Deník spisovatele - jak dvě nebezpečné iluze ohlupují Čechy
Jestli je pro mě něco skutečně primitivní, pak je to černobílé myšlení, které se usadilo v českém veřejném prostoru. Stejně jako ve většině západních zemí došlo i u nás k vyhrocení ideologické polarizace na úkor plurality myšlení, a to i s ohledem na politické rozvrstvení v parlamentu, které je u nás na rozdíl třeba od U.S.A. nebo Velké Británie daleko rozmanitější. Od historicky první přímé volby prezidenta se u nás vyhrotil myšlenkový konflikt (mimo obvyklé dělení na levici a na pravici) na konflikt mezi městem a vesnicí, mezi progresivisty a konzervativci, mezi tzv. pražskou kavárnou a burany.
Problém nejsou ani tak ideje, které obě ideové strany vyznávají, ale spíš vyhrocenost jejich uplatňování. V tak silné polarizaci zaniká jakákoliv odstíněnost hodnot, jejich relativita, místo toho vnímáme ideologické pojmy, která nepopisují život, ale jsou zjednodušenými hesly vhodnými k ohlupování davu. Jakmile totiž převládne extrém, černobílost, začne ztrácet myšlení na barvitosti. Namísto tříbení hodnot dochází k jejich separaci a zároveň i absolutizaci. Každá strana hlásá ideály jako by byly absolutní, aniž vnímá, že čím víc je separuje od jiných, tím víc se stávají životní iluzí.
Momentálně žijeme opět ve světě klamu. Na jedné straně jsou hodnoty progesivní: politická korektnost, multikulti, ekologie, na druhé straně jsou hodnoty tradiční: rodina, národ nebo můj dům, můj hrad. Ani jeden z takto vyhraněných ideálů není nic než iluze. Stejně jako kritizuji progresivní hodnoty, kritizuji i ty tradiční. Co je např. tradiční rodina? Něco, co známe z roku 1910 nebo 1955? Žijeme v 21. století a svět je prostě jiný, včetně tradic, které mohou být jistým vzorem, nikoliv standardem, bez toho jsou vždy jen prázdnou floskulí. Vzývat národ, rasu nebo tradiční rodinu je prostě černobílý primitivismus.
Proč vlastně takové hodnoty nefungují? Protože jsou podmíněné dobou, jsou čistě relativní. Fungují tedy jen do jisté míry, jako určitý trend, ke kterému směřujeme. Z nějakého důvodu jsou pro nás důležitější než jiné hodnoty. Vyjadřují životní styl nebo módu, ale móda se mění, stejně jako naše ideály. Nejsou to existenciální hodnoty, jsou podmíněné víc danou společností. Pokud z nich neuděláme dogma, univerzální modlu, mohou být prospěšné. V opačném případě se stávají bičem na ty, kdo v ně nevěří. Relativní hodnoty požírají univerzální hodnoty, a to hlavně naši svobodu.
Vždy mě pobaví, když někdo tvrdí, že jeho hodnoty jsou tak důležité, že mohou omezit i svobodu. Kromě výjimečných případů (krizový stav) nevím o ničem, co by mohlo narušit naši identitu. Je snad něco důležitějšího než svoboda, možnost vyjádřit to, co v člověku je, zcela vědomě tak, jak to cítí, tj. autenticky? Jestliže nám někdo bere možnost volby, bere nám zároveň i lidskost. Jen konkrétní jedinec a jeho vlastní vůle může tvořit společenské hodnoty. Kdo dělá z hodnot modly, snaží se především omezit lidský rozum...
A ten, kdo myslí černobíle, je jako šedá myš, která se bojí barevnosti, a o to víc vystrašeně piští.
Ukázka z knihy Deník spisovatele
Jan Klar
Přepjatá psychologie sebevraha Ptáčka
Ten případ, kdy se muž, psycholog, čtyřicátník, zabije, mě zaujal natolik, že jsem si ho (s pronikavostí sobě vlastní) nakoukal a rozhodl se, že je tak typický, že stojí za koment.
Jan Klar
Jak jsem zaměřil pí Laurenčíkovou
Dnes si napíšu něco emotivnějšího: jsem dosti rezervovaný k tomu, když se někdo zasazuje za lidská práva, přičemž zároveň stírá jejich univerzální smysl, straní různým stranám na úkor celku,
Jan Klar
Nesmrtelné Otázky Václava Moravce
Ředitelé České televize se celkem pravidelně střídají, ale Václav Moravec a jeho Otázky zůstávají: Je na tom až něco zvrhlého, když si uvědomíme cestu mladého novináře k dnešní konformitě.
Jan Klar
Když koně umírají na Taxisově příkopu
Tuším, že to napsal K. Čapek, že vrchol animální krásy ztělesňuje hlava německého ovčáka a nejsem si jistý, že možná dodal, že i hlava tygra. Já bych k tomu přidal zjev závodního koně, před dostihem, jak jsem ho vídal
Jan Klar
Poplatky ČT a ČRo je holý masochismus
Vynechám Českou televizi a její angažovanou bezduchost (zejména ve zpravodajství a publicistice) a napíšu něco o rozhlasu, na něhož platím taktéž povinné poplatky.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Vzkřísit skomírající SOCDEM chtějí exministři Maláčová a Dienstbier
Sociální demokracie hledá cestu, jak by se znovu mohla stát relevantní politickou silu. Nového šéfa...
Legendární astronautka. Žena, která uvázla ve vesmíru, je hvězdou NASA
Premium O Sunitě Williamsové se mnozí dozvěděli až letos, kdy kvůli poruše lodi Starliner uvízla na stanici...
V Izraeli je realita podivnější než scénář, říká o válce producentka seriálu Fauda
Premium Seriály jako Fauda nebo Shtisel podle jejich producentky Danny Stern už jen tak nevzniknou. Poměry...
ATO: Ve městech vede televize přes internet, satelitům se daří v malých obcích
S vývojem techniky se mění i způsob příjmu televizního vysílání v Česku. Ve městech už vede...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!