Liberec: povolební šachy nejvyšší úrovně

Neuvěřitelné šachové partie slibuje povolební situace ve stotisícovém Liberci. Zatímco krátce po sečtení hlasů se mohlo zdát, že poražená ODS má jen minimální šance přispět aktivně k sestavení nějaké koalice a bude na další čtyři roky dění přihlížet z opozičních lavic, záhy se ukázalo, že tomu tak rozhodně nebude. Ve hře je totiž až příliš mnoho – mimo jiné stamilióny korun z Evropské unie, které by pod Ještěd mohly a měly přitéci v rámci Integrovaného plánu rozvoje města na rozvoj některých lokalit.

Už při průběžném sčítání hlasů tak bylo jasné, že ODS bude muset pro to, aby vůbec mohla uvažovat o vlastní záchraně, obětovat lídra a primátora Jiřího Kittnera, což se také v neděli stalo.  Kittner byl svými odpůrci považován za symbol současné pověsti města, takže jeho odchodem si ODS značně uvolnila ruce a zůstala dál ve hře. Jaké jsou tedy nyní možné varianty vývoje a kdo je vůbec pro dva tábory, soupeřící o sestavení funkční koalice, nejcennějším artiklem?

Varianta 1

Koalici sestaví vítěz voleb Jan Korytář ze Změny pro Liberec (9 mandátů z 39). Tato varianta se zdála po skončení voleb jako nejreálnější a zahrnovala ještě ČSSD (7), Liberec občanům (6) a Unii pro sport a zdraví (3). Při bližším zkoumání je ale třeba říci, že může lehce ztroskotat na přílišných ambicích mnohých lidí. Je totiž otázkou, zda ČSSD (která před volbami i v jejich průběhu jasně deklarovala vůli Lidového domu zbavit se svého dosavadního koaličního partnera z ODS) i Liberec občanům Jiřího Šolce dokáže Korytář ke spolupráci dostatečně motivovat, jinak řečeno, zda bude mít vůli rozdat jim očekávané funkce na radnici. V obou uskupeních totiž čeká (minimálně) na post náměstka primátora dvojice či trojice lidí, což je až příliš mnoho. A Korytář jako součást dosud neetablovaného subjektu nemá dál co nabízet. Stručně řečeno: v mandátové síle tří hlavních členů této koalice může být ukryta její největší slabina. Na druhou stranu může všechny čtyři subjekty spojovat touha po odvelení ODS po 20 letech vlády do opozice. Politická praxe už ale dostatečně prokázala, že koalice fungující jen na odporu k politickému nepříteli nepřetrvá příliš dlouho.

 

Varianta 2

Koalici povede ODS (8) bez Jiřího Kittnera a bude sestávat z Unie pro sport a zdraví, Věcí veřejných (3, zde je zjevný zájem pražského centra probojovat se s VV do koalice ve statutárním městě, což by mohlo poněkud odplavit pachuť ze slabého volebního výsledku) a Šolcova Liberce občanům. Taková koalice by byla se svými 20 křesly z 39 tzv. minimální vítěznou, tedy sice plně funkční, ale s mimořádnými nároky na všechny její členy účastnit se hlasování na každém zastupitelstvu. Přesto se tato varianta jeví velmi reálnou z několika důvodů – ODS by musela uspokojit jen Šolcův Liberec občanům, protože ostatní dva subjekty jsou daleko slabší a nemohou si činit přílišné nároky na volené funkce, navíc má v záloze velký trumf: po odstoupení Kittnera může Šolce vábit i na uvolněný post primátora. Lze si docela dobře představit situaci, kdy Šolce jako prvního muže města obklopí hned třeba tři náměstci z ODS a Nečasova strana nebude s takovým uspořádáním mít problém. Tato varianta ale ještě předpokládá kladný postoj lídryně Unie pro sport a zdraví Zuzany Kocumové, bývalé české reprezentatky v lyžování, která ale už v minulém volebním období ukázala, že má svou hlavu a hlasovací mašinerie s ní nemůže počítat. I ona ale bude pod silným tlakem některých svých spolustraníků kývnout právě ODS.

Z výše uvedeného je tak patrné, že hlavní boj obou táborů se podle všeho odehraje o uskupení Liberec občanům zastupitele Jiřího Šolce. Bez něj (při dosavadním postoji ČSSD) totiž nesestaví koalici vůbec nikdo. A pokud si to Šolc, se svými více než 2 metry zdaleka nejvyšší Liberečan, včas uvědomí, vyšponuje svou cenu pořádně vysoko a minimálně čtyři roky se poveze na vlně politické přízně.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivan Langr | neděle 17.10.2010 19:03 | karma článku: 17,45 | přečteno: 2690x