Týden neklidu a reakce a něj
Ve středu 29.2. TN vyvrcholil protestním pochodem, kterého se zúčastnilo okolo 10 tisíc studentů, profesorů a akademiků. Ze složení protestujících vyplynulo, že odpor proti chystaným reformám VŠ není dílem pár "levičáckých kverulantů" (na to jich bylo opravdu příliš mnoho), ani "parazitů", usurpujících si výhody oproti zbytku společnosti (většiny zúčastněných studentů by se plánované změny už nedotkly).
Naděje, že by snad nějaký člen vlády, která právě zasedala ve Strakově akademii, vylezl ven a pokusil se reformy obhájit, ale vyšla naprázdno. Premiér Nečas to následně zdůvodnil tím, že ministr školství se s demonstranty sejít nemohl, protože “pracoval”. A od rozběhnutých strojů se prý neodbíhá. To je vskutku bizarní argument. Mají snad studenti číhat na ministra před jeho domem, aby ho odchytli cestou z práce? Nebo ho snad mají pronásledovat na dovolené? Je jasné, že vystoupení na demonstraci (ani žádný improvizovaný kulatý stůl) nemůže suplovat regulérní jednání se zástupci akademické obce, ale byl by to rozhodně pozitivní výraz respektu k lidem, kterým není osud VŠ lhostejný. Nečasova reakce ale ukazuje, že vláda o skutečný dialog se stranou protestujících akademiků nestojí. Přitom paradoxně tvrdí, že reformy nebyly dostatečně “vykomunikované”. Co tím ale chce říct? Studenti, kteří protest zorganizovali, předložili celkem jasné argumenty, proč se jim reformy nelíbí, kterými dokládají porozumění kritizovaným návrhům zákonů (přestože se TV Nova snažila dokázat opak). Napadá mne v této souvislosti stará Goebbelsovká poučka o tom, že 100x opakovaná lež se stává pravdou – možná to je to kouzlo “komunikace” dle premiéra Nečase.
Při sledování mediálních výstupů protestujících a vlády si nejde nevšimnout zásadního argumentačního nesouladu. Nečas opakuje dokola mantru, že reformy jsou potřeba (s výrazem, že včera bylo pozdě), čímž se nejspíš snaží naznačit, že jeho protistrana jakékoliv reformy odmítá. Protestující studenti argumentují, že předkládané reformy jsou nekvalitní, a je přinejmenším sporné, jestli českému školství prospějí. Jde tedy o spor kvalitativní a kvantitativní rétoriky. Ministr Dobeš a premiér Nečas se skutečně zřídkakdy vyjadřují v tom smyslu, že reformy jsou dobře udělané (to by bylo dost absurdní, když jeden z návrhů neprošel ani legislativní radou vlády), jen akcentují jejich urgentní nezbytnost. Tato situace se dá přirovnat k lodi s rozbitým kompasem, kterou její kapitán nutí vyplout na oceán s tím, že “už měli dávno vyrazit”. Celé toto snažení na mne dělá silný dojem, že vláda se za každou cenu snaží odškrtnout si alespoň nějakou položku na svém programu, o kvalitu provedení jde v nejlepším případě až v druhé řadě. To, čeho se vláda bojí snad nejvíc, je přiznat vlastní chybu. To je podle mého názoru ten největší blok, který znemožňuje racionální řešení problémů, které návrhy zákonů přinášejí.
Zatím jediný přímý střet zástupce vládní koalice s protestujícím studentem se odehrál v Událostech komentářích. O úrovni argumentace jednotlivých stran se laskaví čtenáři mohou přesvědčit sami :)
Zajímavou reakcí byl spam z dílny pana Pavelky (TOP 09). Ten informoval novináře a publicisty o tom, že Týden neklidu je dílem J. Májíčka (kterého vykreslil jako skalního stalinistu podporujícího terorismus) a noc univerzit má na svědomí H. Čepelová (podle Pavelky radikální anarchistka). Pan Pavelka tímto demonstroval nejen základní neznalost toho, jak IZVŠ funguje (a kdo v ní vlastně působí), ale zároveň i způsob myšlení, který ho staví do jedné ligy s autory štvavých pamfletů z 50. let. No, doufejme, že ostuda, kterou si tím utržil, se projeví v příštích volbách.
Závěrem se dá konstatovat, že bitva o reformy VŠ po TN rozhodně neskončila. Vláda drží svojí pozici a evidentně nehodlá ustoupit, na tahu jsou tedy pořád studenti. Nechme se překvapit s čím přijdou.
Michael Komm
Těžký život postdoktorandů (pod nadvládou politiků a GAČRu)

Ve sněmovně finišuje schvalování státního rozpočtu a poslanci se opět snaží ušetřit na vědě. Jejich obětmi se tentokrát nejspíše stanou postdoci.
Michael Komm
Rusnok versus Akademie věd

Premiér v demisi Jiří Rusnok vyjádřil v rozhovoru pro HN svůj pravděpodobně velmi laický a pro mě poměrně překvapivý názor na fungování Akademie věd a výzkumu v ČR obecně. Peněz na výzkum je prý dost, ale výzkumníci jimi nemístně plýtvají, nechtějí se zbavit podprůměrných ústavů a získávají málo peněz na patentech. Klidně by prý stačilo mít ústavů 30 místo padesáti a místo prezidia by je zastřešovalo nové ministerstvo.
Michael Komm
Taková divná válka o českou vědu

Prohlášení Jaroslava Hanáka, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR, ilustruje stav, ve kterém se potácí česká věda již řadu let. Dostává se spor o podobu vědy do nové fáze?
Michael Komm
Nečas za mříže?

Amnestie, kterou vyhlásil dnes již bývalý prezident V. Klaus vyvolala na české poměry nebývale ostrou reakci. Kromě happeningů a petice se skupina senátorů rozhoupala k podání ústavní žaloby, která viní Klause z velezrady – jediného zločinu, ze kterého je možné dle českého právního řádu prezidenta obžalovat. Jak soudní proces dopadne, je těžké předvídat, nicméně stojí za to se zamyslet nad tím, jestli by Klaus měl být jediným obžalovaným.
Michael Komm
Staronové potíže staronového GAČRu

S lednovou uzávěrkou na podávání grantových zpráv se Grantová agentura ČR opět stala předmětem proklínání ze strany grantových řešitelů. Na vině byl opět webový systém GAČRu, který nápor uživatelů nezvládal.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Narkos v akci, Francie se stala novým Medellínem. Jak gangy perou peníze z drog
Premium Francouzi sledují koordinované útoky na věznice, jakoby vystřižené z války gangů někde v...
Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši
Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina...
Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti
Premium V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na...
Dnešní společnost je orientovaná na zisk. I u dětí řešíme: má dáti a dal, říká sociolog
Premium S výjimkou Afriky a Indie porodnost víceméně všude klesá. „Být rodičem není norma a povinnost jako...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 13
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1652x