Lidé se zase bojí mluvit
K těmto závěrům dospěla společnost SANEP ve svém exkluzivním průzkumu (zde). Podle něj má 56,8 % našinců pocit, že se do našich životů vrací cenzura. Téměř 55 % lidí se obává otevřeně vyjadřovat své názory, přičemž mají strach především z toho, že by kvůli tomu mohli ztratit zaměstnání (57,9 %), být šikanováni na internetu (51,8 %) nebo to naruší jejich vztahy v rodině a na pracovišti (39,8 %). Nejvíce se pak bojí hovořit o migraci (50,8 %), Covidu (48,7 %), pohlaví a genderu (42,9 %) a o volbách (38,7 %).
Jsou to alarmující zjištění a smutná vizitka naší současné společnosti. Na místě je samozřejmě otázka, z čeho tyto obavy pramení. Faktem je, že u nás k žádným markantním případům cenzury zatím nedochází. Na rozdíl od zemí na západ od našich hranic, kde se projevuje především ve formě tzv. „cancel culture“ (zde) umlčující ty, kteří se odmítají podřídit pravidlům „politické korektnosti“. U nás jsou pak jejími nejvýraznějšími projevy mazání příspěvků a blokování účtů na sociálních sítích. Ale že by se kvůli tomu, co někdo napíše na internetu, vyhazovalo z práce?
Z čeho tedy obavy lidí vyjadřovat se otevřeně a svobodně pramení? Podle mne z nenápadného, ale zato vytrvalého zastrašování. Lidé totiž kolem sebe neustále slyší, že je třeba bojovat s nenávistí a s dezinformacemi, a jak je třeba zatočit s těmi, co je šíří. A pak se dozví, že za projev „nenávisti“ někteří považují třeba i jen odmítání uzákonění stejnopohlavních manželství (zde a zde) a za „dezinformaci“ například pochybnosti o příčinách klimatické změny a smysluplnosti kroků, které ji mají údajně zvrátit (zde). Tedy názory a postoje, se kterými i oni sami často souzní. A logicky jim z toho vyjde, že pokud si je nenechají pro sebe, tak mohou být i oni onálepkováni jako „šiřitele nenávisti a dezinformací“. A s těmi je přeci třeba zatočit. I když třeba ne hned, ale vzhledem k nastoupenému trendu nelze vyloučit, že by k tomu nemohlo dojít po letech. A pak by taková věta jako „Green Deal je blbost“ mohla člověku komplikovat život stejně, jako před desítkami let vyjádření nesouhlasu s „dočasným pobytem“ sovětských vojsk na území Československa.
Do tohoto stavu jsme se samozřejmě nedostali přes noc, ale podle mne je to výsledek dlouhodobého působení bruselské vrchnosti a tuzemských aktivistů. Nahrávají jim i naše vlády. Byť každá jiným způsobem. Ta předchozí svojí nečinností. Bývala svými kritiky často označována jako hrozba pro svobodu a demokracii. Ve skutečnosti ovšem řešila především penězovody a tato témata jí byla ukradená. A tak sice nedělala nic, co by svobodu slova ohrožovalo, ale bohužel taky nic, čím by snahám o její omezování bránila.
Současná vláda je v těchto otázkách výrazně aktivnější. Při sledování jejích kroků však začíná mít člověk o osud svobody slova vážné obavy. Asi nejvíce kontroverzí vyvolal „Akční plán“, podle kterého chtěla vláda šíření „dezinformací“ trestně stíhat a mezi neziskovky, které s nimi „bojují“, a vybraná média rozdělit 150 miliónů (zde). To už bylo moc nejenom na veřejnost, ale i na Unii vydavatelů (zde). A tak se poroučel vládní zmocněnec pro boj s dezinformacemi Michal Klíma. Jeho agendu však vláda nezrušila, ale pouze ji přesunula na svého bezpečnostního poradce Tomáše Pojara (zde). Prostě podle hesla: „Psi štěkají, tak jim někoho předhodíme a karavana táhne dál“…
Podle výše zmiňovaného průzkumu ovšem dvě třetiny lidí podobné snahy vlády měnit legislativu a utahovat tak svobodě slova šrouby odmítá a míní, že stávající právní úprava je dostačující. Čtyři lidé z pěti jsou pak přesvědčeni, že rozhodovat o tom, co je lež a co není, mají soudy, a jen každý dvacátý si myslí, že to má dělat stát na doporučení aktivistů, nebo že je to úloha Evropských institucí.
A to není jediný závěr onoho průzkumu, který vládu nepotěší. Velmi nelichotivě pro ni totiž vyznívá i odpověď na otázku, koho vnímá veřejnost jako největšího šiřitele nepravdivých informací. Dvě třetiny našinců si totiž myslí, že nejprolhanější jsou právě vládní politici. Nadpoloviční nedůvěru mají v tomto ohledu i média, přičemž ta veřejnoprávní si vedou ještě o něco hůře než ta mainstreamová. Necelá polovina lidí si pak myslí, že si s pravdivostí svých sdělení nelámou hlavu ani politici opoziční. A co placení trollové? Ty považuje za šiřitele lží pouze malý zlomek veřejnosti. Přičemž z tohoto pohledu hodnotí všechny trolly přibližně stejně. Tedy bez ohledu na to, zda si je vydržuje „západ“, Rusko nebo Čína.
On je to vůbec paradox. Vláda, jejíž politiky považují lidé za prolhané, uvažuje o zpřísnění trestní odpovědnosti za šíření lží. To je něco jako kdyby alkoholici vytáhli do boje za zákaz prodeje alkoholu. Podle mne to ale nebude s tou zamýšlenou kriminalizací šíření „dezinformací“ nakonec tak žhavé.
Pak by totiž v báni mohli skončit i sami politici...
Kateřina Lhotská
Skandální uplácení zelených aktivistů Bruselem

Pamatujete, jak prasklo, že bruselská vrchnost uplácela aktivisty, aby prosazovali její „zelený program“? Možná ne. V našich médiích bylo totiž kolem toho (až na výjimky) důsledné ticho. Teď se ukázalo, kam všude peníze putovaly.
Kateřina Lhotská
SPOLU „vrátilo Česku respekt“. Akorát, že vůbec…

Jedním z hesel, kterým se často ohání koalice SPOLU, zní: „Vrátili jsem Česku respekt v zahraničí“. Není tedy na škodu si připomenout několik nejzářivějších „úspěchů“, která tato slova dokládají.
Kateřina Lhotská
Správné straně jde o všechno

V minulých parlamentních volbách vsadila tehdejší opozice na jedno jediné téma – antibabiš. Nakonec je díky tomu vyhrála a sestavila vládu. Jenomže dnes tohle primitivní heslo už nefunguje.
Kateřina Lhotská
Kéž by nám Pán Bůh všelikou tu demokracii z huby do rukou vraziti ráčil!

Titulek je parafrází známého výroku Karla Havlíčka Borovského. On v něm však hovořil o „vlastenčení“ a nikoliv o „demokracií“. Ve své době jím kritizoval ty, kteří sice mají plná ústa vlastenectví, ale to bylo tak všechno.
Kateřina Lhotská
(Z)dechovský vyrazil do boje proti „Z“

Europoslanec Tomáš Zdechovský se rozhodl vyřešit další z klíčových problémů, který trápí naši společnost. Tím je propagace ruské vojenské agrese prostřednictvím symbolu „Z“.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Íránský jaderný program ohrožuje mezinárodní bezpečnost, řekl Fiala
Jaderný program Íránu ohrožuje mezinárodní bezpečnost, uvedl na sociální síti X premiér Petr Fiala....
Ewa Farna nadchla návštěvníky Holešovské Regaty. Je showmanka, pochvalovali si
Vystoupení Ewy Farne bylo vrcholem letošního ročníku festivalu Holešovská Regata, který se konal o...
Stále vládneme části Kursku, vytlačili jsme Rusy z Dněpropetrovské oblasti, říká Kyjev
V ruské Kurské oblasti ovládá Ukrajina nadále přibližně 90 kilometrů čtverečních ruského území,...
Trump jednal protiústavně, rozčilují se demokraté po útoku USA na Írán
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa provést v noci na neděli údery na tři íránské...

Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me
Hledáte lahvičku, kterou si zamiluje každé dítě? Lahve z řady NUK Mini-Me jsou skvělé pro každodenní použití doma i na cestách. Mají moderní...
- Počet článků 334
- Celková karma 36,68
- Průměrná čtenost 4370x