Deník spisovatele - jak dvě nebezpečné iluze ohlupují Čechy
Jestli je pro mě něco skutečně primitivní, pak je to černobílé myšlení, které se usadilo v českém veřejném prostoru. Stejně jako ve většině západních zemí došlo i u nás k vyhrocení ideologické polarizace na úkor plurality myšlení, a to i s ohledem na politické rozvrstvení v parlamentu, které je u nás na rozdíl třeba od U.S.A. nebo Velké Británie daleko rozmanitější. Od historicky první přímé volby prezidenta se u nás vyhrotil myšlenkový konflikt (mimo obvyklé dělení na levici a na pravici) na konflikt mezi městem a vesnicí, mezi progresivisty a konzervativci, mezi tzv. pražskou kavárnou a burany.
Problém nejsou ani tak ideje, které obě ideové strany vyznávají, ale spíš vyhrocenost jejich uplatňování. V tak silné polarizaci zaniká jakákoliv odstíněnost hodnot, jejich relativita, místo toho vnímáme ideologické pojmy, která nepopisují život, ale jsou zjednodušenými hesly vhodnými k ohlupování davu. Jakmile totiž převládne extrém, černobílost, začne ztrácet myšlení na barvitosti. Namísto tříbení hodnot dochází k jejich separaci a zároveň i absolutizaci. Každá strana hlásá ideály jako by byly absolutní, aniž vnímá, že čím víc je separuje od jiných, tím víc se stávají životní iluzí.
Momentálně žijeme opět ve světě klamu. Na jedné straně jsou hodnoty progesivní: politická korektnost, multikulti, ekologie, na druhé straně jsou hodnoty tradiční: rodina, národ nebo můj dům, můj hrad. Ani jeden z takto vyhraněných ideálů není nic než iluze. Stejně jako kritizuji progresivní hodnoty, kritizuji i ty tradiční. Co je např. tradiční rodina? Něco, co známe z roku 1910 nebo 1955? Žijeme v 21. století a svět je prostě jiný, včetně tradic, které mohou být jistým vzorem, nikoliv standardem, bez toho jsou vždy jen prázdnou floskulí. Vzývat národ, rasu nebo tradiční rodinu je prostě černobílý primitivismus.
Proč vlastně takové hodnoty nefungují? Protože jsou podmíněné dobou, jsou čistě relativní. Fungují tedy jen do jisté míry, jako určitý trend, ke kterému směřujeme. Z nějakého důvodu jsou pro nás důležitější než jiné hodnoty. Vyjadřují životní styl nebo módu, ale móda se mění, stejně jako naše ideály. Nejsou to existenciální hodnoty, jsou podmíněné víc danou společností. Pokud z nich neuděláme dogma, univerzální modlu, mohou být prospěšné. V opačném případě se stávají bičem na ty, kdo v ně nevěří. Relativní hodnoty požírají univerzální hodnoty, a to hlavně naši svobodu.
Vždy mě pobaví, když někdo tvrdí, že jeho hodnoty jsou tak důležité, že mohou omezit i svobodu. Kromě výjimečných případů (krizový stav) nevím o ničem, co by mohlo narušit naši identitu. Je snad něco důležitějšího než svoboda, možnost vyjádřit to, co v člověku je, zcela vědomě tak, jak to cítí, tj. autenticky? Jestliže nám někdo bere možnost volby, bere nám zároveň i lidskost. Jen konkrétní jedinec a jeho vlastní vůle může tvořit společenské hodnoty. Kdo dělá z hodnot modly, snaží se především omezit lidský rozum...
A ten, kdo myslí černobíle, je jako šedá myš, která se bojí barevnosti, a o to víc vystrašeně piští.
Ukázka z knihy Deník spisovatele
Jan Klar
Kdo je to ten rozvědčík Petr Pavel?

Pokusím se o takový malý mentální experiment. Představím si, že jsem ten, kým jsem byl před 20 lety, že vymažu z hlavy vše, co jsem dodnes zažil, jako bych tu celou dobu nebyl.
Jan Klar
Přepjatá psychologie sebevraha Ptáčka

Ten případ, kdy se muž, psycholog, čtyřicátník, zabije, mě zaujal natolik, že jsem si ho (s pronikavostí sobě vlastní) nakoukal a rozhodl se, že je tak typický, že stojí za koment.
Jan Klar
Jak jsem zaměřil pí Laurenčíkovou

Dnes si napíšu něco emotivnějšího: jsem dosti rezervovaný k tomu, když se někdo zasazuje za lidská práva, přičemž zároveň stírá jejich univerzální smysl, straní různým stranám na úkor celku,
Jan Klar
Nesmrtelné Otázky Václava Moravce

Ředitelé České televize se celkem pravidelně střídají, ale Václav Moravec a jeho Otázky zůstávají: Je na tom až něco zvrhlého, když si uvědomíme cestu mladého novináře k dnešní konformitě.
Jan Klar
Když koně umírají na Taxisově příkopu

Tuším, že to napsal K. Čapek, že vrchol animální krásy ztělesňuje hlava německého ovčáka a nejsem si jistý, že možná dodal, že i hlava tygra. Já bych k tomu přidal zjev závodního koně, před dostihem, jak jsem ho vídal
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Na dálnici u Olomouce se převrátilo auto o svodidla, zemřeli dva mladí lidé
Dvaadvacetiletá žena a o rok starší muž přišli v neděli brzy ráno o život při nehodě na dálnici D35...
Dálnici D1 u Brna zablokovala hromadná nehoda, tvořily se dlouhé kolony
Na 186. kilometru dálnice D1 u Popůvek ve směru do Prahy se po 11. hodině srazilo několik osobních...
Odchod STAN ze sálu při hlasování o nedůvěře? Nespekulujme, říká Fiala
Premiér Petr Fiala je přesvědčený, že jeho vláda na úterní mimořádné schůzi o vyslovení nedůvěry...
Stalinistická receptura. Ze snímku s Kimem zmizel velitel i správce loděnice
Severokorejská televize po třech měsících zveřejnila snímek vůdce Kim Čong-una s dalšími muži, na...

Zvolte Porodnici roku 2025 a zahrajte si o zajímavé ceny
Rodila jste v letech 2020 až 2025? Podělte se o své zkušenosti, vložte recenzi na vaši porodnici a ovlivněte tak budoucího vítěze ankety Porodnice...