Genderově (ne)vyvážení bojovníci za genderovou vyváženost
Organizací, komisí a vzdělávacích institucích usilujících o dosažení tzv. „genderové vyváženosti“, je hned několik. Jednou z nich je například neziskovka s názvem „Fórum 50%“. Ta mimo jiné tvrdí (zde): „Pokud se při rozhodování a plánování uplatňuje pouze perspektiva mužů, je to jako dívat se na svět s jedním okem zavřeným.“ Na tomto výroku je nepochybně hodně pravdy. Jenomže při pohledu na organizace zabývající se problematikou genderové vyváženosti se nelze zbavit dojmu, že jim k pohledu na svět stačí také jen jedno oko. Akorát při něm zavírají to druhé než ti, které kritizují.
Tak například samotné „Fórum 50%“. V jeho správní radě to je sice fifty fifty a v dozorčí radě dokonce dva ku jedné ve prospěch členek (při lichém počtu to jinak ani nejde), ale jeho tým tvoří výhradně ženy (zde). Nebo třeba společnost „Gender studies“. Ta sice chce odstraňovat (zde) „genderovou nerovnost“, „genderové stereotypy“ a „diskriminaci na základě pohlaví a věku“, jenomže sama příkladem genderové vyváženosti také zrovna není. Když se totiž podíváme na členy jejího týmu (zde), tak v něm najdeme osm žen a jen jednoho jediného muže. Ještě výraznější nepoměr pak panuje ve správní a dozorčí radě společnosti. Oba orgány jsou totiž výlučně ženskou záležitostí.
S genderovou vyvážeností jsou na štíru i studijní obory, které se na problematiku genderu specializují. Kupříkladu program „Genderová studia“ na Fakultě humanitních věd Univerzity Karlovy zajišťuje tým, ve kterém je šestnáct žen a jen dva muži (zde). Kolik studentek a studentů jej navštěvuje sice není veřejně známo, ale podle této společné fotografie (pravděpodobně) posluchačů a vyučujících je zřejmé, že ani zde se rozhodně „na svět s oběma očima otevřenýma nedívají“.
O něco lépe je na tom z tohoto pohledu parlamentní „Komise pro rovné příležitosti“, která má problematiku genderové vyváženosti takříkajíc ve svém „referátu“. Z jejích šestnáct členů totiž tvoří muži celou čtvrtinu (zde). Lze tedy konstatovat, že se „dívá na svět jedním okem otevřeným a druhým přivřeným“.
Genderovou otázkou se zabývají i jednotlivá ministerstva. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo dokonce „akční plán“ jak rovnost pohlaví ve svém resortu zajistit (zde). Pojmy jako „rovné zastoupení“, „rovný přístup“ a „rovné možnosti“ se v něm skloňují snad ve všech pádech. Poněkud podivně však působí to, že v sedmičlenném týmu, který dokument vypracoval, byl jen jeden jediný muž.
Jedním z úkolů, které zmiňovaný plán vytýčil, je splnění cíle „Obsah učebnic je v souladu s principy rovnosti žen a mužů“ (viz bod F.2). Pravděpodobně půjde o aktualizaci dokumentu (zde) „POMŮCKA PŘI POSUZOVÁNÍ GENDEROVÉ KOREKTNOSTI UČEBNIC“, který pochází z roku 2004 a genderoví vyvažovatelé jej zřejmě považují za překonaný. Mimochodem i ten byl připravován „jednookým“ týmem. A zkuste si tipnout, zda šlo o oko mužské nebo ženské...
Čeho všeho se bude tato aktualizace týkat a jak bude rozsáhlá, se dozvíme až koncem roku 2023, kdy má být dokončena. Bylo by však naivní si myslet, že dojde ke zmírnění stávajících pravidel. Spíše to bude naopak a otázkou je, kam až to dojde. Třeba v takové matematice. Nepochybně bude nutné přizpůsobit znění slovních úloh tomu, aby vedle procvičování početních dovedností pomáhaly dětem ve vytváření genderově vyváženého pohledu na svět. Tato náročná kritéria by mohla splnit třeba tato úloha: „Do dolu sfáralo 40 lidí. Kolik z nich bylo hornic, když horníků bylo 20?“
Větší výzvou však bude dosažení genderové vyváženosti v naší mateřštině (pokud se tedy na „index“ nedostane i tento výraz a nebude nahrazen třeba slovem „rodičovština“). Nepochybně bude zapotřebí sáhnout do jejích pravidel a zajistit genderovou korektnost přímo v nich. Třeba taková shoda několikanásobného podmětu s přísudkem. Přednost rodu mužského je totiž přímo ukázkovým příkladem genderové nespravedlnosti. Napravit by to šlo například tím, že se napříště budou oba rody pravidelně střídat. Mohlo by to pak vypadat nějak takto: „Genderoví aktivisté a genderové aktivistky se se sešli před Ústavem pro jazyk český a požadovaly zavedení genderově neutrálních jazykových pravidel“.
Čeština a matematika nebudou samozřejmě jediné předměty, do jejichž výukových plánů a učebních osnov požadavky na dodržení genderové korektnosti zasáhnou. Co udělají třeba s takovou biologií se však bojím domýšlet...
Myslíte si, že přeháním? Nejspíš máte pravdu. Ale na druhou stranu si vzpomeňme, jak před časem dokázala genderové aktivistky rozpálit do běla báseň Jiřího Žáčka „Maminka“ (zde). Takže ta moje nadsázka možná není zase až tak moc velká. Bojovníci, respektive bojovnice za genderovou korektnost jsou totiž lajnováním životů ostatních přímo posedlé. Samy se však svými vlastními pravidly neřídí. Na svět se zkrátka „dívají jen jedním okem“ a nemohu se zbavit pocitu, že o pohled tím druhým ani moc nestojí. Viděly by totiž to, co vidět nechtějí...
Kateřina Lhotská
Regulace bude regulována
Podnikatelé a firmy žehrají na stále větší a větší objem zákonů a předpisů, kterým se musí přizpůsobovat. Což je stojí nervy a nemalé peníze. Zvládání regulace je zkrátka závažný problém, nad kterým nelze jen tak mávnout rukou.
Kateřina Lhotská
Příručka zeleného oblbování
Taky máte dojem, že všechny ty klimaalarmistické články jsou psané podle stejné šablony? Pokud ano, máte dobrý postřeh. On totiž opravdu existuje návod pro novináře, jak mají o klimatu „správně“ psát.
Kateřina Lhotská
Jasné signály Petra Fialy
Jestli si v něčem pan premiér opravdu libuje, tak je to ve vysílání jasných signálů. Nelze je přehlédnout, protože žádný z nich neopomene zdůraznit. Mnohem jasnější jsou však ty, které vysílá mimoděk.
Kateřina Lhotská
Existenci cenzury už „západ“ neokecá
Na povrch vyplouvá stále více skutečností dokládajících prorůstání cenzury „západní“ společností. Vedle autocenzury vyvolené zastrašováním lidí s „nesprávnými“ názory se čím dál častěji setkáváme i s cenzurou otevřenou.
Kateřina Lhotská
Progresivistům se to hroutí
Víte, co mají společného firmy Jack Daniel’s, Harley-Davidson, John Deere a Tractor Supply? Kromě toho, že jde vesměs o firmy americké, tak především to, že všechny odmítly „woke politiku“.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Zemřel skotský expremiér Salmond, vládu vedl v době referenda o nezávislosti
Ve věku 69 let v sobotu zemřel někdejší skotský první ministr Alex Salmond, informovala stanice...
Obnovíme stoprocentní kontrolu, slíbil Tusk. Polsko chce pozastavit právo na azyl
Polsko chce kvůli situaci na běloruské hranici dočasně pozastavit právo na azyl jako součást...
Afričanky se nechaly nalákat na práci v Rusku, skončily v továrně na drony
Reklamy na sociálních sítích slibovaly mladým Afričankám letenku zdarma, peníze a dobrodružství ve...
Proč nyní mladí Němci fandí AfD a opouštějí levici. Rázná řešení přitahují
Premium Dlouho platilo, že mladí evropští voliči sympatizují s levicí a přitahuje je solidární či...
Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA
Jak připravit koupel vhodnou přímo pro vaše miminko? Přihlaste se k testování a vyzkoušejte jemný dětský šampon a sprchový krém v jednom. Měsíčková...
- Počet článků 298
- Celková karma 40,27
- Průměrná čtenost 4776x