Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Krajinou jihovýchodní Prahy

Já říkám o nás o lidech, kteří žijí na okraji hlavního města, že jsme pro venkovany Pražáci a pro Pražáky venkované. Proto bych chtěl čtenáře svého blogu pozvat na výlet do tohoto pražského venkova a podívat se, že i zde může být pěkně

Rohožník u Dubeeautor

            Pražský jihovýchod patří mezi ty oblasti našeho hlavního města, které byly k Praze připojeny až v roce 1974. A tak je zde možné narazit i na krajinu, která by mohla pasovat na jakoukoliv venkovskou oblast naší země. Jak se sem nejlépe dostat? Vlakem, autem nebo autobusem, ale protože tudy vede cyklotrasa  Praha-Brno, doporučoval bych jízdní kolo. IM004212.JPG

              Náš výlet započneme u Dubče. Pokud tuto městskou část přejedeme, čeká nás tam první velice zajímavé místo. Jedná se o přírodní památku Rohožník. Jedná se vlastně o starý lom. Avšak pokudd toto místo navštívíte, dýchne na vás zcela určitě pocit dobrodružných příběhů. Mohutný skalní útvar, na který se lze i po několika pěšinách vyšplhat, sem přiláká nejednu romantickou povahu. Ne nadarmo je to i nejstarší osídlené místo v blízkém okolí, neboť již 2000 let před naším letopočtem, v době eneolitu, zde vzniklo pravěké výšinné hradiště, jež zde existovalo bezmála 3000 let. (viz www.prazskestezky.cz/dubec/dub05.html

            Nyní se vraťme na cyklotrasu a vydejme se po ní do kopce. Někteří možná budou ze stoupání unaveni, ale určitě neprohloupí. Dostanou se totiž na Jankov, nejvýše položené místo v okolí. Je zde nádherný rozhled. Nejen že při dobré viditelnosti je odtud vidět Říp nebo Ještěd, ale při pohledu na západ máte Prahu jako na dlani. Na sever je zas vidět Kolodějská obora a na jih městská část Praha-Uhříněves. Těsně pod vrcholem se nalézá třetí největší rybník na území hlavního města. Jmenuje se Podleský rybník a ten je i často používán jako kulisa pro filmaře. Hned za ním se nalézají Netluky, což je uhříněveská čtvrť, jež se jmenuje po dřívější osadě, která někde v těchto místech stávala a během třicetileté války byla zcela vypálena. Dodnes se vedou spory, ve kterých místech se vlastně nalézala. V dnešních Netlukách je například velkochov koní a přímo uprostřed této čtvrti lze spatřit i ohrady s těmito zvířaty. Nedaleko od nich se nalézají i dvě zvláštní budovy IM000152.J222.jpg , jaké by se daly stejně dobře představit například na anglickém venkově. Jsou totiž postavené celé z kamene. Nesmíme zapomenout ani na oboru, což je původně park uhříněveského zámku.

                        Ale vraťme se zpět na Jankov a vydejme se po cyklotrase směrem na východ. Přejeďme silnici z Uhříněvsi do Koloděj a vydejme se po asfaltce lemované lány polí směrem na Královice. A za chvíli máme po levé straně další zajímavé místo. Na vyvýšeném místě se nalézá kostel sv. Markéty. DSC03318.JPG Ten stojí v místech staroslovanského hradiště zvaného Šance, ze kterého jsou dosud vidět mohutné valy. Dle pověsti právě zde stával královský hrad, kde měla Guta, manželka krále Václava II. porodit dceru Markétu. Na památku této události byl zde vystaven kostel a pojmenován právě po její patronce.  (http://www.pametihodnosti.cz/pamatka/329/praha___sance_u_kralovic_hradiste.html ) V údolí pod tímto místem se také nalézá přehrada, jež byla vystavěna na říčce Rokytce. Když už jsme v Královicích, měl bych se ještě zmínit o gotické tvrzi ze 14. století, která stojí dodnes.

              Kdo by se chtěl projet ještě dál, samozřejmě může. Z Královic cyklotrasa stoupá do dalšího kopce, na kterém se nalézá pražská městská část Nedvězí. Je to opět městská část vesnického typu. Pokud sjedeme dolů k Rokytce a vydáme se podle ní, narazíme na přírodní památku zvanou Mejto. Je to vlastně oblast kolem Rokytky, kde tato říčka vytváří přirozené meandry.

  Tak ať už se vydáte na svůj výlet sem nebo jinam, jistě si budete chtít na něm zarelaxovat v příjemné přírodě. To je koneckonců i můj cíl všech výletů, a tak je docela možné, že se třeba i někde potkáme.                  

  Libor Čermák           

Autor: Libor Čermák | sobota 28.6.2008 20:12 | karma článku: 19,14 | přečteno: 1917x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,55 | Přečteno: 153x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Sudetští Němci na sjezdu pochválili dialog s Čechy. Zahráli i českou hymnu

18. května 2024  12:35

V sobotu, na druhém dni sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), které zastupuje zájmy...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Rakouské Zelené do eurovoleb povede mladá aktivistka. Je nezkušená a lže, zní

18. května 2024  11:55

Lídryně kandidátky rakouské vládní strany Zelení do Evropského parlamentu Lena Schillingová se od...

Nehoda kamionu na osm hodin zastavila provoz na D35 u Olomouce

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  11:42

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám