Jak jsem šel 50. ročník zimního přechodu Brd
Na zimní přechod Brd jsem se vydal po druhé v životě. Poprvé ty bylo v lednu 1990, kdy jsem se tam vydal, co by jedenáctiletý s uhříněveskými skauty. A i tehdy jsme vyjížděli vlakem z Vršovic. Tenkrát jsme jeli do Dobříše a pak pěšky do Hostomic.
Nyní jsem se vydal s přáteli z 48. klubu oldskautů Jestřábi. A startem naší cesty byla tentokrát Rymáně u Mníšku pod Brdy.
Je již letitou tradicí, že si účastníci vyměňují tzv. brděnky. Jednu jsem připravil i já. Skládá se ze symbolické mapky Brd v podobě skautské lilie a luštěnky s tajenkou.
První zmínka o Rymáni, je z roku 1603 (doba vlády Rudolfa II.). U vlakové zastávky se tu nalézá kaplička Panny Marie Svatohorské z roku 1923.
Odtud jsme se všichni vydali po žluté turistické značce do Mníšku pod Brdy. A to i tímto tunýlkem, který vede pod dálnicí.
Kostel sv. Václava. Ten tu stál už od přelomu 13. a 14. století. A po třicetileté válce prošel barokní rekonstrukcí.
Zámek v Mníšku. Od nejstarších dob tudy vedla Zlatá stezka z Prahy do Bavor. A tu tady střežila středověká tvrz. Za vlády posledních Přemyslovců byla přestavěna na lovecký zámek. V roce 1487 se majitelé Mníšku stávají Vratislavové z Mitrovic, kteří ho opět přestavují, a to na zámeček. Jenomže přišla třicetiletá válka a po ní zámek zůstal zpustošen. A tak je prodán Engelům z Engelsflussu. A ti ho v letech 1655-1672 přestavěli do současné podoby, a to po vzoru pozdní severské renesance. Podle návrhu barokního architekta Carla Luraga ho vystavěl ho pražský stavitel Martin Reiner. Poslednímu majiteli zámku baronu Kastovi byl zámek za kolaboraci s Němci zestátněn. Byl zde například umístěn archiv Ministerstva vnitra. Od roku 2000 patří Státnímu památkovému ústavu Středních Čech.
Došli jsme až k zamrzlému Zámeckému rybníku. A jeho led využívali jak místní děti, tak účastníci pochodu.
Ledu jsem využil i já, abych si udělal obrázek zámku přímo z rybníka, a to z takového úhlu, ve kterém je vidět, že zámek má skutečně jen tři věže. Proč? Existuje pověst o tom, že se jednou přihnala obrovská vichřice, a to tak velká, že si sní vyšel na procházku i sám kníže pekel. Když letěl nad mníšeckým zámkem, popadl jednu z věží. Když byl nad příbramskou Svatou horou, tak tam zrovna zvonili klekání. Toho se čert lekl a sloup tam upustil přímo nad studánkou s léčivou vodou. Je to sice jen pověst. Ale kdo ví, co naši dávní předkové viděli letět, že si k tomu domyslili rovnou čerta? Dnes bychom tomu možná řekli UFO. Jak to však s věžemi bylo doopravdy? Engel majitel mníšského zámku byl příslušníkem nižší šlechty, a tak si údajně nemohl dovolit porušit dobové zvyklosti, že by postavil zámek ze čtyřmi věžemi. (https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=465637)
A další hezký obrázek, který se mi tu povedl. Hladová kachna.
Pak jsme dorazili do Stříbrné Lhoty.
Ale to už se celý dav z nás i malých a větších skautíků začal stoupat k Rovinám.
Konečně jsme v lese. A tady bylo vidět, jak čerstvě napadaný sníh proměnil zdejší přírodu doslova v pohádku.
A i studánka pro pocestné.
A konečně jsme na Kytínském louce, kde se za chvíli bude konat společný nástup všech účastníků. A také se tu připomnělo 80. výročí Rychlých šípů.
Také tu byl stan s občerstvením, upomínkovými předměty a také vojenské džípy.
Byl tu i další stan, kde se připomínaly dřívější ročníky Zimních přechodů Brd. Proč se vlastně konají, o tom se zmíním za chvíli.
Tady ohýnku se bylo možné ohřát a též si upéct hady s těsta.
Ale to už se blížilo vyvrcholení, slavnostní nástup.
Při něm se nejprve vztyčila vlajka Zimního přechodu Brd.
Slávek Janov - Nashville připomněl historii Zimních přechodů Brd. První přechod Brd se uskutečnil 8. února 1969, a to jako skautský protest a vyjádření nesouhlasu s vojenskou okupací Československa v srpnu 1968. Od té doby se pochod koná každoročně. (viz https://kmendospelych.skauting.cz/aktuality/uz-50-let-si-skauti-a-skautky-pripominaji-srpnovou-invazi-z-roku-1968-prechodem-brd/)
A byl tu také přivítán i nejstarší český skaut Eda Marek s přezdívkou Hroznýš (pán v černém uprostřed. Tento muž prožil krušný život. Byl například vězněn za 2. světové války za pomoc svému židovskému kamarádovi. A po komunistickém převratu byl odsouzen za údajnou protistátní činnost. V komunistických lágrech, včetně těžby uranu, strávil celkem sedm let. A i přesto všechno by mu dnes nikdo nehádal jeho úctyhodných 101 let. (viz http://ttps://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3110-bratr-eda-marek-hroznys-dnes-slavi-100-narozeniny-gratulujeme?autologin=1)
Kromě nástupu jsme si tady také prohlíželi vše, co tu bylo.
A také vyměňovali kartičky - brděnky. Toto je moje sbírka z letoška.
A potom jsme se vydali dál tím sněhem zapadaným brdským královstvím směrem k Řevnici.
Tady na Kytínské louce se nalézá i trampská osada "Na Rovinách". Tuto osadu jsem navštívil už před devíti lety při mém výletu „Putování po trampských Brdech“ a před čtyřmi lety viz "Pěší výlet přes Brdy". Dle Boba Hurikána zde první chaty byly postaveny roku 1929. Vzniklo zde několik osad, které v roce 1934 utvořilo klub „Trampské osady Kytín“.
A pak ty krásně zasněžené stromy.
To s foťákem nejde odolat.
Trampská osada El Paso, která vznikla u jezírka v roce 1925. Nejhezčí pohled na ni je z výšky od pomníku p. Maršálka, což byl myslivec, který zde byl nešťastnou náhodou zastřelen při honu v roce 1918. Byl jsem zde už při svém výletu "Putování po trampských Brdech". Jenže to bylo v létě. A tak můžete na mých snímcích porovnat osadu ze stejného pohledu jak v létě, tak v zimě.
A další zasněžené stromy. Smrčky.
A tady malé modřínky.
Pomalu jsme sešli od jezírka dolů, kde už bylo tepleji a ona sněhová pohádka se tam začala pomalu ztrácet.
Tady je vrchol Píšťák, na jehož vrcholu se nalézá pravěké hradiště.
A pod ním další jezírko se zamrzlým splavem. Já jsem se tady odpojil od ostatních, protože jsem potřeboval chytit o něco dřívější vlak.
Velký krmelec při cestě do Řevnice.
A koníci.
Lesní divadlo nad Řevnicí, známé například tím, že se tu koná Porta.
Skoro za šera jsem dorazil do Řevnice. Toto je zdejší barokní kostel sv. Mořice, vystavený v polovině 18. století.
Na nádraží v Řevnici jsem dorazil jen tak tak, protože fotoaparát už mi při větším šeru tak dobře nefotí.
Tak jsem se po 29 letech zúčastnil Zimního přechodu Brd. Bylo to nejen setkání s přáteli, ale i dobrodružství v nádherné zimní přírodě.
zdroje: odkazy použité v článku, dále Hurikán B., Motl S.: Dějiny trampingu, Novinář, Praha, 1990
Další výlety: 160: Předvánoční výlet kolem Třebechovic pod Orebem, 159: Můj letošní adventní výlet Prahou, 158: Pěší výlet Prahou ke 100. výročí vzniku republiky, 156: Řopíkový pěší výlet po Kladensku, 155: Pěší výlet do Uhlířských Janovic, 154: Pěší výlet z Nového Města nad Metují do Náchoda, 153: Pěší výlet přes Olešnici v Orlických horách, 152:, Pěší výlet kolem Rokytnice v Orlických horách 151: Na třicet let starém kole podél Berounky, 150: Peší výlet na Šerlich a Velkou Deštnou, 149: Pěší výlet po Kačenčině stezce kolem Deštného v Orlických horách, 148:Pěší výlet lánskými lesy, 147: Foglarovský pěší výlet do středu České republiky, 146: Beltainový výlet ze Sedlčan na keltské oppidum, 145: Pěší výlet ze Ctěnic do Měšic, 144: Pěší výlet z Prokopského údolí na Vidouli, 143: Předvánočně foglarovská procházka Prahou, 142: Pěší výlet po Slavkovském lese, 141: Peší výlet z Chebu do Františkových Lázní, 140: Výlet po Mariánských Lázních a jeho okolí , 139: Pěší výlet kolem Františkových Lázní, 138: Výlet po hrázděných domečkách Chebska, 137: Na třicet let starém kole podél Vltavy, 136 a níž: viz rubrika výlety a tramping
Libor Čermák
Ve srubu pod skálou
Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.
Libor Čermák
Zázračné vysvobození z indiánského zajetí
Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.
Libor Čermák
Indián v Roswellu
Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.
Libor Čermák
Tajuplnosti indiánských souhvězdí
Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.
Libor Čermák
U Petroglyfů Tří řek
Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.
Další články autora |
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Šestnáct mrtvých, tornáda a miliony bez proudu. Milton se prohnal Floridou
Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...
Jak poznat, že máte před sebou manipulátora, a nestát se jeho loutkou
Někteří lidé mají potřebu s druhými manipulovat a používají k tomu nejrůznější taktiky. Kdo nechce...
Obchodníci tlačí na ceny krevet. Často nepokryjeme ani náklady, trápí farmáře
Tlak na co nejnižší ceny při nákupu krevet tlačí drobné chovatele v jihovýchodní Asii na hranu...
Padající mrakodrapy, vybuchující vlaky. Loňský útok Hamásu měl být ničivější
Premium Palestinské hnutí Hamás plánovalo mnohem rozsáhlejší útok, než jaký uskutečnilo loni 7. října....
Nemocí od klíšťat přibývá. Očkovaných je přesto málo, přitom jde o život
Premium Lidí nakažených nemocemi od klíšťat je letos nebývale mnoho. Do konce září podle nejnovějších čísel...
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1897x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené