Mohou Bruselu dojít peníze?

Ano a ne. Tedy ty skutečné peníze v klasickém pojetí mu již dávno došly. Spíše jen tiskne nějaké papírky, které za peníze vydává. A to v miliardových nákladech.  

Pomalu mám dojem, že se jedná o určitou formu odpustků. Pamatujete ještě na toho pána co ho tehdy upálili? Je to již pár století, Jan Hus bylo jeho jméno a pokládal prodej takových papírků za něco nemorálního. Nevím, jak to viděl on, ale já to pochopil tak, že vykoupení se z hříchu přináší jen hřích další a tím vrůstá jak kvalita tak kvantita nemorálnosti.

A tak nějak vidím ty miliardy z Bruselu. Nekonečné množství papírků prapodivné ceny. Ještě, že to vše probíhá cestou moderní technologie, jinak bychom na našich silnicích neviděli nic jiného, něž obrněné transportéry plné peněz. Škoda, že tomu tak není, možná, že bychom pojali podezření, že je to přinejmenším nějaké divné.

Zatím jenom víme, že na tisk falešných peněz má monopolní postavení jen ten spolek v Bruselu. Pokládám to trochu za nespravedlivé pro ty vynalézavé jedince, kteří se s velkým zdarem pokoušejí ve stejné kvalitě dělat to samé a společnost je za to trestá. Ale, žijeme přeci v globálním světě a jen nadnárodní společnosti mají co rozhodovat. Malý živnostník je jen na překážku.

Jsou ale i tací, kteří si myslí, že takové tištění peněz je škodlivé ekonomice a ničí zdravé hospodářské úsilí mnohých. A to nejen jedinců, ale i celých států. Málokdo jim však naslouchá, protože lákadlo nákupu levných peněz, které je možno získat při všech těch bruselských slevách je tak silné, že není možno odolat.

Mnohé nasvědčuje i tomu, že zdravý kupecký rozum nemá šanci tomuto vývoji zabránit. Vše je již ovládáno soběstačnou silou, která se asi oprostila od okolních vlivů. Dynamika tohoto vývoje trochu připomíná perpetum mobile. V podstatě tím nejvýnosnější obchodem je novodobá možnost, aby peníze produkovaly zase peníze. Něco skutečně vyrábět podléhá značnému riziku a je méně efektivní.

Mám pomalu strach, že proti tomuto nezdravému vývoji by se mohlo postavit jen nějaké ekologické hnutí. Prostě zakázat ničení papíru. Problém je ale v tom, že ti vykutálenci v Bruselu již používají virtuálních peněz. Takže kde nic tu nic. Prostě není ani možné těm výrobcům falešných peněz něco omlátit o hlavu.

Škoda. Že by přeci jenom pomohla vzpomínka na Mistra Jana? Pochybuji, dnešní doba není pro  kázaní o morálce zrovna příznivá. Obchod s hříchem je v plném proudu. Je to vlastně ten nejlukrativnější producent zisku a moci. Politici to již dávno pochopili a plně se tomuto trendu podřídili.

Takže jediné co nám zbývá je se modlit. Pokleknout, sepnout ruce a naplnit se vírou, že nám ten hřích zaručí, že naše zdroje peněz nikdy nevyschnou. Ano, musíme se vrátit k víře, nic jiného nám nezbývá, než věřit, že všechny naše nízké pudy zůstanou zachovány. Paradox? Jistě. Jsme přeci racionálně uvažující civilizace? Tedy říkáme to o sobě.

Ale jsme již tak daleko, že máme sdostatek vědeckých disciplín, které se nezabývají ničím jiným, než produkcí důkazů, že vše iracionální v našem konání, má racionální podstatu. Jsou to naše nová božstva. A pak, že Bůh neexistuje.

Autor: Michal Kotyk | čtvrtek 10.3.2016 12:12 | karma článku: 21,56 | přečteno: 929x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98