Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

kOmický blog CXIII.

Dožadovat se samozřejmých věcí mi vždy připadalo poněkud pod úroveň. Problém je ovšem ve velmi variabilním náhledu na samozřejmost. Za poslední týden jsem dostala hned tři lekce vlastní naivity.

První lekce přišla nečekaně od pubertálního synka. Zatímco dcera prodlévala na táboře u koní, (ze kterého mimochodem chtěla už první den odvézt domů pro nedostatek jídla a spaní v mokrých stanech), její starší bratr se na své poměry nadprůměrně věnoval činnostem ke zvelebení našeho domova a okolí. I nejmladší potomek se snažil být v mezích svých možností nápomocný.

Po odpoledni, kdy puberťák posekal trávu a zalil záhonky, jsme spolu vedli zajímavou debatu. On na trampolíně trénoval  skoky názvů, ve kterých ztrácím orientaci; já na dohled od něj u ohniště  likvidovala poslední hromadu větví ořezaných na jaře. Asi před měsícem jsem touto činností pověřila větší děti; bezvýsledně.

Vědoma si synovy dosavadní aktivity jsem se opatrně zeptala, proč tak se sestrou dávno neučinili. Neurčitá potomkova odpověď mě vyprovokovala k delšímu monologu, kdy jsem hlasitě uvažovala na téma "je-li práce potřeba udělat, prostě ji udělám". Zakončila jsem řečnickou otázku, že to snad nejsem jediná s tímto přístupem. Synek pravděpodobně projev poslouchal - po chvíli mlčení odtušil: "Popravdě, asi ano. Neznám nikoho, kdo by dobrovolně dělal věci jen proto, že jsou potřeba." Tato informace jednoznačně vysvětluje, proč se doma pomoci nedočkám.

Další facka byla finanční. Z pouhého ověření termínu, kdy vypovídat dobíhající stavební spoření, se vyklubal delší telefonát na téma "kdo vám proboha uzavíral ty nové smlouvy". Ke svému zděšení jsem po čtvrt roce zjistila, že jsme zaplatili poplatek ze tří dětských smluv, u kterých se vůbec platit nemusel. A na jehož neplacení jsem se předem dotazovala. Platební instrukce jsem příliš nezkoumala a pouze je přeposlala manželovi. Proto nejsem vhodným kandidátem na post finančního poradce, ačkoli mám příslušné vzdělání a zkoušky ČNB; chtěla bych pro klienty skutečně nejlepší řešení. 

Měla jsem už být ve střehu. Před rokem jsme zvažovali překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Dostala jsem příjemně vyhlížející modelaci a následně smlouvu se zcela jiným úročením. Tenkrát jsem si toho všimla. Nyní mám pocit, že drobné odchylky v příslibech nejsou náhodné a na nepozornost klienta se tak nějak spoléhá. Pro příště jsem snad konečně poučena.

Poslední lekci mi udělila rázná kamarádka. Hlasitě jsem si při setkání posteskla, že jsem jediný zaměstnanec, který si připlatí datové přenosy na vlastním telefonu, aby se o dovolené mohl dívat na pracovní maily (a v rámci osobního volna řešit záludnosti letecké přepravy osob a hudebních nástrojů). Chvíli se pozastavovala, že nemám data (ani služební mobil, na kterém by mi k něčemu byla), či notebook. Nakonec rozšířila možnosti i na služební auto. A pak navrhla, že to půjde mému zaměstnavateli vysvětlit. Že pokud se očekává výkon, je třeba k němu zajistit prostředky.

Myslím, že v duchu všeobecně uspěchaného a především poněkud sobeckého přístupu dosud nikoho ani nenapadlo, že bych k práci potřebovala víc. A já si rozhodně neřeknu.

Dožadovat se samozřejmostí je přece pod úroveň.

 

 

Autor: Jana Kozubíková | neděle 7.7.2019 14:17 | karma článku: 14,16 | přečteno: 426x

Další články autora

Jana Kozubíková

kOmický blog DCCXXVI.

Na moji individuální jadranskou plavbu navazovala krátká rodinná dovolená s chotěm a nejmladším dítkem.

13.8.2026 v 5:00 | Karma: 10,52 | Přečteno: 152x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DCCXXV.

Po více než dvaceti letech jsem odjela na dovolenou bez rodiny splnit jednu z položek soukromého wish listu.

9.8.2026 v 10:00 | Karma: 10,33 | Přečteno: 170x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DCCXXIV.

Tradiční potíž s poukazy je jejich expirace, která v kombinaci s obsazeností atrakce nutí vlastníka přizpůsobovat plány.

6.8.2026 v 20:00 | Karma: 11,42 | Přečteno: 153x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DCCXXIII.

Tradiční letní transport maminky na chatu letos nám letos umožnil i krátký pobyt u vody, což nejmladší potomek ocenil.

25.7.2026 v 0:00 | Karma: 11,91 | Přečteno: 185x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DCCXXII.

Impulzem k naprosté změně názoru může být tropická teplota a názorná ukázka. Od myšlenky je k činu malý krůček...

15.7.2026 v 21:00 | Karma: 13,34 | Přečteno: 234x | Ona

Nejčtenější

Poznejte český film podle obrázku

Z filmu Pelíšky
vydáno 18. srpna 2026

České filmy jsou plné nezapomenutelných hlášek, legendárních postav a scén, které známe snad...

Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam

Češi nakupují například v polské Lubawce.  (28. 9. 2023)
13. srpna 2026  12:12

Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...

Dům jako chalupa v Mrazíkovi? V Podolí vyřešili slunce nečekaně jednoduchým trikem

Jednoduchým poskládáním pater vznikl dům s výhledem i celodenním světlem. Stačí...
16. srpna 2026

Plánovači budoucnosti už v 60. letech přemýšleli o městech, kde se nejen rodinné domy, ale celé...

Z Karlína je Raccoon City. Zombie apokalypsa se odehraje přímo pod Negrelliho viaduktem

Praha? Kdepak. Raccoon City!
12. srpna 2026

Praha se na několik týdnů proměnila v dějiště zombie apokalypsy. Nový film Resident Evil, který...

Na pražskou náplavku míří Nomad Beer Festival. Ochutnáte piva, která jinde nenajdete

Nomad Beer Festival
12. srpna 2026  10:09

Již popáté se bude konat Nomad Beer Festival – jediná akce v Česku věnovaná výhradně létajícím...

V Chebu bude o senátní křeslo soupeřit šest kandidátů

ilustrační snímek
19. srpna 2026  18:02,  aktualizováno  18:02

V senátním obvodu číslo 3 v Chebu a okolí včetně Tachovska bude letos o hlasy voličů soupeřit šest...

vydáno 19. srpna 2026  19:28

Silniční kontrola na Náměstí Jiřího z Poděbrad . Policie České republiky zastavila sdílený...

Armagedon na Smíchově: Řidiči projíždějí na červenou, chodci už mají zelenou

Křížení ulic Ostrovského a Stroupežnického. Tady má zelená pro chodce naštěstí...
19. srpna 2026  19:10

Oranžová je pro mnohé řidiče v Praze poslední výzvou k pořádnému sešlápnutí plynu. Na Smíchově pak...

Srážka auta s autobusem na Chomutovsku za sebou nechala tři mrtvé

ilustrační snímek
19. srpna 2026  19:02

Po nehodě automobilu s autobusem u obce Pětipsy na Chomutovsku. Při srážce zemřeli všichni...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 646
  • Celková karma 12,12
  • Průměrná čtenost 309x
Zážitky a postřehy matky tří dětí na cestě z moravské metropole do obce Omice. Co můžete očekávat, pokud opustíte panelákový byt a vrhnete se do rekonstrukce kouzelného staršího domu za městem a péče o rozlehlou zanedbanou zahradu.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.