Cesta do Cambridge - 1. Univerzita

U straší dcery máme tři vnučky, u mladší dva vnuky. Nejstarší vnučka a starší vnuk vždy drželi pohromadě, šli studovat na stejné gymnázium a pak se jejich cesty rozešly.

Vnučky zůstala v Ostravě na medicíně, vnuk šel do Cambridge dělat matematiku. Dne 9. 7. dělala vnučka poslední státnici, vnuk měl ten den poslední zkoušku. Dne 30. 7. měli oba promoci a oba nás na ni pozvali. Tím nás míním manželku a mne. Bylo nám jasné, že se musíme rozdělit. Já mám omezenou pohyblivost, na kratší vzdálenost potřebuji hůl, na větší radši berle. To mluvilo pro to, abych zůstal v Ostravě. Vnuk však dával najevo, že by rád viděl mě, poněvadž jsem jeho vztah k matematice rozvíjel snad již od mateřské školky. To rozhodlo: manželka šla na promoci v Ostravě, já v Cambridge. Jeli jsme tam čtyři: dcera, zeť, mladší vnuk a já. Letěli jsme do Londýna Stansted, tam se přejde jen do přízemí na vlak, který jede do Cambridge.

Při východu z nádraží jsem si vzpomněl, jak jsme před 30 lety jeli s kolegou na konferenci do Solihullu v blízkosti Birminghamu. Tenkrát ještě u východu z nádraží stáli zřízenci a odebírali od cestujících jízdenky. Kolega se snažil tomu zřízenci vysvětlit, že jsme tam na služební cestě, že budeme podávat vyúčtování a k tomu musíme doložit jízdenku, jinak nám to neproplatí. Zřízenec nechápal, jednak naše angličtina byla špatná. Oba jsme byli z generace, která se ještě na gymnáziu (tenkrát jedenáctiletá střední škola) učila němčinu, jednak anglický gentleman dostane proplacenou služební cestu, aniž by předkládal jízdenky. Proto měl těžkou domluvu s tím zřízencem. Já jsem šel kousek za ním sousedním východem, u kterého stála zřízenkyně, a já jí řekl: „Mohu si nechat tu jízdenku jako suvenýr?“ a ona přikývla. Dneska již při východu z nádraží odebírají jízdenky automaty.

Univerzita je město ve městě, jak ukazuje mapa.

Plastická mapa univerzity

Na plastické mapě je vidět, že každá kolej má nádvoří, většinou čtvercového tvaru, kolem něhož jsou budovy. Některé koleje mají nádvoří dvě, výjimečně i tři. Ve středu univerzity je univerzitní kostel Grate Saint Mary, česky by to bylo Panny Marie. Všichni studenti musí bydlet v blízkosti, maximálně 3 míle od tohoto kostela. Dojíždění z větší vzdálenosti je zakázáno. Rovněž je zakázáno, aby studenti měli nějaký vedlejší pracovní poměr. Univerzita se skládá z 31 colleges, čili kolejí. Má tedy jinou strukturu, než je obvyklé.

Většina budov je ve stylu anglické gotiky, jen vzácně lze vidět moderní budovu.

Vchod do jedné z kolejí

Budovy univerzity jsou postaveny z  kamenných kvádrů. Ty jsou tesané tak přesně, že by mezi ně člověk těžce zasunoval papír.

Typické budovy univerzity

Některé jsou kombinovány z kamenných kvádrů a režného zdiva, tedy z glazovaných cihel.

Budova z režného zdiva. Má veliká okna, většinou však jednoduchá.

 

 

I z režného zdiva lze postavit honosnou budovu.
Když nebyly peníze na honosnou fasádu, zakryjí to popínavé rostliny.

 

Každá kolej má nádvoří, většinou čtvercové.
Detail ukazuje propracovanost stavby. Například kříž v okně je z tesaného kamene.
Funkční telefonní budka.

U parku jsem uviděl telefonní budku. Šel jsem se do ní podívat, zda je přeměněná na knihovnu, jako je tomu na některých místech u nás. Nikoliv, bylo tam sluchátko.

Centrální knihovna, její věž připomíná telefonní budku. Není to náhoda. Knihovnu navrhl stejný designer, jako tu budku.

 

Pohled na centrální knihovnu z druhé strany.
Každá kolej má vlastní knihovnu, toto je část starých tisků.

Na každé koleji je velká studovna. Během školního roku je otevřená 24 hodin denně. Někteří studenti jsou sůvy, takto se jim vychází vstříc. Kdyby však na ně přišla slabost, jsou ve studovně dvě lůžka, mohou si odpočnout od učení.

Na trávník vedle univerzity se může vstoupit.

Každá kolej hospodaří sama. Nejbohatší je Trinity, té patří pozemky až k moři, řetězec supermarketů a mnoho dalšího majetku.

Před kolejí Trinity roste jabloň, z níž spadlo jablko Newtonovi na hlavu, a on objevil gravitační zákon. Když jabloň zestárla, přenesli z ní roub na další podnož. A když ta zestárla, tak opět. Jen není jasné, zda padající jablko osvítilo někoho dalšího.
Na trávník ne nádvoří uvnitř koleje se nesmí vstoupit s jednou výjimkou, o které se zmíním v některém dalším pokračování.
Nádvoří koleje Trinity. U toho sloupu úplně vpravo Newton udělal hlasitý krok. Asi zakopl a uslyšel ozvěnu od protější stěny. V tom okamžiku ho napadlo, jak změřit rychlost zvuku. Taky jsem u toho sloupu zkusil zakopnout, ale bez výsledku.
Pohled na kolej Trinity z venku.
Pohled od západu. Věžičky patří ke kapli, která má veliká okna.
Když zapadá slunce, vypadá kolej Trinity impozantně.

 Každá kolej má vlastní jídelnu. Vnuk nás vzal do jídelny koleje Gonville & Caius. Je v prvém poschodí, vedou k ní dvoje schody, jedny pro studenty, druhé pro vyučující. Rovněž má dva vchody. Mají společné večeře. Prvně přijdou studenti. Pak zazní gong, studenti se postaví a vejdou profesoři. Jeden z nich přednese latinskou modlitbu před jídlem a pak usednou k jídlu. I v jídelně je část oken barevných. Připomínají významné osobnosti, které zde působily, a jejich objevy.

Přední část jídelny. Vlevo je vchod pro pedagogy, u něho je gong.
Zadní část jídelny
Okno v jídelně věnované James Chadwickovi, který rozvinul Rutherfordův objev neutronů.
Okno věnované F.H.C. Crickovi, který spolu s J. D. Watsonem v roce 1953 objevili strukturu DNA.
Mnohé významné osobnosti spojené s touto univerzitou tam mají mramorovou sochu, trochu méně významné bustu a ty ještě o trochu méně významné mosaznou destičku na dřevěném ostění.
Isac Newton
Francis Bacon
Venku mají sochy bronzové.
Stephen Hawking měl kancelář v přízemí, poněvadž byl nepohyblivý. V chodníku pod oknem je dlaždice s jeho nejvýznamnějším objevem: vzorcem pro výpočet entropie černé díry.
Venku je možné uvidět i moderní plastiku.
Všude je hodně zeleně.
Je tam i Divadlo adc, zda má nějakou souvislost s Divadlem abc, nezjistil jsem.
Většina uliček je úzkých, hodně se jezdí na kolech.
Taky je hodně vidět elektrické koloběžky a elektrokola.
Tady jel na kole pořadatel. Ti chodí o promocích ve fraku a v cylindru. Ten měl v tašce.
Tady přijel na kole muž ve zvláštním kostýmu. Ukázalo se, že to je herec, který rozdával program na Shakespearovy letní slavnosti. Večer je ho možné vidět v tomto kostýmu na jevišti.
Autobus se dostane jen na okraj univerzitního městečka.
Některé domky jsou velmi malé, připomíná to Zlatou uličku v Praze s tím rozdílem, že v těchto se bydlí.
Vchody do dvou sousedních domků byly opatřeny klepadly, jaká jsem u nás vídal před 50+ lety.
Kolem univerzitního městečka teče řeka Cam.
Nenechte se mýlit názvem Cambridge, přes řeku Cam nevede jen jeden most, ale mnoho mostů.

 

Toto je pohled na most matematiků z druhé strany. Vymyslel ho jeden profesor tak, že se do trámů udělají různé zářezy a most se poskládá, Držel bez jediného hřebíku. Rozpustilí studenti ho však rozebrali a nedařilo se jim ho složit, proto použili hřebíky.
Domy na předchozích snímcích mají komíny. Na ta jsou napojeny krby. Dnes vypadají takto: Zadělané deskou, kdosi v nich kvůli kouři zakázal topit. Možná Greta. Paní v tomto bytě měla smysl pro humor, na desku nakreslila plameny.

 

Autor: Ladislav Jílek | úterý 12.7.2022 16:57 | karma článku: 19,34 | přečteno: 310x