Zemřel 79. Velmistr Suverénního řádu maltézských rytířů Fra Festing

Včera 12.11. 2021 zemřel Fra Matthew Festing,  bývalý 79. Velmistr Suverénního řádu Maltézských rytířů. Do úřadu byl zvolen v březnu 2008 a jako Velmistr působil do ledna 2017.

Fra Matthew Festing byl na Maltě, kde se 4. listopadu zúčastnil složení velkých řeholních slibů Fra Francise Vassalla v katedrále sv. Jana ve Vallettě. O několik hodin později se mu udělalo špatně a byl převezen ve vážném stavu do nemocnice, kde bohužel 12.11. zemřel.

Sir Robert Matthew Festing se narodil v Northumberlandu v Anglii v roce 1949 v rodině polního maršála Sira Francise Festinga a studoval historii na Ampleforth a St. John's College v Cambridge. Jako odborník na umění pracoval většinu svého profesního života v mezinárodní aukční síni. Byl vyznamenán Řádem britského impéria královnou Alžbětou II. (OBE – důstojník 4. třídy) a dosáhl hodnosti plukovníka v řadách aktivních rezerv Britské armády.[1]

Fra Matthew Festing se stal členem Suverénního řádu Malty v roce 1977 a v roce 1991 složil velké řeholní sliby. V letech 1993 až 2008 byl velkopřevorem Anglie, prvním, kdo tuto funkci zastával po 450 letech.[2] V této roli vedl mise humanitární pomoci v Kosovu, Srbsku a Chorvatsku. 

Dne 11. března 2008 byl zvolen 79. Velmistrem a dne 28. ledna 2017 na tento úřad rezignoval z důvodu neshod s papežským stolcem.[3]

Během deseti let v čele Řádu procestoval všech pět kontinentů, aby upevnil diplomatické vztahy v každé zemi a na vlastní oči viděl práci Řádu po celém světě. Zúčastnil se desítek poutí Maltézského řádu do Lurd a dalších mariánských svatyní a osobně se staral o handicapované poutníky. Po své rezignaci žil spíše v ústraní a veřejně nevystupoval.

Byl jmenován čestným občanem italského Rapalla (2008), italských Pompejí (2014) a Birgu na Maltě (2015). Získal čestný doktorát na Katolické univerzitě Ameriky (2009), doktorát na Northumbrijské univerzitě (2010), doktorát z veřejné služby na Univerzitě Johna Cabota (2014) a čestný doktorát náboženství a humanitních věd na Katolické univerzitě v Santa Maria la Antigua (2016).

Čest jeho památce.

Dnes vede řád Fra Marco Luzzago, a to ve funkci místodržícího Velmistra.[4]

 

[1] Territorial Army – jedná se o aktivní dobrovolné rezervy Britské armády, členové vykonávají civilní povolání.

[2] Před ním tento úřad v Anglii zastával sir Adrian Fortescue, maltézský rytíř, který byl popraven v Toweru v roce 1539. Důvodem bylo odtržení anglické církve od církve katolické v rámci reformace v době Jindřicha VIII. Sir Adrian jako katolík a významný maltézský rytíř upadl v nemilost krále, důvodem bylo i to, že byl příbuzným Anny Boleynové, kdy po její popravě upadla v nemilost i její rodina. Na popud maltézského řádu byl sir Adrian blahořečen jako mučedník papežem Lvem XIII. v roce 1895.

[3] Jednalo se dlouhou krizi uvnitř Řádu, kdy Velmistr Festing zastával konzervativní pozici za podpory kardinála protektora Řádu Raymonda Burkeho a odvolal z úřadu velkého kancléře Albrechta von Boeselage, důvodem mělo být nesprávné informovaní o rozdávání medicínské pomoci (mj. i kondomů) prostřednictvím místní Maltézské pomoci v Myanmaru. Papež František ustavil mimořádnou komisi, která měla přezkoumat platnost odvolání. Velmistr Festing komisi neuznával a prohlásil vstup papežského stolce za porušení suverenity Řádu. Vleklý konflikt mezi velmistrem a svatým stolcem vyvrcholil rezignací 79. velmistra na základě výzvy papeže Františka. Dodnes jsou zde stále dozvuky krize z roku 2017, kdy Řád stále prochází ústavní reformou a vede jej místodržitel velmistra, nikoliv velmistr.

[4] Více zde - https://kolackovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=762031

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 13.11.2021 10:09 | karma článku: 15,65 | přečteno: 418x