Brousí si Věci veřejné zuby i na Českou poštou?
Začalo to tahanicemi o ministerstvo vnitra a vliv šéfa bezpečnostní agentury ABL Víta Bárty na její činnost. Usednout do křesla jednoho z nejmocnějších mužů země se mu sice nepovedlo, nainstaloval však do vedení resortu řadu svých lidí. Nejprve tu pracoval Miroslav Zahálka, který sice vzápětí odstoupil, přesto je však dalším zástupcem ministra Johna Michal Moroz, spjatý s ABL.
Doslova „přeabelizováno“ je ministerstvo dopravy, kde si jeho šéf, někdejší první muž ABL Vít Bárta přivedl jako náměstka bývalého obchodního ředitele ABL Michala Sýkoru. Podobně postupoval i člen představenstva ABL Josef Dobeš, který si do úřadu prozměnu posadil místopředsedu zmíněné bezpečností agentury Kryštofa Hajna.
Znovu se průhledná personální politika VV projevila při výběru policejního prezidenta. Známé okolnosti práce výběrové komise vyvrcholily jmenováním Petra Lessyho, který několik dní po jmenování odvolal Libora Vrbu a Ivana Bílka, oba muže podle Věcí veřejných spjatých s předchozí vládou ODS. Kompetence nehrála roli. Návdavkem za to dostal jeden z členů výběrové komise exponované místo na Policejním prezidiu.
A do třetice tu máme odchod ředitelky České pošty a spekulace o jejím nástupci. Jako první padá jméno Miloslava Ruta, který je podle Hospodářských novin přes svoji bývalou firmu Foxconn spjat hádejte s kým … s agenturou ABL. Zájmy ve státním podniku s obratem přes 20 miliard korun má i Vít Bárta. Výběr nového šéfa samozřejmě zahalí neprůhledná výběrová komise, která vybere nemastného neslaného kandidáta, loajálního ministru Radku Johnovi.
Věci veřejné a stejně tak další nová strana TOP09 s protřelými matadory polistopadové politiky tak nepotvrzují tvrzení, že jde o čerstvý vítr do český politiky, ale spíše čerstvý vítr do osvojování si zaběhnutých zákulisních mechanismů. Gratulujeme!
Zbyněk Klíč
Policie jako nová politická síla? Děkuji, nechci!
Po zveřejnění druhého usnesení o zahájení trestního stíhání Jany Nagyové, Romana Bočka a tří bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy je to jasné. Policie ve spolupráci se státními zástupci a zřejmě i soudy usiluje o zásadní přesměrování českého polistopadového systému rozdělení moci.
Zbyněk Klíč
Vyměnil lepší post za horší. Zkorumpovali ho?
Policie, státní zástupci a dnes i soud se rozhodly posunout vnímání slova korupce. Tím, že obžalovaly a vzaly do vazby čtyři vysoce postavené politiky a státní úředníky (budu dále mluvit pouze o první linii současně vyšetřovaného případu, a sice domnělé korupci tří poslanců za vzdání se mandátu), do něj nově zařazují i přijetí postu ve státní správě. Tím ale významně posunují nejen právní, ale politický systém v této zemi. Jestli je to správným směrem, o tom je tento článek.
Zbyněk Klíč
Proč by pan Hudeček neměl být pražským primátorem
Dlouho očekávané, a tak trochu předpovídané rozhodnutí, je tady. Tomáš Hudeček se bude ucházet o post pražského primátora. Podaří-li se mu pro svoje zvolení získat většinu, je ve hvězdách. Co je však nepochybné, jsou důvody, proč by kandidát TOP 09 primátorem být zvolen neměl.
Zbyněk Klíč
Nechť ODS nominuje na prezidenta Jana Fischera
Již dva průzkumy veřejného mínění potvrdily, že v přímé volbě prezidenta by měli největší šanci nestraničtí kandidáti. Nejde o žádné překvapení, oblíbenost stranické politiky je v České republice dlouhodobě nízká a také tradice prezidentského úřadu, resp. jeho vnímání jako nadstranického, mezi veřejností, stranickému kandidátovi nenahrává.
Zbyněk Klíč
Ctím soukromé vlastnictví. Nepodporuji Anonymous.
Až dodnes mohla být dohoda ACTA, resp. protest proti ní, vnímán jako oprávněný, legitimní boj ochránců svobody a soukromí proti státní represi. Krádeží osobních dat třiceti tisíc členů ODS se z něj však stala prostá nátlaková skupina.
| Další články autora |
Vánoční strom na kruháči na pražském Žižkově. Gerilová akce místních se proměnila v oficiální výzdobu
Děkuji touto cestou neznámému, který nám opět ozdobil kruháč Ambrožova/Šrámkové krásným vánočním...
Pražané rozhodli: Oblíbeným místem v MHD je také „záchod“. Proč ho cestující milují?
Pohodlí, prostor, soukromí, otočení v prostoru prostředku hromadné dopravy, ale i výhled. To vše...
VyVolení slaví výročí. Dvojnásobný vítěz Vladko Dobrovodský už není v Česku
Ve čtvrtek 11. prosince 2025 si připomeneme významné výročí české televizní historie. Bude to totiž...
Cestující mezi Prahou a Středočeským krajem ušetří. Praha sníží počet tarifních pásem
Od 1. ledna čeká cestující změna v tarifu PID. Území Prahy se nově bude počítat jako tři pásma...
Poslední tramvaj jela po Václaváku před 45 lety. Praha chce provoz obnovit do roku 2027
Provoz tramvají na Václavském náměstí, který po více než století patřil k samozřejmé součásti...
Kdy nejpozději objednat vánoční dárky? Přinášíme přehled posledních termínů u hlavních dopravců
Češi nakupují vánoční dárky online každým rokem intenzivněji a předvánoční doručovací špička se tak...
Pomáhá dětským duším. Kvůli sociálním sítím se rozšířilo sebepoškozování, říká
Duševních problémů dětí a mládeže v posledních letech stále přibývá, ale dětských psychologů a...
Pátrání po dvanáctiletém chlapci pokračuje, policie žádá řidiče o záznamy z autokamer
Policie pokračuje v pátrání po dvanáctiletém Marku Hejhalovi z Halenkovic na Zlínsku. Situace se...
DEPO2015 má novou střechu. Světlíky jsou z pětistovky atypických tabulí skla
Areál DEPO2015 v Plzni, který kdysi sloužil dopravnímu podniku, má za sebou první etapu...
- Počet článků 257
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1787x



















