Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

"...tak já to zkusím a uvidím."

Není vám ta věta povědomá? Jsem si téměř jistá, že jste si ji alespoň jednou v životě řekli i vy. A co teprve v kontextu potenciálního partnerského vztahu? 

Naše životy jsou hlavně o vstupování do neznámých situací a o zkoušení, zda je nám v nich dobře a vyhovují nám. Mnohdy se uvrtáme do něčeho se záměrem, že to alespoň zkusíme. "Vždyť o co jde? Při nejhorším z toho vystoupím hned, co mi to nebude vonět. Alespoň to zkusím a zjistím, že to pro mě není a půjdu dál."  Určitě ses tak nejednou rozhodl/a i ty. Není třeba hodnotit, zda přístup k provedení rozhodnutí s takovým nastavením, je správný či špatný. Vše má svůj smysl, a tak i rozhodnutí něco jen zkusit, mají pro nás svůj smysl. 

I přestože nejsem proti zkoušení nového a neznámého, v jedné oblasti svého života jsem se poučila nezkoušet a nejít proti své intuici. Tou oblastí jsou partnerské vztahy. Ano, i já jsem nejednou vlezla do vztahu s muži, s nimiž jsem ve skrytu duše nepociťovala "ano, to je ono". Podívám-li se na začátky těchto vztahů zpětně, musím si otevřeně přiznat, že ve většině případů byl nějaký důvod, proč jsem do těch vztahů vstoupila. Poprvé to bylo nadšení, že o mě má konečně nějaký kluk zájem a můžu se tím pyšnit stejně jako mé vrstevnice. Důvod byl zcela pochopitelný - měla jsem se seznamováním značné problémy. 

Jindy jsem začala vztah s tím, že jsem se cítila ztracená. A tak jsem doufala, že muž, kterého jsem v té době poznala, mi dá v životě směr. Důvod jsem v té době považovala za pochopitelný kvůli pocitu beznaděje a zoufalému hledání sebe sama. Dnes bych se sebou zatřásla, abych se vzpamatovala a nedělala to. Dodnes si pamatuji ten vnitřní pocit, který mi říkal, že to není pro mě. Má hlava však přebrala kompletní vládu nad situací. Tehdy jsem si říkala "zkusím to...když to nebude klapat, odejdu. Nemám přeci co ztratit." Chyba lávky, zlatá rybko!

Podobně tomu bylo s jiným mužem, s nímž jsem začala chodit z pocitu osamělosti. Bylo to v době, kdy jsem procházela dvěma tělesnými zraněními. Uvědomovala jsem si víc než kdy jindy, stalo-li by se mi něco závažnějšího, nikdo by mi nepomohl. Tento muž vstoupil do mého zorného pole zrovna v tento čas. Dodnes svým selským rozumem nerozumím, proč jsem nenaslouchala svému vnitřnímu hlasu, který mi dlouho našeptával "E-e, běž od toho pryč!" Nepohlížela jsem sice na tento vztah jako na zkoušku, ale zároveň jsem se necítila ukotvená. [Pozn.: Později se ukázalo, že moje duše moc dobře věděla své a chtěla mě před tím uchránit. Bohužel se jí to nepodařilo.] 

Co mě osobně tyto konkrétní zkušenosti naučily bylo, nezačínat si partnerský vztah s přesvědčením, že to zkusím. Ve skutečnosti jsem žádný z těch vztahů nebrala na lehkou váhu, ale pokaždé jsem do nich investovala svou energii a snahu, aby fungovaly... Po jejich skončení jsem, stejně jako v případě jiných vztahů, potřebovala čas na zotavenou. Nevycházela jsem jako královna s hlavou vztyčenou a hrdým pocitem, že jsem si prošla dalšími obohacujícími zkušenostmi. I když jsem si naivně myslela, že odejdu vyrovnaná a úplně v klidu, nikdy tomu tak nebylo.

To samé pozoruji i u lidí ve svém okolí, kteří se mi svěřují. Začínáme vztahy z nejrůznějších důvodů, i přestože vnitřně už předem cítíme, že to není to ono. Co hůř, my si to dokážeme říct i nahlas. Vložíme do oněch vztahů čas, energii a ve finále se snažíme i takové vztahy udržet při životě zuby nehty. Dříve či později se probudíme a zjistíme, že opravdu musíme z kola ven. Dalo by se říct špatná zkušenost, taky zkušenost, ale... Zamysleli jste se někdy pořádně nad tím, co si tím vstupováním do vztahů, u nichž cítíme, že nemají dlouhého trvání, způsobujeme?

V prvé řadě blokujeme sobě (i tomu druhému) možnost poznávat a trávit čas s vhodnějším partnerem. Vkládáme energii, čas a své city do něčeho, o čem takřka víme, že není perspektivní. Nejde o investici, ale o čisté plýtvání našemi zdroji, kterými disponujeme. V konečném důsledku pokaždé odejdeme na nějaké úrovni pošramoceni. Následně potřebujeme čas na zotavenou, kdy si ani nedokážeme představit začít nový vztah, i kdybychom měli toho nejsprávnějšího možného partnera přímo před nosem. Dle mého názoru, vstupováním do vztahů, o nichž vnitřně cítíme, že nejsou pro nás vhodné, je hazardování se srdcem. Uchází nám příležitosti nejen během existence takovýchto neperspektivních vztahů, ale i nemalou dobu po jejich skončení. 

ilustrativní obrázek

 

Autor: Ivana Kotoučková | pondělí 19.6.2023 6:30 | karma článku: 12,87 | přečteno: 509x
  • Další články autora

Ivana Kotoučková

"Myslíš, že mě uzvedneš?"

Nikdy mě nenapadlo, že se mě muži budou ptát, jestli je unesu. I přesto se takoví najdou – a není jich málo.

10.4.2024 v 6:00 | Karma: 11,94 | Přečteno: 797x | Diskuse | Společnost

Ivana Kotoučková

Kdo je Bohyně?

Tento článek věnuji hlavně ženám, se kterými se chci podělit o vlastní uvědomění, které může mnohým otevřít oči.

27.3.2024 v 6:00 | Karma: 9,48 | Přečteno: 416x | Diskuse | Společnost

Ivana Kotoučková

"Disciplína (vy kluci pitomí) musí bejt!"

Ano, disciplína musí bejt (jak vojákům kázal objlajtnant Makovec ve filmu Dobrý voják Švejk), pokud člověk chce dosáhnout svých cílů. Že je však potřeba jí mít ve zdravé míře, o tom vám mohu mnohé povědět já.

21.2.2024 v 6:00 | Karma: 10,69 | Přečteno: 507x | Diskuse | Společnost

Ivana Kotoučková

"Rozmohl se nám takový nešvar..."

Kdo by neznal hlášku z českého filmu Pelíšky? Přesně ten mi přišel na mysl po sledování trendů dnešní doby v posilovnách a fitness centrech.

8.2.2024 v 6:00 | Karma: 34,45 | Přečteno: 5790x | Diskuse | Společnost

Ivana Kotoučková

"Ty, taková nádherná baba a sama?"

...a následně slyším dodatky a otázky "To přece logicky nejde dohromady! To jsi fakt tak náročná, anebo proč jsi sama?"

10.6.2023 v 6:00 | Karma: 25,64 | Přečteno: 1613x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 754x
Jsem koučkou zdravého životního stylu pro ty, kteří hledají cestu samy k sobě. Můj přístup ke zdraví člověka je celostní, tj. péče o tělo, mysl a duši. 
Mou vizí a posláním je pomáhat primárně ženám na cestě k jejich spokojenému já - přijmout se a mít se rády takové, jaké jsou. Pomáhám jim posílit své sebevědomí, uvědomit si vnitřní hodnotu a žít svůj život z pozice tvůrkyně svého života.

 

https://ivanakotouckova.webnode.cz

MŮJ PŘÍBĚH V KOSTCE

Kvůli životním výzvám a řečem druhých jsem svou výšku (197 cm) vnímala jako prokletí. S tím, že svou výšku nezměním, jsem se naučila nějak žít…nebylo to sebepřijetí, ale spíše stagnace. Myslela jsem si, že cestu sama k sobě najdu přes sport, fitness a diety. To byl i jedním z hlavních důvodů pro studium a získání certifikace fitness trenérky a nutriční poradkyně.

Když už jsem si myslela, že jsem se plně našla, přišel další milník v mém životě, který mi ukázal opak. Ponořila jsem se do studia psychosomatiky, transformace podvědomí, práce s myslí, probuzení své intuice a ženskosti. Od té doby jsem svému životu začala dávat úplně jiný směr a našla jsem své poslání, kterému se naplno a s láskou věnuji.

www.facebook.com/ivankakotouckova

Seznam rubrik