Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prezidentské podpisy

Když už se i Ústavní soud vyjádřil k počtu podpisů prezidentských kandidátů, nedalo mi to a trochu jsem se nad celým problémem zamyslel. A došel jsem k jednoduchému závěru. I když pan Okamura rozhodně nepatřil mezi mé favority, vadí mi, že jeho podpisy nebyly uznány. A také mi vadí, že podpisy všech ostatních ano. Uvedu pro to svoje důvody.

Začnu způsobem počítání a ověřování pomocí statistických vzorků. Pominu-li nesmyslné sčítání místo průměrování, zbyde stále pochybností více než dost. Odhadování celkového počtu pomocí nějakého statistického vzorku je teoreticky naprosto v pořádku a já sám jsem tento přístup ve svém životě mnohokrát úspěšně použil. V tomto případě je ovšem jeho nasazení trochu nešťastné.

Celá teorie totiž vychází z jednoho předpokladu. Totiž že máme náhodný vzorek, který dobře reprezentuje celkový soubor. Ovšem sehnat takový vzorek není vůbec nic jednoduchého. Zvlášť když ho vybírají lidé a to hned několikrát. Detailněji se o tom rozepisuje pan Škop (doporučuju i další odkazy z článku). Náhodnost by se zde dala zařídit snad jen pomocí nějakého stroje, který by jednotlivé archy vyfukoval, podobně jako to dělají v Sazce s míčky. Ovšem i pak by to byly celé archy. A vybírání náhodně z archu je taky ošemetné. Pamatuju na mou učitelku biologie z gymnázia. Ta vždycky jezdila tužkou po seznamu žáků a při odříkávání „přijde na to a bude to…“ si po očku vybírala, koho by tak „náhodně“ mohla vzít k tabuli.

Ale řekněme, že se úředníkům z ministerstva skutečně podařilo vybrat vhodný vzorek. Potom dokáže statistika s velkou pravděpodobností odhadnout celkový počet. Ovšem to je jenom odhad, který s sebou přináší i nějakou nenulovou chybu. Podnikatel si může říct, že 0,000000001% je riziko, které je ochoten podstoupit. Ale pokud vím, tak zákon nehovoří o padesáti tisících podpisů s určitou pravděpodobností. A jistotu nám dá jenom počítání od jedné do padesáti tisíc.

Proti tomu přichází argument náročnosti a nákladovosti takového postupu. Ten je sice opodstatněný, ale vzhledem k tomu, že k této proceduře bude (pravděpodobně) docházet jednou za pět let, se jedná o částku v rozpočtu ministerstva naprosto zanedbatelnou. A ačkoliv vím, že z pohledu statistiky je to naprosto zbytečné, tak bych v tomto případě preferoval dopočítání se až do té hranice 50 000. Konec konců, volby také nejsou uzavřeny, dokud není spočten poslední hlas!

Když nad všemi těmito problémy přimhouřím oko, dostanu se k samotné metodě ověřování. Naskenované archy nejprve zkontroloval program, který pomocí rozpoznávání textu rozdělil vzorek na dobré a špatné. Teprve na ty špatné se podívali najatí brigádníci (například můj kamarád Vojta, kterému děkuji za informace) a začali kontrolovat, jestli jsou dané záznamy opravdu neplatné nebo jestli byl program pouze příliš hloupý. To je, jak už psal pan Škop, další kámen úrazu. Co když třeba jeden z kandidátů dostal mimořádně líné brigádníky? Nebo je ministerstvo vybíralo zase „náhodně“?

A to nejlepší nakonec. Kontrolovalo se pouze to, jestli podle registrů souhlasí jméno, adresa a datum narození. Podpis už nikoho nezajímal. A o kolika lidech víte, kde bydlí a kdy se narodili? A o kolika to asi ví třeba takový Tomáš Chrenek a jeho zdravotní pojišťovna? Jinými slovy, pro přijetí do prezidentské volby možná ani nebylo zapotřebí přesvědčit 50 000 lidí. Možná stačilo získat jen tak velkou databázi. A když vezmu v úvahu i argumenty ze začátku článku, tak možná stačila databáze dokonce mnohem menší.

Já jsem ten poslední, kdo by podporoval spiklenecké teorie. Osobně si rozhodně nemyslím, že si někdo ze schválených kandidátů při sbírání podpisů počínal neférově. A nemyslím si ani, že by ti vyřazení měli podpisů dost.  Ale po prostudování detailů musím (naprosto výjimečně) souhlasit s Tomiem Okamurou v tom, že způsob výběru prezidenta byl zvolen poněkud nešťastně.

A jak bych to vyřešil já? Nevím, třeba bych nechal kandidovat každého. Minimálně bychom si užili trochu legrace.

Autor: Tomáš Kouřim | úterý 8.1.2013 22:52 | karma článku: 16,33 | přečteno: 761x
  • Další články autora

Tomáš Kouřim

Volba rektora ČVUT

Profesor Havlíček stojí v čele naší univerzity od roku 2006. Na začátku příštího roku mu vyprší druhé a poslední funkční období, je tedy potřeba vybrat jeho nástupce. Akademický senát proto v červnu vyhlásil volbu osoby navržené na rektora (oficiálně totiž rektora jmenuje prezident a, inu, v dnešních poměrech se v této souvislosti asi může stát ještě ledacos). Já jsem byl pověřen medializací celé volby.

12.10.2013 v 21:48 | Karma: 8,20 | Přečteno: 884x | Diskuse| Pozvánky, akce

Tomáš Kouřim

Koho nevolit

S blížícími se parlamentními volbami se nemůžu nezmínit se o tristní politické situaci v naší vlasti. Administrátoři iDnes sice napsali, že se nějaká přehnaná propagace určité strany zakazuje, ale jsem zvědav, jak se postaví k tomu, když naopak všechny strany zkritizuju. Během psaní navíc zjišťuju, že budu, ač se to na první pohled nezdá, mimořádně stručný. Na každou stranu bych totiž našel kritiky mnohem víc. Bohužel.

29.9.2013 v 18:43 | Karma: 16,84 | Přečteno: 1515x | Diskuse| Politika

Tomáš Kouřim

Na vlastní oči na vlastní kůži

Můj mandát v Akademickém senátu ČVUT se sice pomalu blíží ke konci, ale členství v této instituci se stává stále zábavnějším. Jakožto předseda Komise pro Správu účelových zařízení (SÚZ) mám na starosti především koleje a menzy a mám tak dobrý přehled o všech neplechách, které se tam děly (a snad už nedějí). Když jsem ve frontě na české korunovační klenoty dostal email od redaktorky TV Nova s přáním natočit se mnou rozhovor, už jsem tedy tušil, odkud vítr vane.

28.5.2013 v 17:38 | Karma: 10,78 | Přečteno: 1080x | Diskuse| Politika

Tomáš Kouřim

Dalekohled

První únorové pondělí přišel Karel se zajímavým denním plánem. Přednáška na Akademii věd nás nakonec přesvědčila a šli jsme se podívat, jak vypadá budoucnost výzkumu vesmíru. A i když už jsem se podobných akcí v minulosti zúčastnil, tahle se nakonec ukázala být výjimečnou.

1.3.2013 v 23:36 | Karma: 5,34 | Přečteno: 262x | Diskuse| Ostatní

Tomáš Kouřim

Rozpoznávání chorob kůže pomocí analýzy obrazu

Poprvé mi zkušební komise na můj výzkumný úkol řekla ne. Zapracoval jsem na tom tedy a jsem moc zvědavý, co mi řekne tentokrát. Můžete se podívat na to mé dílo. A kdo by měl zájem, může si dokonce i stáhnout zdrojový kód k programu. Aby to bylo úplně košer co se týče autorských práv, tak heslo sdělím jenom vážným zájemcům (pošlete zprávu).

10.2.2013 v 14:11 | Karma: 6,45 | Přečteno: 633x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Zkusili jsme trávu, přiznali kandidáti do EU. Kokain do parlamentu podle nich nepatří

3. června 2024  16:19

Berou europoslanci kokain? „Nedivil bych se, když vidím některá vystoupení,“ prohlásil v...

Soudcům doplatíme šest krácených platů zpětně ve výplatě za červen, slíbil Blažek

3. června 2024  15:55,  aktualizováno  16:16

Soudci dostanou v návaznosti na nález Ústavního soudu z minulého týdne nové platové výměry od...

Zákulisí superdebaty iDNES.cz: ve studiu hádky, jinak se lídři dobře bavili

3. června 2024  16:12

Zpravodajský portál iDNES.cz v pondělí odvysílal jednu z posledních superdebat před eurovolbami....

V Palermu zatkli nebezpečného českého překupníka drog. Unikal čtyři roky

3. června 2024  16:11

V italském Palermu zadrželi dlouho hledaného českého občana odsouzeného za nelegální obchod s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 28
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1280x
Jsem student Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Už jsem ale studoval i v USA, Německu, Španělsku a ve Francii. Kromě toho jsem se taky na pár míst podíval jen tak. Rád sportuju, cestuju, piju, jím a hlavně se dívám kolem sebe a přemýšlím o tom, co vidím.