Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dneska vařím já

U ženy se to více méně předpokládá. Tedy předpokládá se, že v rodině bude vařit ona a muž, pokud vaří, tak buď profesionálně nebo aby se předvedl před návštěvou. Ne snad, že by ženy vařily jenom z donucení, vždyť je to tvůrčí činnost a ve mnoha dějinných dobách to byla prakticky jediná práce, kde bylo možno aspoň někdy realizovat vlastní nápady.

Kuchařská kniha pro děti, která u nás vyšla v šedesátých letech byla pro mě opravdu zásadní. Už jako dítě jsem pochopila základní principy, jak neumřít hlady, když vám nikdo neuvaří. I když samozřejmě, jako většinu dětí mě vaření zajímalo, už když jsem byla docela malá. Protože jsem nechodila do školky a byla jsem až do začátku školy doma u babičky, viděla jsem domácí vaření každý den. Děda požadoval teplý oběd, prarodiče byli co si pamatuji v důchodu (babička tedy nechodila do práce nikdy) a a tak se od rána vařilo, aby byl oběd přesně ve dvanáct. Večer už babička nevařila, byl jenom chleba se šunkou, nebo něco podobného, my děti jsme ale měly teplé jídlo i večer, protože vařila maminka po příchodu z práce, protože tatínek naopak vyžadoval teplou večeři, když byl přes den v práci, že? My děti jsme pomáhaly v takových těch zábavnějších činnostech, jako bylo válení nudlového těsta, před vánocemi vykrajování sušenek z lineckého těsta nebo výroba vánočních rohlíčků.

 

Když jsem začala chodit do školy, tak pomoc při vaření skončila. Ale těch několik let úzkého soužití s lidmi, kteří se touto činností zabývají každý den, zanechalo stopy. Tak jako některé děti doma vidí, že jejich rodiče mají zajímavou profesi a považují později za samozřejmé, že ji převezmou, protože ve čtrnácti už o ní něco vědí a tedy se nemusí seznamovat s něčím novým, tak i ve mně zůstal přehled o tom, co to znamená vařit nebo lépe řečeno, připravovat jídlo.

A recepty v dětské kuchařce byly jednoduché. Počítaly s tím, že na složité vaření není čas, protože přece máme spoustu jiné práce. Protože děti by se měly naučit vařit, aby mohly „vypomoci mamince, když má schůzi a přijde večer pozdě domů“. Kniha popisuje jednotlivé běžné suroviny (nic speciálního, jako např. mušle, které byly běžné ještě v roce 1906, stejně nebylo), i domácí nádobí a nářadí. Základem všeho jsou vaječná jídla, která dodnes miluji, míchaná vajíčka po milánsku ale počítají s tím, že parmezán na posypání není po ruce a navrhuje se jako náhrada tavený ementál.

A samozřejmě – hit tehdejší kuchyně – obložený řízek, s typickou oblohou, skládající se ze syrové cibule, sladkokyselé okurky, hořčice, rajčete... ještě je nás docela dost, co to pamatujeme. Jako populární retro to dokonce občas dělá i závodní kuchyně v budově, kde pracuji. Je tu samozřejmě i návod na smažené řízky: „Jmenují se vlastně správně vídeňské, ale zdomácněly u nás natolik, že by bylo znesvěcením připomínat názvem jejich cizí původ.“ Před pár lety jsem si ve Vídni koupila malou kuchařku, zahrnující 78 typických receptů vídeňských specialit. O původu řízků se tam píše, že vlastně pocházejí z Milána. A tam je objevil polní maršál Radecký v roce 1848 jako „costoletta milanese“ a přinesl je do Vídně. Tak asi přece jenom „typicky středoevropské jídlo“.

Když teď jezdím po světě, zkouším také vyfotografovat některá typická jídla, ale mám s tím často problém. Zapomenu, že chci fotografovat a pouštím se do jídla. Z loňska mám vzpomínku na některá jídla ze Srbska a z Malty. Malta, to je britská kuchyně v jižním Středomoří, ze Srbska mě zaujala hlavně pljeskavica, podle chuti něco jako obří hamburger. Do budoucna si dávám předsevzetí – nevrhat se na cestách na jídlo jako kdybych týden nejedla, ale zdokumentovat a až potom sníst. Protože jídlo je svědectví o kultuře a době. A jak se liší kuchařka z roku 1906 od té z roku 1966? V roce 1906 bylo vaření umění, které zvládala skoro každá žena na mistrovské úrovni, v roce 1966 bylo umění sehnat základní suroviny, aby se vůbec mohlo něco uvařit.

 

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lenka Pokorná | neděle 29.5.2011 21:42 | karma článku: 10,95 | přečteno: 1862x
  • Další články autora

Lenka Pokorná

Separatismus

Hranice států v Evropě se různě mění a posouvají od počátku věků. Silnější státy, nebo ty, co si to o sobě aspoň myslely,

20.11.2017 v 15:15 | Karma: 12,63 | Přečteno: 364x | Diskuse| Ostatní

Lenka Pokorná

Západ slunce nad mořem a Andrej Babiš

Ne snad že bych někdy při západu slunce seděla na terase restaurace Paloma v městečku Mougins na svahu Přímořských Alp asi 9 kilometrů nad městem Cannes, která patří Andreji Babišovi (?).

17.9.2017 v 19:34 | Karma: 15,27 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ostatní

Lenka Pokorná

Cikánský baron

Čím se asi živí takový cikánský baron? Vybírá daně u svých oveček? Nebo má svůj vlastní byznys, což nejen v zemích jako je Moldavsko část neznamená vytvářet věci nebo služby, které můžou být druhým prospěšné,

13.8.2017 v 15:50 | Karma: 17,59 | Přečteno: 1179x | Diskuse| Fotoblogy

Lenka Pokorná

Byl jsem vojákem Sovětské armády

Vyjet do zemí bývalého Sovětského Svazu znamená potkávat starší muže, kteří si dobře pamatují, že u nás, v bývalém Československu, prožili krásné roky svého mládí.

9.7.2017 v 19:23 | Karma: 18,08 | Přečteno: 1016x | Diskuse| Cestování

Lenka Pokorná

Neuznané státy

Neuznaných států je několik. Některé to myslí se svou samostatností zcela vážně a jsou ochotny za ni i bojovat, ale ty většinou brzy někdo z těch oficiálních uzná. A potom jsou tu drobné i větší soukromé projekty.

2.7.2017 v 17:59 | Karma: 14,61 | Přečteno: 881x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Mají rakovinu, metastázy a nic nezabírá. Léčba je, ale pacienty by stála miliony

22. května 2024

Premium Muži s metastazující rakovinou prostaty, na kterou už nezabírá jiná léčba, se upínají k poslední...

Zvedneme minimální mzdu o tisíce, drtí predikce Zaorálek

22. května 2024

Sociální demokracie, kdysi nejsilnější strana, vypadla ze Sněmovny a teď se snaží proniknout...

Proč se malým Němcům nedaří v matematice. Ve školství nefunguje integrace

22. května 2024

Premium Vypadá to, jako by němečtí žáci najednou ztratili schopnost počítat. Podle nové studie německé...

Vyhrajte vstupenky na finále MS v hokeji. Máte jedinečnou šanci s iDNES Premium

22. května 2024

Je tady ještě jedna šance, jak získat vstupenky na finále hokejového mistrovství světa! Dvě místa v...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 219
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 888x
Jsem pozorovatelka světa a života v něm.

Seznam rubrik