Tycho de Brahe si zaslouží místo výzkumu spíše důstojný odpočinek!

Téměř každý den nás zpravodajství krmí událostmi kolem průzkumu hrobky alchymisty a hvězdáře Tycha de Brahe. Jeho hrobka byla po 110 letech opět otevřena, kosti vyzvednuty a tým vědců z Dánska a Česka provádí jakýsi náročný průzkum. Údajně se má zjistit, zda nebyl nešťastný vědec (či šarlatán) otráven. Napadá mne však kacířská otázka: A proč, prosím vás?

Skutečně je dnes tak nutné vědět, zda byl de Brahe otráven? Čemu to pomůže, co to přinese? A je to vůbec možné zjistit? Ten výzkum je tak ujetý, až se skoro zdá, že to musí sponzorovat Evropská unie. Ani bych se nedivil, kdyby to platil nějaký grant na podporu mezinárodních kulturních vazeb. Smysl celé té věci mi však stále uniká.

Předně s ostatky bylo v minulosti již několikrát manipulováno a není vůbec jisté, co z nich vlastně patří Tychovi. I kdyby se však podařilo jednoznačně prokázat, že se jedná o jeho autentické ostatky, co z toho vyplyne? Tycho de Brahe se zabýval také alchymií, tudíž pracoval s nejrůznějšími chemikáliemi a těžkými kovy. Ve středověku se rovněž používala spousta předmětů vyrobených z látek, které dnes považujeme za naprosto nebezpečné, ke každodennímu životu. Mnohými se dokonce léčilo. Vodovodní roury byly běžně z olova, rovněž jídelní náčiní tento kov obsahovalo. Arzén či rtuť se předepisovaly dokonce jako léky na určité choroby. Lze tedy předpokládat, že se v kostech nebožtíka něco těchto prvků najde.

Docela si vsadím na závěr, že bude v kostech nalezeno zvýšené množství jedovatých látek, avšak jednoznačně se úmrtí otrávením neprokáže. Fantastický výsledek práce mezinárodního týmu vědců, ne? A i kdyby se podařilo najít koncentrace prokazující otravu, kdo zjistí, zda to byla otrava úmyslná, či nešťastný vědec omylem či z nevědomosti něco sám nevypil? Samozřejmě nikdo. Tým vědců však určitě získá „cenné historické poznatky“, grant bude vyplacen a život půjde dál. Možná vše bude dokonce prezentováno na nějakém sympoziu dokazujícím, jak Evropa již ve středověku čile vzkvétala kulturními vztahy mezi národy (kdo z Dánů tehdy věděl něco o Česku a vice versa?). Příkladný výsledek práce za pár milionů! Nejzajímavější by asi bylo porovnání vzorků DNA, existují například dohady, že de Brahe byl otcem dánského krále. DNA však zkoumána nebude, prý by to bylo příliš drahé. Komerční porovnání dvou vzorků stojí dnes cca 5 tis. Kč, celkem zanedbatelná položka. Mohlo by ale dojít ke skutečně výbušnému odhalení, takže raději ne. K čemu je tedy celé to divadlo dobré?

Pomineme-li nesmyslnost takovýchto výzkumů, velice problematická je hlavně etická stránka celé věci. Nevyšetřujeme přece vraždu, která by ospravedlňovala exhumaci ostatků. Docela by mne tedy zajímalo, kdo je po právní stránce zmocněn dát k takové věci souhlas. Kdo na sebe vzal odpovědnost za hanobení hrobu? Nezaslouží si snad ostatky Tycha de Brahe po čtyřech stech letech ze všeho nejvíce klid a důstojný odpočinek?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Dvořák | úterý 23.11.2010 8:11 | karma článku: 34,26 | přečteno: 4418x