Když koně umírají na Taxisově příkopu
Tuším, že to napsal K. Čapek, že vrchol animální krásy ztělesňuje hlava německého ovčáka a nejsem si jistý, že možná dodal, že i hlava tygra. Já bych k tomu přidal zjev závodního koně, před dostihem, jak jsem ho vídal za dětských let na Velké pardubické. Každý rok jsme tam lezli s klukama, někde se protáhli dírou v plotě a vystáli důlek u Taxisova příkopu. Byl to zážitek, ale často taky masakr, kdy několik koní padlo, některý se už nikdy nezvedl a to, co nezachytí vysílání ČT, totiž vyšetření a injekci z milosti, jsem taktéž viděl.
Začátkem devadesátek závod narušili aktivisté a já byl naštvaný, jelikož jsem neviděl drama dostihu, nýbrž transparenty. Až časem, když jsem bral rozum, jsem ocenil, že tlak aktivistů způsobil změny, že upravili překážku a změlčili příkop, v němž se tak často umíralo. Já už na dostihy nechodil, ale když si člověk občas přečte, že zas došlo k tomu, že popadalo sedm koní a jeden zemřel, je to tristní. Vlastně nechápu, proč na Taxisu tak lpějí a neudělají z něj běžnou překážku, dostih je i tak náročný, a koně se na něm mohou předvést.
Záměrně píšu, že proti dostihu nic nemám. Člověk je podivný tvor, který má s přírodou různé dvojsečné problémy. Na jednu stranu nechápe, že příroda je divočina, z níž se vysvobodil, aby žil v civilizaci. Proto je tak kýčovité, když každé ptáče vypadlé z hnízda chce zachránit, čímž odebírá potravu jiným. Vánoční kapr puštěný do Vltavy je fakt kýčem. Jenže do své civilizace jsme přijali různá zvířata, domestikovali je. Ať už na masový konzum, na hospodářství či pro zábavu. Pro taková zvířata musíme užívat náš lidský etický kodex.
Člověk je napůl zvíře, jež v sobě zkrotilo divočinu a žije eticky. Tento rozpor je princip našeho uvažování: máme právo zabíjet zvířata? Dokud jsme všežravci, pak ano, zvířata tu od toho jsou, jen bychom z nich neměli dělat průmyslový produkt. Další fakt, že třeba pro koně je přirozené běhat a skákat: Máme právo je nutit do dostihů? Ano, do takových, pro něž platí stejný kodex jako pro jiné sporty. Tedy, že se eliminuje riziko a smrt je jen málo pravděpodobná: Což prostě dnes Taxisův příkop nesplňuje, ať už ten pád zavinil kdokoliv.
Tyto konsekvence by měly ostatně platit globálně. Tedy i pro otázky, jak řešit vztah ke klimatu. Máme dvě možnosti, za a) přírodu nechat na pokoji a nezasahovat kýčovitě, za b) nést zodpovědnost za to, co jsme k sobě připoutali, tedy obsah civilizace. Je klima příroda nebo je civilizace? Dá se to vlastně vůbec rozdělit? Já bych řekl, že jsme schopni ovlivňovat krajinu nebo ovzduší, ale planeta je živel nad naše síly. Víc, než se kýčovitě snažit zasahovat do klimatu, bychom měli pěstovat to, co vnímáme kolem sebe, totiž okolní přírodu.
S tím souvisí nejvyšší projev člověka; to je estetika. Kromě toho, že stále v přírodě vězíme až po uši, jsme schopni ji vnímat nezávisle. A to je pohled na její krásu, na scenérii krajiny, fauny a flóry. V tu chvíli není příroda ani divočina, ani civilizace, nýbrž kreativita. Něco, co bylo vytvořeno, co se nás dotýká jen tím, že vnímáme krásu. Požíráme zvířata, eticky se tím trápíme a pak se tím dojímáme: A to je v kostce člověk. Víc k tomu říct neumím, zvlášť, když mě dojímá každý voříšek, co kňučí na chodníku, kam ho přivázali k prvnímu stojanu...
Ukázka z knihy Deník spisovatele
Jan Klar
Přepjatá psychologie sebevraha Ptáčka
Ten případ, kdy se muž, psycholog, čtyřicátník, zabije, mě zaujal natolik, že jsem si ho (s pronikavostí sobě vlastní) nakoukal a rozhodl se, že je tak typický, že stojí za koment.
Jan Klar
Jak jsem zaměřil pí Laurenčíkovou
Dnes si napíšu něco emotivnějšího: jsem dosti rezervovaný k tomu, když se někdo zasazuje za lidská práva, přičemž zároveň stírá jejich univerzální smysl, straní různým stranám na úkor celku,
Jan Klar
Nesmrtelné Otázky Václava Moravce
Ředitelé České televize se celkem pravidelně střídají, ale Václav Moravec a jeho Otázky zůstávají: Je na tom až něco zvrhlého, když si uvědomíme cestu mladého novináře k dnešní konformitě.
Jan Klar
Poplatky ČT a ČRo je holý masochismus
Vynechám Českou televizi a její angažovanou bezduchost (zejména ve zpravodajství a publicistice) a napíšu něco o rozhlasu, na něhož platím taktéž povinné poplatky.
Jan Klar
Utrýzněná moderátorka Linda Bartošová
Ten utrýzněný tón, který žadoní o pozornost, jako kdyby byl pro dnešní mladé ženy typický. Asi bych si dalšího „munchovského“ výkřiku nevšiml, kdyby se jistá Linda Bartošová
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Jste marxistka, osočil Trump Harrisovou. V debatě mluvil o vraždách novorozeňat
Kamala Harrisová a Donald Trump se střetli v pravděpodobně jediném televizním duel před...
Bartoše grilovali kvůli stavebnímu řízení. Usnesení, ať rezignuje, neprošlo
Už více než dva měsíce nefunguje stavební řízení podle nových pravidel tak, jak by mělo. Ministr...
Pojištění dlouhodobé péče představily už tři pojišťovny, srovnali jsme nabídky
Produkt pojištění dlouhodobé péče je navržen tak, aby poskytoval klientům finanční zabezpečení v...
Pagáčová představila nového partnera a promluvila otevřeně o vztahu s manželem
„Mám se moc hezky, i když pracovně. Ale celý červenec jsem měla volno,“ říká v rozhovoru pro...
Prodej rodinného domu 142 m2, pozemek 998 m2
Háje, okres Příbram
2 999 000 Kč