Vzdělání jako lék na hlad
Mezinárodní organizace pro chudé a hladovějící datují své počátky minimálně od konce druhé světové války, ale chudobu ani hlad se odstranit nepodařilo. Naopak se jejich rozměr dokonce zvýšil. V čem je tedy chyba a můžeme tuto chmurnou realitu někdy změnit?
Problémem nejsou chybějící potraviny, těch je dostatek. Ve skutečnosti se většina vyprodukovaných potravin vyhodí a znečistí vodu a půdu, místo toho, aby nasytily hladové. Lidé tedy neumírají hlady kvůli nedostatku jídla, ale proto, že není zájem jim pomoci ho získat.
Vítězí narcismus. Staráme se jen o sebe a podezříváme všechny ostatní, že jsou proti nám. Pokud máme nějaké přebytečné zdroje, použijeme je na stavbu zdí a plotů, ne na pomoc druhým. Takto se chováme na celém světě – jako jednotlivci i jako národy.
Abychom ukonejšili své svědomí, zakládáme organizace, které se starají o chudé a hladové. Štědře je financujeme a jmenujeme úředníky a byrokraty, kteří se problémem zabývají.
Kdyby nám však na chudých skutečně záleželo, nenechali bychom je v rukou byrokratů, stejně jako bychom nenechávali naše děti v rukou sociálních pracovníků, aby se starali o jejich výchovu. Zabezpečili bychom, aby lidé, na kterých nám záleží, dostali to, co potřebují.
Protože nás to nezajímá, jmenujeme lhostejné lidi, kteří prezentují plány na řešení šíření chudoby a hladu a vyhlašují mimořádné dny, aby na tento problém upozornili veřejnost. Nezvládají skutečné problémy, ale pouze ospravedlňují své nadměrné platy formou profesionálně zpracovaných prezentací a mnohoznačných projevů, v nichž oslavují své (neexistující) úspěchy.
Kdyby skutečně chtěli vyřešit problém, ze kterého jim plynou finanční prostředky na jejich honosný životní styl, našli by více způsobů, jak to udělat. Nejjistějším způsobem, jak osvobodit lidi z chudoby, je vzdělání.
Za prvé, existují technologie, které mohou několikanásobně zvýšit výnosy z polí díky sofistikovaným zavlažovacím systémům, řízenému režimu a dalším nástrojům.
Zemědělce je však třeba naučit, jak tyto technologie používat, a také jim poskytnout prostředky, aby si je mohli pořídit. Už jen tento krok by zbavil obrovské množství lidí hladu a chudoby.
Dále si myslím, že organizace, jejichž cílem je vymýtit chudobu a hlad, by měly ze svých rozpočtů nakupovat půdu pro pěstování potravinových plodin pro chudé a část této půdy by měly využít k tomu, aby naučily místní zemědělce efektivněji hospodařit.
Kromě toho by tato zemědělská a školicí střediska měla sloužit k poskytování všeobecného vzdělávání. Je známo, že vzdělaní lidé mají v životě více příležitostí, celkově se jim daří lépe a mohou se o sebe a své rodiny postarat lépe než lidé nevzdělaní. Proto by tato centra měla jako prostředek k odstranění chudoby a hladu podporovat také všeobecné znalosti a vzdělání.
Vzdělávání by také nemělo být zaměřeno pouze na prevenci chudoby. Chudoba není osobní, ale společenský problém. Proto by se lidé, studující v těchto vzdělávacích centrech, měli také učit o solidaritě, vzájemné odpovědnosti, vzájemné závislosti v dnešním světě a dalších tématech, která jim pomohou uplatnit se jako přínosné články v propojeném světě.
Tímto způsobem můžeme uskutečnit agrární transformaci, která se může později rozvinout také do sociální a kulturní transformace. Osvobodila by lidi nejen ze spárů chudoby a hladu, ale také je úspěšně začlenila do globální společnosti 21. století jako sebevědomé a pozitivní osobnosti. Tito lidé zase pomohou ostatním vyprostit se z chudoby a tak celkový proces nabere vyšší dynamiku.
Michael Laitman
Co s námi bude po smrti?

Dnes dosahujeme bodu radikálního přehodnocení hodnot. To, co se dříve zdálo být cenné – za co jsme bojovali, žili a umírali, co jsme se snažili uchovat a předat budoucím generacím – ztrácí svůj význam a působí stále prázdněji.
Michael Laitman
Zákon zdravého organismu

Každý dobře vytrénovány člověk může myšlenky druhých takto nacítit bez ohledu na své dobré či zlé vnitřní vlastnosti, umí s nimi zacházet, jako například různí zaklínači a šamani. To není problém, je možné je rozvinout u každého.
Michael Laitman
Den, kdy roboti nahradí lidi

Podle prognóz se už do roku 2035 svět změní k nepoznání. Nadcházející změny nás ohromují svou rychlostí a radikalitou.
Michael Laitman
Je možné odpustit těm, co spáchali rozsáhlou genocidu, ale mají touhu se změnit?

Ve Rwandě bylo v roce 1994 během pouhých sta dnů brutálně zavražděno asi 800 000 lidí, většinou příslušníků menšiny Tutsiů. Dnes mezi pozůstalými žijí ti samí lidé, kteří tyto hrůzné činy spáchali.
Michael Laitman
Jakými změnami prochází vztahy mezi dětmi a rodiči?

Dnes, více než kdy jindy, jsme svědky opuštěnosti starších lidí. V mnoha případech se o ně jejich děti nezajímají a ani jim nevolají. V dnešní době cítí děti se svými rodiči stále slabší pouto.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
O život už se bát nemusíme. Rasismus ale nezmizel, převlékl se, říká Patrik Banga
Premium „Až dojdou Ukrajinci, budou lidi zase nadávat nám Romům. Předsudečná nenávist totiž nikdy nezmizí,“...
Pákistán nominoval Trumpa na Nobelovu cenu za mír. Prezident po ní dlouho touží
Pákistán nominuje amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho úsilí o...
Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu
Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely...
Vysvědčení by nemělo být překvapení, upozorňuje ředitelka krizové linky
Konec školního roku patří mezi krizová období. Děti se totiž bojí reakce na špatné známky a rodiče...

Provozovna/nebytové prostory Štěpánská Praha 1
Štěpánská, Praha 1 - Nové Město
137 500 Kč/měsíc
- Počet článků 664
- Celková karma 6,37
- Průměrná čtenost 376x
Co je Kabala a jak vám prakticky může pomoci v životě se dozvíte v bezplatných kurzech na Kabala Academy.