Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zavírat o svátcích: ano či ne

Jako obvykle koncem týdne jsem se dnes vypravila za regenerací na plavecký stadión a jako obvykle jsem si zabalila do batohu dvě nákupní igelitky, protože se cestou z plavání stavuji v obchodním centru na víkendový nákup.

Po chvíli jsem si vzpomněla, že je státní svátek, tak jsem tašky zase vrátila na původní místo.

Nicméně mi to nedalo a po příjemném odpočinku v teplém a studeném bazénu, páře a masážním bazénku pod příjemnou podzimní oblohou, (v Praze máme takový luxus, že jsou dva venkovní bazény, plus masážní, taky venkovní), v provozu po celý rok, jsem se, nehledíc na státní svátek, vypravila do našeho pětihvězdičkového centra.  Byla jsem hodně zvědavá. Zvenčí se nic zvláštního nedělo. Návštěvníci proudili tam a zpátky, jen v poněkud menším množství.

Na první pohled vypadalo vše jako obvykle až na zatažené rolety hypermarketu a několika největších prodejen. Zákazníci si, kromě potravin, nemohli koupit například sportovní oblečení, elektroniku nebo boty (kromě luxusních). Zaznamenala jsem jen několik scének, které by se před uplatněním nového zákona na ochranu pracujících nestaly. Holčička v předškolním věku se domáhala návštěvy hračkářství se slovy: "Ale jsou tam lidi," na což otec reagoval, že "něco opravují". (Využili volný den k inventuře). Dva cizinci se radili s prodavačkou v klenotech, kde se dá koupit něco k jídlu. Za žádnou cenu nemohli pochopit, že je zavřená prodejna potravin, když stánky a další obchody mají otevřeno. Lékárna byla zaplněná víc než obvykle, možná proto, že se třeba obvazový materiál, bylinné čaje a masážní krémy dají koupit i v zavřeném hypermarketu. Možná zaznamenali vyšší tržby butiky a občerstvení - alespoň, pokud soudím podle sebe. Místo koblihy a coly jsem si k svačině koupila muffin a kávu, což mě vyšlo přibližně 5x dráž. Taky kalhoty, které jsem sháněla, bych pořídila asi o polovinu levněji v hypermarketu a ještě bych získala body na slevu na příští nákup.

Z pohledu zákazníka tedy zavření největších prodejen mělo výhodu snad v menším davu, což lze ale připsat i prodlouženému víkendu, který mnoho lidí využilo k výjezdu do přírody, a zjištění, která prodejna je větší než 200m2, (což mě osobně, a myslím, že ani nikoho dalšího příliš nezajímá.)

Pamatuji se, že před revolucí bylo v obchodech otevřeno v sobotu dopoledne, v neděli bylo v obchodních domech i menších prodejnách zavřeno. Otevřené byly cukrárny a restaurace. Nikomu to nevadilo, prostě to tak bylo, byli jsme na to zvyklí. Bylo taky celkově jiné životní tempo. Pracovní doba v podnicích začínala v 6 až 7 hodin, takže bylo odpoledne dost času jít nakoupit. Nebyl zdaleka tak velký výběr sortimentu, takže jsme se kolikrát hodně nachodili po obchodech, než jsme sehnali, co jsme potřebovali, (i když některé věci sháním složitě i dnes). Přesto si nepamatuji, že by si někdo stěžoval, že nemůže nakupovat v neděli. O vánočních svátcích bylo zavřeno. Na Štědrý den, který nebyl svátkem, měly potraviny otevřeno do 14 hodin. Vzpomínám si, jak jednou prodavačka reptala, že chodíme nakupovat na Štědrý den v poledne.

Přešlo čtvrt století, zrychlilo se životní tempo, prodloužila se pracovní doba, přešli jsme na tržní hospodářství, kde cílem není splnit pětiletý plán, ale dosáhnout maximální zisk. To samozřejmě ovlivnilo i otvírací dobu v obchodech. Vznikly večerky, (na což si socialismem vychované prodavačky nemohly nejdřív zvyknout - maminka jednou dostala dotaz od pokladní, proč jde nakupovat v deset hodin večer - no protože šla z práce v nemocnici), to ale bylo někdy v polovině 90. let. Od té doby nastala generační výměna, prodavačky jsou mnohem profesionálnější, i když se západní Evropou se to stále nedá srovnávat - zrovna jsem si dnes v lékárně, když mi magistra prodala za korunu miniaturní tašku a potom útrpně čekala, až si do ní nastrkám všechny krabičky a lahvičky, vzpomněla, jak jsem nakupovala v Irsku. Než jsem spočítala Eura a zaplatila, tak jsem měla uložený nákup v tašce, (kterou jsem dostala samozřejmě zadarmo). Nicméně s "ženami za pultem" se už dnes člověk setká spíš výjimečně.

Ale vrátím se k tomu, co je hlavním cílem článku - tedy zákon o zavření obchodů o větší nákupní ploše na státní svátky. Chodila jsem docela často, (třeba i letos o prázdninách), na brigády na doplňování zboží a nepamatuji se, že by si někdo naříkal na to, že musí pracovat třeba o víkendu. V obchodech, a hlavně supermarketech a hypermarketech se dnes pracuje na velmi flexibilní úvazky, řada lidí pracuje přes agentury a vybírají si směny, (hodně matky malých dětí, studenti, lidé hledající zaměstnání). Často chodí záměrně na noční a o víkendu. Stálí zaměstnanci mají často dvanáctky, (včetně nočních), je na nich patrná únava, na manažerech a vedoucích směn i nervozita. Na druhou stranu, v menších obchodech a službách, mají dvanáctky taky, a obvykle zde nepracují brigádníci, protože jde o specializovaný sortiment nebo služby, jež vyžadují určitou praxi,  (třeba speciální potraviny a kosmetika, mobilní operátoři, dárková služba a podobně), takže mi není vůbec jasné, proč se úprava vztahuje jen na prodejny většího rozměru. O snaze ulehčit pracovníkům v obchodě lze tedy s úspěchem pochybovat.

Druhá otázka je, co znamená toto propagační zavření některých obchodů na státní svátek pro zákazníky. Kromě nemožnosti nakoupit potraviny a další věci denní potřeby jako je drogerie, protože právě tyto prodejny mají obvykle větší prodejní plochu, jiný efekt nevidím. Zákon tak připomíná populární pohádku o chytré horákyni a nedaří se mi za ním vidět nic jiného než snahu některých politiků ukázat, že jsou lepší než druzí politici.

Jako občasná brigádnice v obchodě tedy tímto děkuji politikům, že si v některé dny nesmím přivydělat, (a myslím, že stálí zaměstnanci děkují taky, protože za víkendy, svátky, noční a odpolední jsou ze zákona příplatky). Jako zákazník děkuji našim osvíceným zákonodárcům za to, že mám možnost nakoupit v den volna šperky, značkovou obuv a oděvy, luxusní potraviny, domácí čaje, přírodní kosmetiku a další nezbytné věci.

Autor: Eliška Anna Kubičková | pátek 28.10.2016 20:26 | karma článku: 28,04 | přečteno: 846x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Tajná zbraň patriarchy Kirilla. V Česku působí mocná prokremelská církev

22. července 2024

Premium Je to více než rok, co Česko umístilo ruského patriarchu Kirilla jako první osobu na sankční...

Harrisová vyzdvihla Bidenův odkaz, podpořila ji Pelosiová i guvernéři

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  19:58

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Další facka Orbánovi. Setkání ministrů EU bude v Bruselu, ne v Budapešti

22. července 2024  19:22

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Tento...

Vytlačení Ruska a sblížení s Putinem. Johnson radí, jak má Trump zajistit mír

22. července 2024  18:55

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.