Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zákaz kouření není omezení svobody

Když jsem chodila na základní školu, mrzelo mě, že žiju v socialistickém Československu, a ne třeba v Americe, protože mi vadily takové věci jako zakázaní zpěváci, knížky a myšlenky.

Vzpomněla jsem si na to u příležitosti (ne)schválení zákazu kouření, kde bylo častým argumentem ohrožení svobody a omezování návštěvníků, zaměstnanců a majitelů restauračních zařízení, sportovišť a dalších veřejných míst. Poslanci tak vlastně prosadili právo všech zmíněných svobodně dýchat vzduch zamořený škodlivinami z cigaretového kouře. Omezování svobody vypadá ve skutečnosti jinak.

Když jsme se v jazykové škole učili modální slovesa, učitelka angličtiny říkala, že must not si budeme pamatovat, protože pořád něco nesmíme. Když se podíváme kolem sebe, tak skutečně zákazů a omezení v podobě různých vyhlášek a nařízení jsou vydávány stovky. Stačí si přečíst návštěvní řád například koupaliště, co se tam všechno nesmí. Nikdo se nad tím nepozastavuje, přestože se často jedná o věci, které nemají ani oporu v zákoně (naštěstí je zákon nad vyhláškou) - typicky zákaz fotografování staveb, uměleckých děl nebo umělecké produkce (autorský zákon vysloveně uvádí, že nic z uvedeného nepoškozuje autorská práva), nejsou prakticky v ničím zájmu - zákaz vnášení a konzumace vlastního jídla a nápojů na koupaliště je pouze v zájmu majitele stánku s hamburgry a klobásami, nebo se jedná vysloveně o nesmysly, třeba zákaz používání masážních žínek v páře.

Neslyšela jsem, že by se někdo nad výše uvedenými zákazy a omezeními, která nemají jiný důvod, než že někdo má v pracovní náplni takové vyhlášky vydávat, pohoršoval či dokonce křičel o omezení svobody. Nebudu rozebírat tisíce omezení v otázce oblečení, to by bylo na samostatný článek (zákaz nošení džín na doplňování zboží v supermarketu a podobné perly), snad jen k tomu jednu historku. V 7. nebo 8. třídě, tj. na počátku 80. let, zakázala soudružka spolužačce nosit tričko s vyšitým indiánem, protože to představovalo symbol imperialistického nepřítele. Jestliže většina občanů nepovažuje za omezení své svobody nic z výše uvedeného, přičemž zakázané činnosti nikoho neohrožují, někdy spíše naopak - například nutnost konzumace jídla ze stánku ohrožuje zdraví, jak je možné, že zákaz šíření návykových a jedovatých látek do ovzduší je tak vehementně odmítán velkou částí veřejnosti? Přitom zákaz kouření není nic jiného než zákaz ohrožování zdraví obyvatelstva a poškozování životního prostředí.  Je mi trapně za naše představitele, že se tak bezpáteřně snaží zalíbit výrobcům cigaret a populisticky se podbízejí části voličů.

Kdybychom měli skutečné politiky, kteří jednají v zájmu občanů, tak by dávno platil nejen zákaz kouření ve veřejných prostorách, ale poslanci by se předháněli v návrzích na prevenci kouření u dětí, zavádění protikuřáckých léčeben (cigarety jsou droga, na niž vzniká závislost, a není důvod, proč by se nemělo kouření cigaret léčit stejně jako závislost na jiných drogách nebo na alkoholu), informování veřejnosti o všech důsledcích tohoto onemocnění, protože kouření není zlozvyk, ale je Světovou zdravotnickou organizací klasifikováno jako nemoc, a to již od roku 1992. Kouření je horší než všechny ostatní známé závislosti, protože ohrožuje mnohem větší okruh i zcela nezúčastněných lidí. Zatímco narkoman, gembler či alkoholik může být nebezpečný pro svoje nejbližší okolí, kuřák poškozuje prakticky kohokoliv, s kým náhodně přijde do styku, a ještě na velkou vzdálenost (jsem zvědavá na ty v novém zákoně zmiňované "kuřárny", zřejmě se jedná o stejný trik jako "stavebně oddělené prostory", které obvykle ani nemají dveře).

Není nic příjemného, když jde před vámi po ulici zapálená cigareta. Na rozdíl od uzavřených prostor aspoň můžete doufat, že se změní směr větru. Musíme tedy doufat, že nějaký svěží vítr pročistí hlavy těch, kteří o tak zásadních věcech rozhodují.  Jestliže už i nejvýše postavený kuřák a známý propagátor nezdravého životního stylu prohlásil, že protikuřácký zákon nebude vetovat, a v podhradí se dál urputně bojovalo o snížení možnosti udělat alespoň občas něco pro občany, je vidět, že se ztuchlý vzduch hned tak nevyvětrá. Pokud totiž něco skutečně omezuje, respektive přímo ohrožuje občany, je to vláda sudokopytníků, kteří myslí jen na vlastní plné korýtko.

Autor: Eliška Anna Kubičková | čtvrtek 26.5.2016 4:21 | karma článku: 33,99 | přečteno: 2968x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Tajná zbraň patriarchy Kirilla. V Česku působí mocná prokremelská církev

22. července 2024

Premium Je to více než rok, co Česko umístilo ruského patriarchu Kirilla jako první osobu na sankční...

Harrisová vyzdvihla Bidenův odkaz, podpořila ji Pelosiová i guvernéři

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  19:58

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Další facka Orbánovi. Setkání ministrů EU bude v Bruselu, ne v Budapešti

22. července 2024  19:22

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Tento...

Vytlačení Ruska a sblížení s Putinem. Johnson radí, jak má Trump zajistit mír

22. července 2024  18:55

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.