Iluze internetového přátelství

Přátelství je fenoménem, se kterým se v životě setká každý z nás. A každý z nás taky zjistí, že přátelství s sebou nese mnoho rozličných faktorů. Přítel vás dokáže zranit daleko víc než cizí člověk a zároveň může být útěchou ve smutných dobách. Dnes se zdá, že přátelství se rozšiřuje o nové dimenze. Je tomu doopravdy tak?

Co se šušká na internetu

Nedávno jsem narazil na několik článků a blogů, které se zabývali tím, jestli existuje něco jako přátelství na internetu. Ve výsledku docházeli jejich autoři k tomu, že přátelství na internetu existuje. V podstatě se jejich autoři vyjadřovali ve smyslu, že internetové přátelství má znaky podobné přátelství v reálném světě. Internet v tom smyslu poskytuje nové dimenze komunikace a tedy i vztahů. Vztahů, které se dají charakterizovat jako přátelství.

Jak se liší internetové přátelství od toho z reálného světa

Pokud bychom měli vůbec mluvit o internetovém přátelství, musíme si nejdříve zkusit vysvětlit, co je to přátelství. Chápu, že každý má na přátelství určitý pohled. Na přátelství nahlížím jako na vztah, který vyžaduje jistou zodpovědnost, sounáležitost a znalost. Internet nám dává možnost vyhledat skupiny lidí, kteří s námi mají společné zájmy a názory. V takové společnosti se jistě člověk bude cítit příjemně. A pokud si zde někoho najdu, jakou mám vůči němu zodpovědnost? Vztahy na internetu jsou v podstatě založené na tom, že nemám žádnou zodpovědnost. Už jen pro to, že sedím u sebe doma a kdykoliv můžu odejít a druhá osoba neví nic, co zrovna dělám, pokud nechci, aby to věděla. Sounáležitost zde určitě existuje a v tomto ohledu se tyto dva druhy "přátelství" shodují. Znalost toho druhého člověka je v tomto ohledu pro mě nejzásadnější. Internet nám dává nebývalé možnosti sebeprezentace, kdy nikdo nemusí vědět, jací jsme. Předkládáme ostatním idealizovaný obraz sama sebe a internetoví "přátelé" nemají žádnou možnost si takový obraz ověřit. Nikdy nenastane natolik krizová situace, která by na internetu ukázala pravé já určitého člověka. Nikdy mu nepohlédneme do očí ve chvíli, kdy je naštvaný. Člověk je od přírody uzpůsoben k rozeznávání obličejů, vyhodnocování emocí a čtení řeči těla. Všechny tyto komunikační kanály jsou na internetu přeříznuty.

Přátelství je dle mého hluboké pouto dvou lidí. Aby byla naplněna ta hloubka, musí mít dva lidé o sobě co nejvíce informací a musí mít jeden za druhého odpovědnost. Jinak se totiž mění přátelství ve známost.

Problém slova přátelství

Když bych měl říct, kde si myslím, že je problém, tak to bude v samotném slově přátelství. Ztrací totiž svůj význam. Hlavně díky Facebooku se mění náhled na to, čím doopravdy je. Přítelem se najednou může stát i člověk, kterého jsme nikdy neviděli a ani s ním nemluvili. Nemyslím si, že uživatelé Facebooku by byli lidé, kteří si doopravdy myslí, že každý v jejich seznamu je jejich přítelem. Ale existuje zde tendence k rozvolňování pravidel směrem k užívání slova přátelství.

Další problém je to, že čeština momentálně nedokáže popsat pojem "internetového přátelství". Možná by bylo vhodné vymyslet nová slova: Facetelství, Twitterád a nebo E-tel.

Závěrem k přátelství

Nemůžu souhlasit s tím, že na internetu lze doopravdy vytvořit přátelství. Můžeme k němu přes internet dojít, to je jisté. Ale nemůžeme si přes internet vytvořit niterné pouto, které přátelství vyžaduje ke svoji existenci. Tedy krom extrémních případů, které se jistě najdou, ale to by bylo už na úplně jiný blog.

Chcete-li sledovat další diskuse o tématu, tak nás navštivte v Dimenzích volnosti.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Adam Kracík | úterý 8.3.2011 14:45 | karma článku: 9,52 | přečteno: 1573x
  • Další články autora

Adam Kracík

Malý konec

18.5.2016 v 21:40 | Karma: 9,40

Adam Kracík

Špatnej den

10.5.2016 v 22:22 | Karma: 6,78

Adam Kracík

Jak Češi slaví smrt

19.4.2016 v 13:15 | Karma: 18,15

Adam Kracík

Hlavně prázdný

7.3.2016 v 0:17 | Karma: 6,51

Adam Kracík

Anežka

9.2.2016 v 21:10 | Karma: 16,64