Události ČT – cesta k sebevzdělávání!

Jsem rád, že se mohu jednou pozitivně vyjádřit směrem k ČT. I přes mou mediální zkušenost jsem potřeboval hodně dlouho, než jsem přišel na to, co je vlastně cílem tvůrců tohoto zpravodajského pořadu.  

Naše veřejnoprávní televize ho předkládá občanům jako hlavní pořad přibližující nám dění doma a ve světě. Je tomu skutečně tak? V podstatě ano, ale bohužel jsem na oficiálních stránkách ČT nikde nenalezl návod k použití, který by pomohl divákům najít plné uspokojení při jeho sledování. Proto jsem se rozhodl napsat ho sám.

V prvé řadě je nutno zbavit se falešné představy, že jsou divákům předkládány jasné, stručné a srozumitelné informace. Jsou to vlastně jen unikátní formou zpracované náznaky upozorňující na to, že se někde něco událo. Proto také ten titulek: Události. Kupodivu je nutno při sledování použít tužku a papír a psát si poznámky.

Prostě si  jenom heslem zapsat téma té či oné zprávy. Poněkud komplikovanější je to v případě, když nám moderátor předem sdělí o čem bude následující krátká reportáž. Mnohdy jedno nesouvisí s druhým. V tomto případě radím poznamenat si obě témata. Bohužel je nutno takto sledovat celou zpravodajskou relaci.

Vše je totiž značně promícháno, takže není možno sledovat třeba domácí zpravodajství v jednom bloku. Stejně tak je dobré se nezabývat pocitem, zda se jedná o zábavu či závažné informace. Prostě otrocky si heslovitě zapsat vše o čem se mluví a co je nám ukazováno. Po skončení pořadu je možno provést selekci témat. Tedy na ty, které se občanů této země bezprostředně týkají a ten nedůležitý zbytek, který je pochopitelně nutno vyškrtnout.

V průměru zbude maximálně polovina toho, co jsem právě shlédli. V tomto okamžiku je nezbytné napojit se na internet. Zde je možno si k vyvoleným tématům najít potřebné informace. Musím ale varovat. I v tomto moderním informačním prostoru naleznete mnoho zdrojů, které užívají stejné formy jako tvůrci Událostí ČT. Je to tedy dost časově a mentálně náročná práce najít to pravé. Mnohdy to může zabrat i hodiny.

Ale výsledek je překvapivý. Při troše tréninku je snadné nakonec mnohé informace zpracovat formou srozumitelného textu, který je poloviční, než tomu bylo v Událostech. Pravda, jiné, ty které nás zajímají, a televizní tvůrci jim věnovali jen pár vteřin, mohou být podstatně delší. Tímto způsobem je tedy umožněno pomocí sebevzdělávacího procesu za podpory zpravodajského pořadu ČT docílit jisté informovanosti o dění kolem nás. Je to ale opravdu náročné a vyčerpávající.

V této souvislosti se musím zmínit o jedné starší metodě, která byla mnohem efektivnější. Naše generace ji nazývala čtením mezi řádky. Rád bych tento způsob doporučil, ale mohu jen odradit. Zkoušel jsem to. I přes veškerou snahu jsem nedospěl k pozitivnímu výsledku. Ono mezi řádky není nic k nalezení. Existuje totiž přímá souvislost. Ten viditelný řádek musí něco obsahovat, aby pak bylo možno dedukovat obsah zdánlivého prázdna.

Mnou doporučovaný návod k porozumění obsahu Událostí ČT  v podstatě popisuje práci novináře. Je logické, že jednoho může napadnout otázka, proč to pro nás ČT nedělá? Jsem upřímný, odpověď na tuto otázku neznám. V podstatě ani nechápu, proč je poplatník nucen si takovou otázku vůbec pokládat.

Autor: Michal Kotyk | pondělí 4.4.2016 8:00 | karma článku: 28,27 | přečteno: 892x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98