Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Albínové a kanovníci na Hradčanském náměstí v Praze - erbovní památka

Tři krásné renesanční polychromované erby na domě Hradčanské nám. č.p. 58/14 připomínají kanovníky a pražské arcibiskupství v minulosti. Drobná památka, která rozhodně stojí za pohled zblízka. 

„Dvoupatrový dům č.p. 58/14 na Hradčanském náměstí v Praze byl do dnešního rozsahu vystavěn na přelomu 17. a 18 století. Fasáda pochází z doby po přestavbě z roku 1769. Dům je nárožní dvoupatrový. Zvalbenou mansardovou střechu prolamuje segmentově ukončený zvlněný vikýř s oválným okénkem; přístavek je zastřešen valbou. Pod kordonem jsou tři renesanční kamenné erby.“[1] 

Kanovnický dům

Právě tyto erby dokumentují historické poslání tohoto domu a jiných na severní straně náměstí. Jednalo se o kanovnické domy. Kanovnické domy v Praze jsou od středověku do současnosti zčásti dochované obytné domy obývané kanovníky, děkany i jinými preláty Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. Dodnes na fasádách vidíme znak zlatého břevna v černém poli – znak arcibiskupství pražského, které označovaly domy kanovníků.

Tři polychromované erby renesanční erby na domě č.p. 58/14 připomínají i konkrétní historické osobnosti. Jsou sem umístěné druhotně, původní místo není známé. Jedná se o krásné barevné provedení heraldické památky, která stojí za prohlédnutí zblízka.

Nejvýše je umístěn erb arcibiskupa Zbyňka II. Berky z Dubé a Lipé O.Cr. Byl to katolický duchovní, 10. arcibiskup pražský (1592–1606) a 25. velmistr řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Zbyněk Berka pocházel ze známého českého rodu Ronovců. Byl v pořadí třetím mužem, který spojil personální unií úřady arcibiskupa pražského a velmistra Křižovníků s červenou hvězdou. Řád fungoval jako hlavní finanční opora pražského arcibiskupství zchudlého v době husitských nepokojů, a to až do roku 1694. Toto postavení odráží i jeho erb. V středním čestném štítku je jeho rodový erb – ostrve,[2] v 1. a 4. poli je znak Křižovníků s červenou hvězdou a 2. a 3. poli je znak arcibiskupství pražského - úřadu arcibiskupa.

Erby

Vlevo dole pak vidíme znak arcibiskupství pražského. Vpravo je zajímavý erb. V modrém štítu je zobrazen muž stojící za šedým pahorkem, na rameni drží rybu, která je prostřelena šípem. Jednalo se o rodový erb Albínů z Helfenburka. Slávu, původně poddanského rodu u Rožmberků, založil Václav Albín z Helfenburka, který v roce 1522 vstoupil do rožmberských služeb a poté, co se stal kancléřem Rožmberků, byl spolu se svými syny Tomášem a Janem povýšen do šlechtického stavu. Jeho první syn Tomáš Albín z Helfenburka (zemřel 1575) sloužil Vilémovi z Rožmberka, kterého doprovázel na cestách a byl jím vysílán i na diplomatické mise. Po smrti své manželky vstoupil do duchovního stavu, poté co vystřídal řadu církevních funkcí, byl roku 1574 zvolen olomouckým biskupem. Mezi jinými církevními úřady zastával i funkci arcijáhena Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, proto jeho erb vidíme i na kanovnickém domě. S duchovním světem Hradčan byla spojena i dcera  Tomáše Albína - Žofie Albínka z Helfenburka, která se stala roku 1600 významnou abatyší kláštera sv. Jiří, v úřadu nahradila zemřelou Juditu z Eibenstolu. Korunovala dvě soudobé české královny: roku 1616 královnu Annu Tyrolskou, manželku císaře Matyáše, a roku 1627 pak Eleonoru, choť Ferdinanda II. A nakonec byl duchovním i syn Tomáše Albína - Václav - zastával funkci probošta ve Staré Boleslavi,  později děkana na Vyšehradě, byl i kanovníkem zdejší kapituly sv. Víta, proto není vyloučeno, že erb je jeho.[3]

Severní část Hradčanského náměstí

Je vidět, že smrt zcela jistě hluboce milované manželky Tomáše Albína znamenala pro celou rodinu velký duchovní zlom. Rod však vyhasl kolem roku 1630 ve víru třicetileté války. Ale na Hradčanském náměstí nám je jejich erb bude připomínat do doby, dokud budeme jejich heraldickou památku zachovávat.

 

[1] https://www.pamatkovykatalog.cz/kanovnicky-dum-15542192

 

[2] Obecná heraldická figura, již tvoří sukovitý kmen s pahýly po osekaných větvích. Ten sloužil jako jednoduchá forma žebříku při zlézání nepřátelských hradeb.

[3] MALÝ, Jakub,  Vlastenský slovník historický,  Praha, 1877, s. 945. https://cs.wikisource.org/wiki/Vlastensk%C3%BD_slovn%C3%ADk_historick%C3%BD/Alb%C3%ADn_z_Helfenburka

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 25.2.2024 18:41 | karma článku: 12,20 | přečteno: 217x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Bylo ctí sloužit šlechtickému rodu – dědiční polesní Rakušané ve službách von Sporcků

Mnohdy veřejnost historicky vnímá sluhy, lokaje, komorníky a nejrůznější jiné zaměstnance šlechticů či jejich dvorů jako slouhy. Opak byl samozřejmě pravdou. Sloužit šlechtě bylo ctí a naplněním života mnoha lidí.

19.5.2024 v 18:24 | Karma: 12,70 | Přečteno: 168x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kuks – barokní umění i krvavé barbarství – syn a otec z rodu Šporků

Kuks je skutečný jemný a překrásný ve své barokní pompě. V jeho kryptě jsou však i ostatky Johanna Sporcka, který připomíná i krvavé základy zrodu barokní legendy jeho syna Františka Antonína.

18.5.2024 v 19:23 | Karma: 18,29 | Přečteno: 232x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 16,91 | Přečteno: 327x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,91 | Přečteno: 927x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,66 | Přečteno: 147x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  10:34

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

Zemřel advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské obchodní komory

20. května 2024  9:51

V neděli 19. května zemřel ve věku nedožitých 65 let advokát, filantrop a prezident Česko-izraelské...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  9:03

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Lajky nestačí, věda potřebuje peníze, říká nový ministr Ženíšek

20. května 2024

Premium Přichází nový ministr Marek Ženíšek, který má za úkol, slovy Miroslava Kalouska, „tančit na...

  • Počet článků 291
  • Celková karma 16,80
  • Průměrná čtenost 930x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik