aby se tam dalo žít normálně běžným způsobem jako tady na Zemi. I přesto, že to budou obyvatelé jiných planet, stále to bude naše civilizace, neboť budeme jeden živočišný druh a jejich počátek je tak tady. Když se však nad tím zamýšlím, pojem stát v této civilizaci přestane mít smysl. Protože na této kolonizaci se bude podílet většina vyspělých zemí, stanou se tak tyto planety a obří kosmické lodě jakýmsi mezinárodním územím ve stylu například dnešní Antarktidy. Jsem strašně zvědavý na to jak to bude fungovat v takové civilizaci, kde se budou prolínat dva systémy. Na jedné straně systém na rodné planetě, která je jakými si hranicemi rozdělena na drobná územíčka a na druhé straně tento mezinárodní kosmický prostor, jenž se bude čím dál tím víc zabydlovat. A tak by naopak mělo přijít to, že ten systém, který bude fungovat tam nahoře na Měsíci, na Marsu, na jiných tělesech a na kosmických lodích se nakonec možná přenese i zpátky sem na Zemi.

V budoucnu může nastat ještě jeden případ, kdy lidstvo pocítí, že je třeba své problémy řešit společně bez předpojatosti k jinému národu či barvě kůže. To je věc, která se může přihodit každým rokem. Vždyť pozemské radioteleskopy neustále prohledávají vesmírné vlny, zda se tam někde neobjeví umělý signál. Možný je scénář, jakého se můžeme dočíst v záhadologické literatuře. Lidstvo prostě přijde na to, že ve vesmíru není samo, že tam někde nahoře mezi těmi dvě stě miliardami hvězd je i jiná civilizace, či lépe řečeno i jiné civilizace. Americký president Ronald Reagan v roce 1987 v projevu v OSN řekl tuto větu: „Příležitostně se ptám, jak rychle by zmizely naše celosvětové rozdíly, kdybychom stáli proti mimozemské hrozbě.“ No, nechci tady strašit takovou situací, jakou známe například z filmu „Den nezávislosti“, ale zkusme se zamyslet nad tím, jakou změnu v myšlení lidí by tato nová skutečnost mimozemských civilizací mohla vyvolat. Takový pojem jako stát či národ, by se pak pasoval do takového postavení, jako dneska vnímáme město či dokonce ulici (protože takových galaxií jako je naše Mléčná dráha, jsou ve vesmíru miliardy). A to už by bylo opravdu absurdní, kdyby například obyvatelé dvou ulic začali proti sobě vést válku.

Libor Čermák

Autor: Libor Čermák | sobota 14.6.2008 8:47 | karma článku: 18,28 | přečteno: 1856x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,55 | Přečteno: 153x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

První létající divize. Armáda investuje miliardy, chce masy dronů do tří let

18. května 2024  10:48

Válka na Ukrajině je bitvou technologií a především pak bezpilotních prostředků. To si uvědomuje i...

KLDR hodnotila přesnost střel odpalem do moře. Kim posílí jaderný program

18. května 2024  10:15

Severní Korea provedla zkoušku odpalu taktické balistické střely do Japonského moře. Severokorejský...

Epidemioložka SZÚ varuje, že legionella může být ve vířivkách i osvěžovačích

18. května 2024

Rozstřel Je černý kašel na ústupu nebo stále ještě představuje hrozbu? A kde se můžeme nakazit záškrtem nebo...

Velká záhada rozluštěna. Bloky na stavbu pyramid přinesl do pouště Nil

18. května 2024

Premium Vědci možná vyřešili záhadu táhnoucí se celá tisíciletí: jak staří Egypťané dotáhli obrovské...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám