Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vstanou noví bojovníci

Městský soud v Praze má tento týden na pořadu další stání ve věci údajné korupce a ovlivňování toku peněz od státu do sportu. Takzvaná Peltova kauza hýbe mediálním světem. Proč tomu tak je to už tak nijak hlouběji nezkoumá.

Zkusím zde popsat jako celou tu věc vnímám a cítím já. Přečetl jsme si i blog jedné ze svědkyň – bývalé ministryně a stávající poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové, která  podle mne taky zcela nepochopila o co v celé kauze jde a její naivita je z její funkcí volené poslankyně zákonodárného sboru – až zarážející.

Zákon o podpoře sportu byl přijat v roce 2001. Za těch dvacet let co platí jsme získali na letních olympiádách 34 a zimních pak 27 medailí spíše se vzrůstající tendencí. Sportovci jsou organizování v rámci sportovních svazů, kdy Olympijský výbor si je na Olympiádu od svazů „půjčuje“ a zajišťuje jejich účast, kdy těm nejlepším výrazně přilepší s penězi na přípravu. Tak nějak „vsadí“ na ty nejlepší koně s vidinou toho, že pak jejich úspěch „dobře prodá“ ve svých dalších jednáních se svými donátory. Zde si dovolím vyzdvihnout slovo vsadí. Toto slovo je z hráčského prostředí, které od nepaměti je spojeno zejména se sportem. Dnes se sází již na kde-co. A to i z toho důvodu, že lidi rádi pokoušejí štěstí – sází. A jelikož se v tomto oboru točí velice zajímavé peníze, tak všechny státy světa toto opečovávaní – zákonem o loteriích.

I my v české kotlině máme zákon o loteriích, který byl po mnoho let jedním ze stěžejních zdrojů financí pro český sport.Druhým byl stát. Vraťme se nyní k současnosti. Pokud si najdete zákon o sportu z roku 2001 a porovnáte ho se současným platným zněním tak tenkrát to bylo sportu a dnes je to o Vládní agentuře pro sport. Současně s přijetím posledních novel došlo k zásadní změně financování sportu . Už je jen jeden zdroj – stát, protože výnosy loterií si ponechává stát jako součást státního rozpočtu. Zde je potřeba ještě i sdělit, že ty nejvíce nebezpečné – tedy „bedny“ kam házíte peníze s vírou, že vyhrajete daní stejně jak ty u kterých musíte přemýšlet a je jedno ,zda-li nad číslem sportky nebo výsledky utkání. Novela zákona sázení dala na stejnou daňovou úroveň Zde jen k přemýšlení – proč to tak je – dostaneme se k tomu.

Malá odbočka. Česká unie sportu je zapsaný spolek spolčující celé sportovní hnutí , které si – personifikovaně – Janstu s Peltou zvolili svými představiteli. Tedy vodák, fotbalista, basketbalista i hráč kulečníku si jej v rámci demokratických principů – zvolil. Agenturního předsedu si vybral , kdo jiný než stávající premier, kdy dnes a denně vidíme, že on a jedině on ví, kde kdo má být a co má dělat..

Se změnou cesty peněz do sportu po jeho faktickém zestátnění nastali sportu nelehké časy,kdy sportovní svazy si museli pro svoje fungování velice často i půjčovat peníze s vírou budoucí dotace s různých programů, které z důvodu neznalosti prostředí ministerských či dnes agenturních zaměstnanců jsou často takové, že když to lehce nadnesu – míč si koupit můžete, ale síť do které gól padá tak již ne.

Ba co víc máme tu nejen stát, ale i třeba kraje, kde se taky politici snaží do sportu peníze dávat. Ostatně většina ligových družstev přes  všechny sporty bez peněz obcí, měst a krajů by neexistovala.A kdo si myslí, že není potřeba se s někým z úrovně donátira znát, tak by měl navštívit Chocholouška :-)

No a dostáváme se k meritu věci. Všichni kdo dělají organizovaný sport „visí“ finančně na státu – na rozhodnutí úředníka. A žijem- kde ? V České republice v zemi, kde všichni někoho známe a máme pod kůži jedno – tu známost musíme – zobchodovat. A je jedno jestli je to sleva na nějaké zboží nebo zajištění dotace na cokoliv, kdykoliv a kdekoliv – tedy i ve sportu.

Takže Městký soud v Praze dnes soudí několik lidí, který si státní zástupce myslí, že chytil. Možná soudce dojde k rozhodnutí, že státnímu zástupci uvěří. Ovšem jestli si kdokoliv myslí, že dojde k nějaké nápravě, či že došlo k uskřinutí nějakého pomyslného nervu – žije ve snu a hluboké lži.

V systému, kde známosti, vliv a z toho pramenící korupce, která je dnes již veřejně glorifikována majoritní podporou vládnoucího hnutí se stane jen jedno – vstanou nový bojovníci.

Zde se ještě vrátím k výše popsané výzvě k přemýšlení. Opravdu si někdo myslí, že zákon o loteriích, kdy zcela nelogicky – větší společensky nebezpečný – vžilo se slovo- hazard je daňově na stejné  úrovni loteriím se obešel bez nějakých jiných „janstů“ a „peltů“.

Jak se říká : „není žalobce – není soudce“. On by možná i ten první byl, kdyby nešlo o tak velké peníze, jen pro dokreslení v „hazardu“ se ročně protočí cca 250 mld. Korun, takže při zdanění 35% je těch avizovaných 11 mld, kterými politici argumentují – víceméně – všimným. Nesmíme zapomenout i na to, že v těch penězích jsou i investice třeba na hokejové haly… a že by se stavěly tam, kde není jistá společensko – politická odezva ?

Ať si každý odpoví sám.

Vše výše popsané neznamená, že by se věc nedala dělat správně, ale to by jsme museli i žít správně a to v právně pokřiveném světe možné není. Vše je o lidech a to jak volených tak i volících.

Prima dny a sledujte to – je to celkem zábava, jak jedni co věděli dělají , že neví a druzí co zatím nevěděli , čekají jak „vstanou“. A sport zůstáva – škoda- stranou.

Autor: Oto Kaděrka | středa 26.8.2020 16:20 | karma článku: 15,34 | přečteno: 511x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,27 | Přečteno: 97x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 421x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1949x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 690x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

VIDEO: V Moskvě vybuchlo auto s členem armády, přišel o části obou nohou

24. července 2024  10:10,  aktualizováno  16:15

Dva lidé byli zraněni při explozi auta v Moskvě. Panují však rozpory v informacích o koho jde....

Záhada v Rusku. Mrtvých eviduje méně, ale masivně rozšiřuje hřbitovy

24. července 2024  16:12

Ruské regiony v poslední době výrazně více investují do výstavby hřbitovů. Za dva roky války na...

Francouzi zatkli ruského kuchaře. Kul pikle na zahájení olympiády

24. července 2024  16:02

V Francii zadrželi 40letého ruského kuchaře. Policie provedla v jeho bytě razii, v úterý ho začala...

Maďaři si zoufají kvůli vyschlé Družbě, ropu brali jen z Ruska. Slovnaft našel alternativu

24. července 2024  15:52

Slovensko a Maďarsko stupňují tlak na Kyjev a i Evropskou komisi poté, co se zastavil tranzit ruské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 324
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik