Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ženy (nejen) ve vědě

K napsání článku mě inspiroval jeden krátký film a jedna dlouhodobá iniciativa. Z obojího vyplývá, že nahlížení na postavení žen ve společnosti je stále v řadě případů na úrovni pozorování exotických bytostí.

Včera jsem shlédla v prostorách Filosofické fakulty Univerzity Karlovy premiéru dokumentárního filmu slovenské režisérky Lenky Moravčíkové-Chovanec s názvem Prvá: Ludmila Pajdušáková. Promítání proběhlo v rámci setkání Odborné skupiny pro historii astronomie České astronomické společnosti v kontextu s aktivitou skupiny socioložek a historiček, které mapují zapojení žen do vědy, především v historických dobách.

Po promítání filmu se rozběhla diskuze, kde se přítomní muži – většinou vědci na Pajdušákové doslova vyřádili. Jistě to byla složitá osobnost – na jedné straně měla velkou zásluhu na popularizaci astronomie a vybudování hvězdárny na Skalnatém plese, známá se stala, i v zahraničí, díky objevu pěti komet. Na druhou stranu jako kovaná marxistka využívala popularizaci astronomie k propagandě a v postavení ředitelky hvězdárny zničila kariéru několika talentovaným mladým vědcům. Především ale zpochybňovali její odborné schopnosti – nastoupila na hvězdárnu do technické pozice, původním povoláním byla učitelka, později vystudovala astronomii na UK v Bratislavě a získala doktorát. Přesto se pánové vyjadřovali, jako kdyby astronomii vůbec nerozuměla. Odbornice na historii žen ve vědě po projekci diskutovaly, už jen mezi sebou, v tom smyslu, že podobně (či hůř) se chovala ve stejné době velká řada vědců a dalších lidí ve vedoucích pozicích, ale nikdo to nepřetřásá, protože se jednalo o muže.

V loňském roce vyšla ve vydavatelství ČVUT kniha Ženy v dějinách matematiky, fyziky a astronomie prof. Ivo Krause. Mám k ní poněkud výhrady, protože se autor věnuje víc vývoji daného oboru než samotným osudům jmenovaných žen. Na příkladu příběhu Ady Augusty Byron (Lovelace) je vidět, že také vynechává důležité informace o přínosu hrdinek jednotlivých příběhů pro daný vědní obor. Nikde totiž nezmiňuje, že hlavní přínos Ady Byron je zavedení podmíněného příkazu, což je základní struktura programování. Hovoří zde jen neurčitě o tom, že použila přístup k řešení programátorského problému, jaký se používá i dnes.

Když jsem knihu objevila, měla jsem z ní radost, než jsem zjistila, že obsah je smutný. Některé příběhy jsem znala už dřív – třeba osudy Lise Meitner nebo Joyce Bell, které by patrně dostaly Nobelovu cenu za fyziku, pokud by se narodily jako muži. Skutečnost je taková, že opravdového věhlasu dosáhla ve vědě jen jediná žena – první profesorka na Sorbonně, nositelka Nobelovy ceny za fyziku a Nobelovy ceny za chemii Marie Sklodowska-Curie. O osud této mimořádné ženy se zajímám od dětství, takže vím, že kromě geniality byla také obdařena povahovými vlastnostmi, které z ní dělaly velice silnou a odolnou osobnost.

Ostatní talentované a geniální ženy zůstaly v pozadí, udělaly spoustu práce, za kterou byli oceněni jejich kolegové a vedoucí, některé předčasně zemřely. Kladla jsem si otázku, proč ženské osobnosti ve vědě znají většinou jen odborníci z daného oboru, (a ještě se kolikrát někteří muži s nižším sebevědomím snaží jejich přínos bagatelizovat). Myslím si, že hlavní problém, který brání i dnes většině žen, aby se vypracovaly nejen na špičkové vědecké pracovnice, ale i do vysokých manažerských pozic, v politice a jinde, je v tom, že je na ně, a to už od dětských let, vyvíjen velký tlak okolí. I když i muži, kteří si vyberou netradiční povolání, nebo třeba mají odlišnou sexuální orientaci, či jsou jinak „jiní“, budí pozornost, zdaleka se to neřeší tak jako u žen. Po revoluci dokonce vycházely v novinách a různých populárních časopisech články, v nichž „odborníci“ tvrdili, že ženy, které se věnují na prvním místě svojí profesi (zejména v oboru technických věd), mají nějakou genetickou nebo vývojovou poruchu. Nedávno jsem se od jedné matky dívky ve školním věku dozvěděla, že už ve škole děti násilně nedělí na pracovní vyučování – v mojí generaci měli od 7. třídy ZŠ zvlášť tělesnou a pracovní výchovu dívky a kluci. Dívčí skupina měla šití a vaření, což mi zbytečně kazilo průměr, a stejně jsem se ani jedno nenaučila (ani to nemám v úmyslu).

Tento tlak okolí působí nejen zvenčí, kde se projevuje nejen teoreticky v různých rádoby odborných článcích a knihách, ale i prakticky různými ústrky a kladením překážek, (vím z vlastní zkušenosti – bez házení klacků pod nohy jsem už dnes mohla psát habilitační práci), tak působí i zevnitř sníženým sebevědomím žen, které se kolikrát samy dobrovolně staví do pozadí (a někdy se i stydí za svoje schopnosti). Film o Ludmile Pajdušákové, který mě k napsání článku inspiroval, je také jedním z důkazů, že pro ženy ve vědě ještě dlouho nebude místo, jaké by si skutečně zasloužily.

Autor: Eliška Anna Kubičková | středa 17.2.2016 23:50 | karma článku: 8,36 | přečteno: 247x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:24

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06,  aktualizováno  18:19

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Do ústeckého traumacentra...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  18:12

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.