Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jsou inteligentní zvířata na Zeměkouli tak vzácní?

Jsou člověk s delfínem jenom výjimkami? Nebo se zde najdou ještě další relativně inteligentní druhy? Tímto článkem bych chtěl poukázat na to, že tento jev zřejmě pro přírodu nebude tak složitý.  

V posledním článku na toto téma – „Je člověk jediným inteligentním tvorem na Zemi?“ jsem se obsáhle zabýval delfínem. Je to živočich, který se inteligenci člověka vyrovná. Kdyby měl ruce nebo nějaké končetiny, se kterými by mohl tvořit, mohl by podle mého názoru v mořích postavit i nějakou civilizaci. Ale, jak je to s jinými zvířaty? Jsou tu ještě alespoň nějaké, které se nám a delfínům alespoň přibližují?Zda by se zvíře dálo považovat za relativně inteligentní, tak dle mého názoru o tom svědčí dva základní faktory.

Za prvé zvířata musí projít tzv. zrcadlovým testem sebeuvědomění. Tím se dokáže zjistit, zda se živočich sám sebe dokáže rozpoznat v zrcadle. Tímto testem zatím prošlo kupodivu rovných deset pozemských živočichů. Samozřejmě jím prošli člověk s delfínem. A kromě nich ještě další živočichové. Mimo jiné všichni lidoopi, tedy gorila, orangutan, šimpanz a šimpanz bonobo. A z primátů ještě makak. Z kytovců tímto testem prošli kromě delfínů také kosatky. A kromě všech těchto živočichů ještě jeden savec, a tím je slon. Kdo umí počítat, teď by se dopočítal k číslu devět. Tedy devět savců dokázalo úspěšně projít zrcadlovým testem sebeuvědomění. Tím desátým je kupodivu pták – straka obecná. Kromě toho se ještě uvažuje o krkavcích a holubech a možná i dalších. Domnívám se tedy, že u tyto živočichové jsou tedy přeci jen o něco inteligentnější, než ostatní.

Ovšem vím ještě o druhém faktoru možné zvířecí inteligence. Tím je schopnost živočicha sám od sebe používat nástroje. Zde je spektrum živočichů podstatně pestřejší. Nějakou formu nástrojů například používají snad všichni lidoopi.

-          Šimpanzi například používají kamenné nástroje k louskání ořechů a dřevěné hole k rybolovu. (viz například tento článek na novinky.cz: http://www.novinky.cz/veda-skoly/187719-simpanzi-v-africe-pouzivaji-nastroje-k-deleni-potravy-na-porce.html). A nebo dokážou vnímat smrt svého druha (viz článek na idnes: Šimpanzi se k umírajícím chovají stejně jako lidé, zjistili britští vědci)   

-          Orangutáni zas používají k nejrůznějším účelům nástroje z větví a listí. Na novinkách.cz jsem našel zajímavý článek s videem, kde byl nafilmován orangutan, který za pomoci listu dokázal zachránit život topícímu se ptáčeti: Orangutan z americké zoo vyřešil nelehký úkol, zachránil ptáče z vody

-          Gorily nížinné zas používají větve jako hole, kterými zkoušejí hloubku vody. A to, že tito lidoopi nejsou nijak hloupí tvorové, se čeští diváci svého času mohli přesvědčit v úspěšné realityshow „Odhalení“, snad jediné realityshow, kterou jsem kdy v televizi sledoval. Pokud si ji chcete připomenout, tak celý projekt je na internetové adrese:  http://www.rozhlas.cz/odhaleni/portal

Z dalších primátů bylo používání nástrojů vysledováno například u:

-          malp kapucínských , které také používaly kamenné nástroje k louskání ořechů a dalších tvrdých semen (viz například http://21stoleti.cz/blog/2005/02/18/opice-prekvapily-uzivanim-nastroju

-          Mandrily zas používají větve například k čištění uší či nehtů (viz např: http://www.i15.cz/mandrily-si-dokazi-vyrobit-pomucky-na-cisteni-nehtu

-          Kamenné nástroje k otevření ulit nebo ořechů používají i makakové (viz např.: http://vtm.e15.cz/makaci-zapominaji-uzivat-nastroje )

-          A jednodušší kamenné nástroje byly zaznamenány i u paviánů

U dalších savců bylo používání nástrojů vypozorováno u těchto živočichů:

-          například sloni se umí pomocí větví podrbat a dělat i další věci. Dokážou používat i kameny. Další zajímavosti o těchto jedinečných zvířatech jsem objevil na internetu v článku na Sloní paměť není mýtus. S inteligencí je to horší

-          o delfínech, že i ti umějí používat předměty, jsem se zmiňoval v článku „Je člověk jediným inteligentním tvorem na Zemi?

-          kameny a skály umějí použít k otevření korýšů i mořské vydry. Zajímavosti z jejich života jsem nalezl na Scienceworld | Ze života mořských vyder: hrají i basket

-          obdobné věci dokážou i například takové promyky

-          jezevci zas dokážou k chytání své kořisti vyrobit složité podzemní tunely

Používání nástrojů je časté i u ptáků. Svojí podstatou je nástroj například už jen taková dovednost postavit si hnízdo. A to umí snad většina ptáků. Ale to není všechno.

-          například datel pěnkavovitý umí pomocí větvičky vylákat hmyz z kúry.

-          Za pomocí větviček si dokážou vyšťárat potravu i například vrány či havrani Další videa například zas ukazují, jak vrány dokážou po víčku sjíždět zasněženou střechu jako na snowboardu. Jiná vrána si zas s rozlousknutím ořechu dokázala poradit tak, že ho dala na silnici pod kola projíždějících aut. viz http://www.novinky.cz/koktejl/256209-vrana-sjizdela-na-vicku-zasnezenou-strechu-jako-na-snowboardu.html. Tato zjištění zcela určitě poukazují na určitý stupeň inteligence těchto ptáků.

-          Podobně jako si vrány dávají pod jedoucí auta ořechy, tak například rackové to samé dělají s lasturami. A dokonce bylo vypozorováno, že si za pomocí návnady - zbytků chleba dokážou chytat ryby

-          Pěnice si zas za pomocí listů dokážou stavět pouzdra na svá hnízda

-          Papoušci například dokážou nejrůznější předměty používat například k drbání. Kromě toho dokáží vytvarovat kousky dřeva, které pak používají ke sběru potravin. (viz například článek Papoušek šokoval vědce. Vyrábí si nástroje, aby dosáhl na jídlo ...  na novinky.cz nebo  Papoušek si z třísek vyrábí nástroje, aby se dostal k oříškům ... na hobby.idnes.cz

-          Dokonce i supové dokážou za pomocí kamenů rozbíjet skořápky od vajec

-          Brhlíci zas dokážou chaty hmyz za pomocí kůry od stromu

Kromě delfínů bylo vypozorováno používání předmětů i u dalších mořských živočichů. Například chobotnice si umějí za pomoci nejrůznějších předmětů spadlých do moře, například skořápek kokosových ořechů,  postavit doupě. (viz odkaz: http://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/671554)

Co z toho vyplývá? Jestliže nějaké zvíře umí používat jednoduché předměty, tak se ještě nedá říci, že je zcela inteligentní a že se plně uvědomuje. Ale zas to na druhou stranu není úplně to primitivní zvíře, jak si ho představujeme. Je to přeci jen něco víc, než taková zvířata, která žádné předměty ke své potřebě používat neumí. Proto se domnívám, že na základě zjištěných faktů lze sestavit takovou inteligenční pyramidu pozemských živočichů.

Na nejvyšším stupni budou plně inteligentní tvorové. Samozřejmě člověk a jemu bude sekundovat delfín. V druhém nejvyšším patře budou takoví živočichové kteří umějí používat předměty a současně prošly úspěšně zrcadlovým testem sebeuvědomění. To jsou tedy všichni lidoopi (orangután, gorala, šimpanz a) šimpanz bonobo, dále makakové a sloni. Domnívám se, že u těchto živočichů je pravděpodobné, že v relativně blízké době může u nich vývoj dospět až k plně inteligentní formě. Na třetím nejvyšším stupni budou ti všichni živočichové, o kterých jsem se zmínil pouze v jednom faktoru. A na dalších stupních, budou ta ostatní zvířata.

Znamená to jedno. Co se týče inteligence, v žádném případě nelze všechna zvířata házet do jednoho pytle. Jak je vidět, některá jsou více, jiná zas méně inteligentní. Zkrátka a dobře, pro přírodu tato schopnost vytvořit určitý stupeň inteligence asi problémem moc nebude. A jestliže taková věc lze tady na Zeměkouli, určitě by něco podobného platilo i ve fauně kdekoliv jinde ve vesmíru. Takže je docela možné, že jestli na některé planetě vznikl život a pak i zvířata, s velkou pravděpodobností to tam dokáže dojít až k nějakým inteligentním druhům. Takže je docela možné, že ve vesmíru nakonec bude nějakých inteligentních civilizací přeci jen více.

  

Zdroj a použité prameny: wikipedie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Zrcadlov%C3%BD_test_sebeuv%C4%9Bdom%C4%9Bn%C3%AD, http://en.wikipedia.org/wiki/Tool_use_by_animals), Odkazy uvedené v článku

Použité obrázky: wikipedie, http://office.microsoft.com/cs-cz/images

 

Související články na mém blogu:

 Je člověk jediným inteligentním tvorem na Zemi?

Stojí za vznikem přírody nějaká inteligence?

Rubrika Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 17.10.2013 8:08 | karma článku: 19,71 | přečteno: 1677x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,55 | Přečteno: 153x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Rakouské Zelené do eurovoleb povede mladá aktivistka. Je nezkušená a lže, zní

18. května 2024  11:55

Lídryně kandidátky rakouské vládní strany Zelení do Evropského parlamentu Lena Schillingová se od...

Nehoda kamionu na osm hodin zastavila provoz na D35 u Olomouce

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  11:42

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

Na Česko udeří od jihovýchodu bouřky. Hrozí kroupy a také přívalové deště

18. května 2024  11:19,  aktualizováno  11:40

Přímý přenos Silné bouřky dnes zasáhnou Moravu a jihovýchod Čech, v neděli pak celé Česko, uvedli meteorologové....

Slovenský soud rozhodne o vazbě pro atentátníka. Vláda zasedne ve středu

18. května 2024  11:09

Soud na Slovensku rozhodne o návrhu na vazební stíhání muže obviněného ze středečního atentátu na...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám