Kdy přijme parlament zákon o maximálních cenách energie?
Ceny nájemného začaly po jeho deregulaci stagnovat a v mnoha lokalitách dokonce významně klesat. Ano, bývalé regulované nájmy leckde ještě poporostly, ale ty smluvní nabraly obrácený vývoj. Jako u každé regulace se ukázalo, že „ochrana“ nájemníků v praxi představovala jejich poškozování deformovaným trhem. Deregulace odhalila spekulativní přebytek bytů na trhu a nájmy se vydaly obráceným směrem, poptávka je totiž výrazně nižší než nabídka. Přesto ale parlament podlehl populistickému lákadlu a neopomněl efektně zabudovat do nového občanského zákoníku strop na růst nájmu ve výši 20% za tři roky.
Je podivuhodné, že toto populistické gesto prošlo naprosto bez povšimnutí a bylo dokonce protlačováno tzv. pravicovými poslanci. Jedná se totiž o stejný nesmysl, jako kdyby parlament odhlasoval, že v případě povodně, nesmí Vltava stoupnout o výše jak dva metry nad normální hladinu. Co když se náhodou skutečně zhroutí euro a měny projdou katarzí znehodnocování inflací 20% a více ročně (taková tu už celkem nedávno také byla)? Budou soukromí vlastníci nuceni zákonem opět své nemovitosti nechat chátrat a takto skrytě dotovat své nájemníky? Aby bylo jasno, nejsem zastánce okrádání nájemníků, ale stropovat nájem natvrdo ustanovením v zákoně je snad i za hranicí ústavnosti. Od kontroly cen zde máme cenový úřad, antimonopolní úřad, ministerstvo financí atd. Ale nastavit cenu takto natvrdo zákonem je opravdu opatření nevídané a neslýchané.
Je zajímavé, že vývoj druhé složky nákladů na bydlení – energií, tepla a vody už poslance zase tak netrápí. Zde máme sice spoustu regulačních úřadů a některé z nich mají přímo povinnost nebezpečí nekontrolovatelného růstu cen eliminovat, avšak v praxi všichni dělají téměř pravý opak (viz ukázková obhajoba vysokých cen volání telekomunikačním úřadem). A tak zatímco úroveň neregulovaných nájmů v posledních deseti letech stagnovala, u energií a vody byl zaznamenán přibližně 100% nárůst. A to i přesto, že ceny plynu na světových trzích díky krizi klesaly a klesala i spotřeba vody a elektřiny. Na rozdíl od nájmů, kde funguje vysoce konkurenční trh, jsou totiž energie a voda ovládány monopolními dodavateli. Situace zašla dokonce tak daleko, že tito monopolisté nepokrytě zdůvodňují zvýšení cen poklesem odběru jejich produktů a nutností zachovat zisk. Růst 3-5% bývá prezentován jako „obvyklý“, avšak na příští rok bude většinou servírováno 10%, protože „doba je zlá“. Jak to, že se na tím nikdo nepozastavuje?
A tak zatímco před 10 lety v nákladech na bydlení představovaly platby za dodávky těchto médií cca 30% v poměru k nájmu, dnes to je mnohdy částka nájmu se téměř blížící. Proč tedy zákonodárci nepřišli na nápad zakomponovat do občanského zákoníku také nějaký strop na jejich růst? Proč nebyl uvalen 20% tříletý limit i zde? Odpověď je celkem nasnadě. Majitelé domů nemají zkrátka sílu monopolních síťových distributorů. Omezení lze lehce uvalit na domkáře pronajímajícího podkroví, ale zkuste dráždit monopolistu. To by bylo najednou hrozeb arbitráží, ochrany investic atd.! Je ale otázka, proč to někde (alespoň podle zákonodárců) jde a někde ne. Investice obyčejného občana snad není méně než investice monopolní firmy.
Ladislav Dvořák
Boj o odpad

V souvislosti se zálohováním PET lahví se rozhořela urputná bitva. Zálohování má změnit nastavený byznys kolem odpadu a ve hře jsou velké peníze, a tak se nelze divit, že nesmiřitelná kampaň běží z obou stran.
Ladislav Dvořák
Lední medvědi a politologové – hlavní příčina inflace

V mediálním nářku na bídou a inflací o víkendu dosáhly obchody rekordních tržeb a zimní hory jsou téměř vyprodané. I v tom obyčejném Rakousku ubytování na jarní prázdniny sotva seženete.
Ladislav Dvořák
Ceny energie – absurdní divadlo

Dění kolem cen energie se posunulo od dramatu přes frašku až k absurdnímu divadlu. S cílem dosáhnout úspory energií bude stát její cenu největším spotřebitelům dotovat.
Ladislav Dvořák
Žonglování s čísly cenu energií nesníží

Navýšení ceny regulované složky energie prý cenu energií nezvýší. Tak jsme alespoň byli ujištěni panem premiérem.
Ladislav Dvořák
Zachrání naši budoucnost sebevědomí hlupáci?

Ministerstvo školství se rozhodlo soustředit pozornost připravovaných reforem na tzv. kompetence absolventů. Digitalizace a vyšší platy pedagogů se mají zhmotnit v novém profilu absolventa.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
K lékaři za hranice to brzy půjde snáz. Pojišťovny zajistí péči i v cizině
Premium Statisíce Čechů včetně dětí obtížně shánějí praktické lékaře, zubaře či jiné specialisty. Ale i pro...
Mladí lidé se do práce nehrnou. Zato rychle přibývá pracujících seniorů
Ještě před třiceti lety bylo běžné, že mladí lidé ve velké míře pracovali již na prahu dospělosti....
Na kontroly odlesňování chybí 70 milionů ročně. Česko čeká na analýzu rizika
Premium V rozpočtu pro Národní lesnický institut, který vznikl z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, chybí...
ANALÝZA: Trumpův Rubikon. Prezident USA rozbil pat, který byl pro Írán výhodný
Premium Donald Trump překročil íránský Rubikon a má válku, která z něj může udělat velkého vítěze – pokud z...