Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pandora Papers, měsíc poté

Je to necelý měsíc, co bylo zveřejněna část ze seznamu politiků a podnikatelů z celého světa známém jako Pandora Papers. Ti se mají údajně dopouštět obcházení daňových zákonů, praní špinavých peněz a podobných finančních deliktů.

K jeho zveřejnění došlo zhruba týden před našimi parlamentními volbami, a přestože na něm má figurovat 300 českých jmen, dozvěděli jsme se jen jedno jediné – Andrej Babiš. Vzhledem k načasování je evidentní, že motivací pro tento krok byla snaha volby ovlivnit. Jinak by se totiž na veřejnosti objevil seznam úplný, a ne jenom jméno jednoho z jejich největších favoritů. 

Tuto motivaci ostatně nepřímo přiznává i Pavla Holcová ze serveru Investigace.cz, který v Česku za touto akcí stojí (zde). A přiznává i to, že jméno pana Babiše zveřejnili redaktoři přesto, že neměli o případném deliktu žádný důkaz a daňoví experti jim potvrdili, že o daňový únik nešlo. Později navíc ředitel Finančně analytického útvaru potvrdil poslancům, že nešlo ani o praní špinavých peněz (zde). Takže bublina, které se krátce před volbami nafoukla, hned po nich zase splaskla.

Přesto si nemyslím, že volby nějak zásadně ovlivnila. Voliče, kteří už rozhodnuti byli, to v jejich rozhodnutí nezviklalo. Ti váhající pak nevybírali mezi tím, zda mají podpořit ANO, respektive jeho potenciální spojence, nebo některou z protibabišovských koalic, ale „stranu barikády“ už měli vybranou a přemítali, kterému ze subjektů na ní stojící to mají hodit. Leda snad, že tato pseudoaféra zmobilizovala voliče obou koalic k volbám přijít v hojnějším počtu a díky tomu získala vznikající vláda výraznější parlamentní většinu. Což má ten příznivý dopad, že po čtyřech letech může opět vzniknout kabinet nezávislý na hlasech extrémní levice, protože se obejde i bez čtyř poslanců z řad Pirátů.

Ale zpět k Pandora Papers. Novináři serveru Investigace.cz při zveřejnění jména Andreje Babiše avizovali, že další se dozvíme ještě do voleb. Pak tvrdili, že týden po volbách a pak už raději neříkali vůbec nic. Pravda, jedno jméno z nich vypadlo – Radovan Vítek (zde). Ale stále nám dluží těch zbylých 298. Kdy je zveřejní, není jasné. Ostatně to, že s tím nebudou pospíchat a že nikdy nechtěli dát na veřejnost jména všechna, potvrdila i paní Holcová.

To, že tu má nějaká skupina novinářů „kompro“ na politiky a podnikatele a netají se tím, že je bude zveřejňovat tak, jak se jí to bude zrovna hodit, je samozřejmě krajně znepokojivé. Na pana Babiše nejspíš už nic nevytáhnou, a tak by měli být nervózní především politici vznikající vládní koalice. Nelze totiž vyloučit, že na seznamu nefigurují také jména, která s nimi lze spojit. Ostatně ODS a TOP 09 jsou vazbami na podnikatele „nepevných mravních zásad“ docela dost proslulé.

Ale tohle vážně chceme? Opravdu je dobře, že tu má nějaká partička k dispozici informace, jejichž prostřednictvím je schopna vybrané politiky „odstřelit“? Někteří lidé si myslí, že ano, a ještě tomu tleskají. Pravda, jen v případě, když někdo vytáhne kostlivce ze skříně politika, kterého zrovna dvakrát nemusí. Podle mne je to však velmi krátkozraké. Nevíme totiž, odkud tito lidé informace získali, nakolik jsou věrohodné a jestli nám říkají celou pravdu, nebo jenom tu část, která vyhovuje jejich záměru. Jinak řečeno, jestli tady s námi někdo nemanipuluje.

Netýká se to samozřejmě jen serveru Investigace.cz. Vzpomeňme třeba na skupinu investigativních novinářů říkající si Bellingcat. Ta přišla s rekonstrukcí činnosti ruských agentů a jejich podílu na výbuchu ve Vrběticích (zde). Ne, že by jejich informace působily nevěrohodně, ale je překvapivé, jak detailní byly. Tedy například, kam oba agenti přiletěli, kdy a kde se přesně pohybovali, čím jezdili, kde spali a podobně. Přemýšlela jsem, kde k nim mohli přijít a pamatuji se, jak jsem v televizi koukala na rozhovor s jedním z těchto novinářů a bylo mi divné, že se ho na jejich původ nikdo nezeptal. Přitom právě to je pro jejich věrohodnost klíčové. 

Stále kolem sebe slyšíme o nebezpečí šíření dezinformací, nutnosti proti nim bojovat a naučit se je rozpoznávat. Základem je přitom znalost (původního) zdroje každé informace a ověření si jeho věrohodnosti. A teď tu máme skupiny jako Investigace.cz nebo Bellingcat (a různé další), které přicházejí s informacemi získanými pokoutně ze zdrojů neznámých, případně nedostupných a tedy neověřitelných. Těm jako máme najednou věřit? Na základě čeho? Jak je vůbec možné, že jsou považovány za důvěryhodné, když splňují hned několik kritérií, podle kterých by měli být prohlášeny za přímo učebnicově dezinformační? 

Jsou to otázky znepokojující, na které si neumím odpovědět. Nicméně jsem přesvědčena, že se mýlí ti, kdo si myslí, že členové těchto skupin dělají odhalováním nepravostí záslužnou činnost pro společnost a jednají v jejím zájmu. A tedy že bychom měli být k jejich netransparentnosti a porušování pravidel důvěryhodnosti tolerantní, protože účel světí prostředky. Dle mého soudu je to cesta však do pekel. Zájem společnosti je jim totiž úplně ukradený a jediný zájem, který hájí, je ten jejich. Respektive toho, kdo jim posílá výplatu.

A co tedy ve světle těchto úvah a otázek se seznamem serveru Investigace.cz a s těmi 298 jmény, která nám jeho novináři stále ještě tají? Ať si je strčí za klobouk a táhnou do Paďous...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 28.10.2021 9:01 | karma článku: 48,13 | přečteno: 14203x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 41,21 | Přečteno: 1912x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,28 | Přečteno: 963x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1175x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1100x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1848x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Ruské ambasádě v Praze posílili ochranu. Nelze vyloučit útok, říká expert

18. července 2024  20:58

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou....

Ministr Síkela obvinil Německo, že si nechává český plyn pro sebe

18. července 2024  20:35

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

18. července 2024  19:23

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,71
  • Průměrná čtenost 4881x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik