Vyměnil lepší post za horší. Zkorumpovali ho?

Policie, státní zástupci a dnes i soud se rozhodly posunout vnímání slova korupce. Tím, že obžalovaly a vzaly do vazby čtyři vysoce postavené politiky a státní úředníky (budu dále mluvit pouze o první linii současně vyšetřovaného případu, a sice domnělé korupci tří poslanců za vzdání se mandátu), do něj nově zařazují i přijetí postu ve státní správě. Tím ale významně posunují nejen právní, ale politický systém v této zemi. Jestli je to správným směrem, o tom je tento článek.

Robert Šlachta a Ivo Ištvánradio.cz

Vládní strategie boje proti korupci na léta 2013 a 2014 považuje za korupci „odklon od sledování především veřejného zájmu a zneužívání veřejných prostředků s cílem dosažení vlastních individuálních či skupinových zájmů, jakož i zneužití svého postavení k obohacení sebe nebo jiného v soukromé sféře. Motivem je získání neoprávněného zvýhodnění pro sebe nebo jiného, na který není nárok.“ Pojďme se podívat, zda jednání zmíněných politiků a úředníků naplnilo některý z těchto činů.
„Odklon od sledování veřejného zájmu,“ je poměrně neurčitý skutek, na základě kterého lze jen stěží někoho obžalovat z trestného činu. Stejně jako mohlo být veřejným zájmem (či zájmem skupiny, která jej veřejným nazvala) přijetí postu ve státní firmě jako náhrady za vzdání se mandátu, může jím být i udržení vlády, kterou tímto trojice poslanců svým odchodem ze Sněmovny umožnila.
„Zneužívání veřejných prostředků s cílem dosažení vlastních individuálních a skupinových zájmů“. Toho by se trojice politiků mohla dopustit, pokud by snad nějakou informaci, kterou získala v době výkonu poslaneckého mandátu, zneužila ve svůj individuální prospěch. To je ale poněkud šroubovaná konstrukce. Stejně pochybné by bylo i obvinění, že poslanci zneužili svůj poslanecký mandát k tomu, aby získali „lukrativní“ post ve státní firmě. Proč by se vzdávali poměrně dobře ohodnoceného postu v poslanecké lavici ve prospěch mnohem hůře oceněného postu ve správní či dozorčí radě? Samostatnou otázkou pak je, zda je takové členství skutečně individuálním či soukromým zájmem. Vzhledem k tomu, že jde o posty v orgánech, z nichž dotčeným osobám plynou i určité povinnosti, je i toto poměrně lehce vyvratitelná teze.
„Zneužití svého postavení k obohacení sebe nebo jiného v soukromé sféře“ je snadno zpochybnitelné, jednoduše proto, že celý transfer se měl udát ve veřejné sféře.
Posledním skutkem, který by měl být podle vládní strategie považován za korupční, je „získání neoprávněného zvýhodnění pro sebe nebo jiného, na který není nárok.“ Toho se skutečně trio exposlanců mohlo dopustit, ale jedině tím, že opustilo poslanecký mandát a rozvázalo si tak ruce k tomu, aby se stalo členem správní a dozorčí rady v státní firmě. To jim totiž jako poslancům zapovídal zákon o střetu zájmů, resp. jim zapovídal za tuto práci pobírat odměnu.
Tento konstrukt je pak poměrně snadné rozbít nejen tím, že vyšetřovatelé pracují s odlišnou tezí, a sice tím, že poslancům nešlo o posty ve státních firmách, ale prostě o získání nějaké výhody za opuštění poslaneckého mandátu, ale také srovnáním platů poslanců a členů dozorčích a správních rad státních podniků. Hovoříme-li konkrétně o státních podnicích ČEPRO a Český aeroholding, o kterých v této kauze jde, zde si přijde člen dozorčí rady ČEPRO (Marek Šnajdr) v průměru na 28 575 korun měsíčně, resp. člen představenstva Českého aeroholdingu (Ivan Fuksa) na 35 234 korun, což je obojí mnohem méně než činí základní plat poslance, tedy 55 869 korun. Pokud tedy soud odsoudí oba muže za politickou korupci, bude muset také zdůvodnit, proč je korupcí i výměna lukrativního postu za méně lukrativní.
Ohrožení české demokracie i právního systému
Stávající průběhu vyšetřování je zřejmý – posunout vnímání korupce a zahrnout do něj také tzv. politickou korupci. To je však trend poměrně riskantní, který může narušit samotné základy politiky v České republice. Pokud bude totiž trojice poslanců odsouzena za přijetí postu ve státní firmě výměnou za vzdání se mandátu, dostává se tak do ohrožení prakticky každý, kdo kdy udělal jakoukoliv politickou (rozumě výměnnou) dohodu, ze které měl nějaký prospěch a která se děje prakticky ve všech oblastech lidského života, ne jen v politice.
Navíc to, že by tak učinil svým rozhodnutím soud po „vnucení“ této interpretace od státních zástupců a policie, by byla relativně zásadní změna v pojetí českého právního řádu, kdy se napříště normami stanou nikoliv zákony, ale soudní rozhodnutí, resp. precedenty. Nic proti, tento systém je mi milejší, než současné rozporuplné a zdlouhavé rozhodování soudů různé úrovně ve stejných případech, na takovou změnu však české soudnictví rozhodně není připraveno. A je naivní se domnívat, že po takto násilném vynucování si respektu někdy bude. Reakce právníků na definici korupce v případě právě stíhaných politiků jsou značně rozporuplné, což jasně nasvědčuje, že debata o této změně přístupu k právu není definitivně uzavřena, natož, aby na něm panovala shoda.
Mnohem spíše tak dnešní monstrózní zatýkání připomíná snahu části státních zástupců ve spolupráci s policií a po dnešku i soudy zasahovat do pravomocí, které náleží pouze přímo voleným zástupcům lidu s legitimitou z voleb. Svým způsobem tak jde o ohrožení samotných základů demokratického systému v naší zemi. Věřme však, že v českém soudnictví stále ještě existuje řada racionálně uvažujících soudců, kteří na tento pokus aktivistických státních zástupců stát se čtvrtou mocí v zemi neskočí.

Autor: Zbyněk Klíč | sobota 15.6.2013 18:31 | karma článku: 18,65 | přečteno: 851x

Další články autora

Zbyněk Klíč

Policie jako nová politická síla? Děkuji, nechci!

Po zveřejnění druhého usnesení o zahájení trestního stíhání Jany Nagyové, Romana Bočka a tří bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy je to jasné. Policie ve spolupráci se státními zástupci a zřejmě i soudy usiluje o zásadní přesměrování českého polistopadového systému rozdělení moci.

19.6.2013 v 8:36 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1244x | Diskuse | Politika

Zbyněk Klíč

Proč by pan Hudeček neměl být pražským primátorem

Dlouho očekávané, a tak trochu předpovídané rozhodnutí, je tady. Tomáš Hudeček se bude ucházet o post pražského primátora. Podaří-li se mu pro svoje zvolení získat většinu, je ve hvězdách. Co je však nepochybné, jsou důvody, proč by kandidát TOP 09 primátorem být zvolen neměl.

15.6.2013 v 12:40 | Karma: 18,96 | Přečteno: 691x | Diskuse | Politika

Zbyněk Klíč

Nechť ODS nominuje na prezidenta Jana Fischera

Již dva průzkumy veřejného mínění potvrdily, že v přímé volbě prezidenta by měli největší šanci nestraničtí kandidáti. Nejde o žádné překvapení, oblíbenost stranické politiky je v České republice dlouhodobě nízká a také tradice prezidentského úřadu, resp. jeho vnímání jako nadstranického, mezi veřejností, stranickému kandidátovi nenahrává.

12.2.2012 v 12:27 | Karma: 8,74 | Přečteno: 1343x | Diskuse | Politika

Zbyněk Klíč

Ctím soukromé vlastnictví. Nepodporuji Anonymous.

Až dodnes mohla být dohoda ACTA, resp. protest proti ní, vnímán jako oprávněný, legitimní boj ochránců svobody a soukromí proti státní represi. Krádeží osobních dat třiceti tisíc členů ODS se z něj však stala prostá nátlaková skupina.

6.2.2012 v 19:57 | Karma: 12,76 | Přečteno: 1294x | Diskuse | Politika

Zbyněk Klíč

Rok 2011 rokem Petra Nečase? Možná, ale jaký...

Bohumil Pečinka tituluje v článku Účtování roku 2011 uplynulý rok jako rok Petra Nečase. Premiéra České republiky hodnotí veskrze kladně a text uzavírá sdělením, že rok 2011 je Nečasovým přechodem z krize do ofenzívy. Otázka však je, zda tato ofenzíva má do budoucna konstruktivní prvky.

14.12.2011 v 7:36 | Karma: 11,21 | Přečteno: 1433x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Zkroušený vlastenec oplakal pád Francie. Jeho slzy vyždímala americká propaganda

18. června 2025

Seriál Stal se symbolem francouzské porážky v roce 1940. Zatímco jeho vlast okupovali Němci, uplakaná tvář...

Nejvyšší čas směnit koruny na dovolenou, euro oslabilo. Otálení se může prodražit

18. června 2025

Premium Koruna se nachází vůči euru na svých nejsilnějších úrovních za poslední rok. Během června se jedno...

Bezzubá diplomacie. Rady EU k situaci na Blízkém východě nikoho nezajímají

18. června 2025

Premium Boje mezi Íránem a Izraelem nenechávají v Evropě nikoho v klidu. Je ale patrné, že evropský blok...

Přetížení kamionům roky procházelo, váhy nefungovaly. Česko přesto kupuje další

18. června 2025

Premium Přetížené kamiony v Česku bude do konce tohoto roku hlídat celkem 31 vysokorychlostních dálničních...

  • Počet článků 257
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1787x
Články na tomto blogu vyjadřují výhradně osobní názor autora - občana, nijak nespojené s jeho působením ve veřejné sféře.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.