Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Únik do ne civilizace

Líbí se mu představa, že by žil stranou dění, kde by měl kus přírody, kde by cítil, že může znovu zapustit své kořeny. … Najde si pár inzerátů o prodeji nemovitostí. Potřebuje někam do odlehlých končin. Zavolá jednomu, druhému a ...

třetímu realitnímu makléřovi. Když první dva pokusy nevyjdou, ten třetí prostě musí.

Chce mít malou farmu, nebo statek a být soběstačný. První pokus vyzní na prázdno. Druhý pokus už vyzní o něco líp. Hezká usedlost, ale je tam poděs soused. S ním by si nerozuměl. Tak to odmít. Třetí pokus klapne. Místo, dům, okolí, vše splňuje jeho představy. Navíc k horám vzdušnou čarou dvacet kilometrů. Nenajde tam nic, co by mu v koupi zabránilo.    

Následuje běžný proces prodeje nemovitosti ve městě a nákupu té nové blízko hranic s Polskem. Taky prima benefit, který jistě rád někdy využije. Vše jde vcelku samovolně a přirozeně, až se jednoho dne ocitne i se svými věcmi na místě. Už coby majitel domu, zahrady a louky o dvou hektarech.

První večer sedí na terase se svou oblíbenou kávou. Vnímá radost a díl pohody. Konečně to uskutečnil a nenechal se ničím a nikým odradit. Někdy mu totiž stačilo málo a všechny jeho plány zmizely. Týkalo se to práce, týkalo se to vztahů, týkalo se to i jeho samotného. Nechtěl to znovu připustit. Třeba poslední příležitost se nakopnout a něco změnit. 

Jde na kutě až o půlnoci. První noc v novém domě. Spí se mu dobře, dokonce moc dobře. Jen to ticho a samota, dolehne to na něj při probuzení. S východem slunce je to ale pryč. Nasnídá se, oblékne se a vydá se za starostkou. Zná její jméno a už se i letmo viděli. Šik ženská, žádná strojenost. 

„Dobrý den, tak vás tu vítám. Nový občan v naší obci. Co vás sem vlastně přivedlo?“

„Únik před civilizací.“

„Aha. Ale my tu nejsme sto let za opicemi, pane Kučero.“

„To by mě ani nenapadlo. Zkrátka jsem hledal něco mimo město, nějakou vhodnou nemovitost, kde bych mohl trochu hospodařit a žít podle svého.“

„A navíc si můžete dopřát výhledy do Krkonoš.“

„To pro mě byla docela klíčová záležitost.“

„Dáte si kávu nebo něco ostřejšího na uvítanou?“

„Jak prosím?“ /Zaskočilo ho to/.

„To byl fór. Jsem sice starostkou, ale jen proto, že to na mě zbylo. Jinak jsem obyč ženská, která má ráda spontánnost a uvolněnost. Promiňte, jestli jsem zašla na první dobrou příliš daleko.“

„Vůbec, ne. To jen že by mě to nenapadlo …“

„Co?“

„Že mi na obecním úřadě nabídne starostka drink.“

„Kalíšek domácí pálenky. A stran toho úřadu … jsme v obci, která má sotva tisíc trvalých obyvatel. Takže na co nějaká formálnost.“  

„Asi jsem si zkrátka vybral správné místo.“  

„Věřím, že ano. Tady mi, prosím, podepište lejstro stran odvozu odpadů a poprosila bych vás rovnou o zálohu na tento rok.“   

„Tady je to. A podpis … ano, sem … a je to. Měl bych prosbu.“

„Předem splněno. … Další fór. Promiňte, já mám dnes takovou náladu, že se mi chce dělat srandu. Potřebuju to.“  

„To je ovšem super. Heleďte, nechci, aby to znělo nějak nevhodně nebo tak něco … ale co kdybych vás pozval na kávu.“

„A zaplatíte to?“

„No jasně, když mi to bude dovoleno.“

„Tak jo.“

V jediné cukrárně široko daleko zjistí, že má co dočiněni s osobou, která je vážně třída. Nechápe to. Už ani nedoufal, že takové ženy jsou. Dozví se krom dalšího, že přišla o manžela, děti s ním nestihla a nikoho dalšího moc nehledala. Brala to jako hotovou záležitost, že zůstane klidně i sama. Prostě se z toho nehroutila. Asi jedna z těch, kdo nemá problém být sama se sebou a dokáže být při tom i docela spokojená.   

Slovo dá slovo a začnou se vídat. On mezitím dává do cajku dům, zahradu, koupí jeden pár ovcí a jednu kozu. Dva měsíce na to stráví s Lenkou noc. Chce si ji hned vzít. Nemá pochybnost. Ona odpoví bez velkého váhání, že ano. V tu chvíli ho napadne, že ta odvaha začít někde nanovo, se mu vážně vyplatila.   

Na přes rok se jim narodí syn Kryštof.  

Autor: Jan Jurek | neděle 30.10.2022 20:25 | karma článku: 11,70 | přečteno: 197x

Další články autora

Jan Jurek

Docela obyčejný prima den

Po delší době si dal pár koleček na nově zrekonstruovaném atletickém ovále. Před tím se stavil na pivo s kamarádem. Nebyl s ním zrovna moc výřečnej. Spíše se mu chtělo jen tak sedět a přemýšlet.

29.4.2026 v 8:46 | Karma: 6,78 | Přečteno: 116x | Diskuse | Poezie a próza

Jan Jurek

Něčím jiné dopoledne

Bylo to ještě chladné, byť jarní ráno. Cítil se rozechvělý a hledal klidné místo. Chvíli, která ho ztiší a dá mu naději, směr, cosi, aby nebyl tak prázdný a ztracený. Před tím si povídal s jednou milou paní.

24.4.2026 v 11:54 | Karma: 8,44 | Přečteno: 140x | Diskuse | Poezie a próza

Jan Jurek

Kámoš

Hnali za sebou do kopce, jakoby potřebovali něco ze sebe dostat, ale nebylo to tak. Prostě se jim chtělo. Bylo teplo, kvetlo jaro a všechno zase začínalo.

16.4.2026 v 8:12 | Karma: 6,94 | Přečteno: 136x | Diskuse | Poezie a próza

Jan Jurek

Zdánlivě bezvýznamné momenty

Po dlouhé zimě přišel slunný teplejší den. Nemeškal a hned vyrazil na kole. Ani ne za hodinu se ocitl ve svém oblíbeném městě. Sedl si na lavičku a chvíli jen tak sledoval dění kolem. Přál si jediné, být trochu v pohodě.

10.3.2026 v 21:19 | Karma: 9,95 | Přečteno: 161x | Diskuse | Poezie a próza

Jan Jurek

Lesní brigáda

Po vystudování vysoké školy nevěděl moc, co se sebou. Učit se mu jít nechtělo, navíc byl v rozpoložení, kdy se mu představa, že bude stát před třiceti žáky na prvním stupni v budově základní školy, příliš nezamlouvala.

30.11.2025 v 9:55 | Karma: 9,21 | Přečteno: 216x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
15. května 2026  10:19

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí

Len je považován za supermateriál. Látka se na slunci méně zahřívá a má...
15. května 2026

V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...

Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?

Myslitel od Martina Janeckého z výstavy PLEJÁDY SKLA 1946-2019
15. května 2026  15:30

Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...

Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství

Nástupiště Náměstí Republiky rovněž v roce 1985. Linka B pražského metra...
18. května 2026  14:14

Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...

5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát

Vizualizace smíchovského nádraží po rekonstrukci
15. května 2026  10:20

Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...

Jemničtí zastupitelé jednomyslně odmítli vznik akceleračních zón

ilustrační snímek
20. května 2026  19:43,  aktualizováno  19:43

Zastupitelé Jemnice na Třebíčsku dnes odmítli vznik akceleračních zón pro větrné elektrárny v tomto...

6. den na MS v hokeji 2026: Program šampionátu ve středu okořenil zápas českých hokejistů

Na snímku je hokejový stadion BCF Arena, ve kterém se odehrají zápasy základní...
20. května 2026  21:08

Středeční program MS v hokeji 2026 nabídne další čtyři zápasy základních skupin včetně utkání české...

Češi na MS v hokeji 2026: Výsledky, soupiska, program zápasů a kde sledovat?

Český tým absolvoval v Miláně trénink v kompletním složení. Na snímku Radim...
20. května 2026  20:58

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa ve Švýcarsku tradičně s medailovými ambicemi. Loučit...

MS v hokeji 2026 ve Švýcarsku: Program, výsledky, tabulky, s kým hrají Češi a kde sledovat zápasy?

Finále MS v hokeji Švýcarsko - Česko 0:2. Hokejisté slaví zlaté medaile. (26....
20. května 2026  20:49

Mistrovství světa v hokeji 2026 ve Švýcarsku je v plném proudu. Šampionát nabídne atraktivní...

  • Počet článků 228
  • Celková karma 8,03
  • Průměrná čtenost 440x
Jsem původní profesí učitel. Příležitostně publikuji recenze v tištěných periodikách. Byl jsem třikrát oceněn v rámci celostátní scenáristické soutěže Filmové nadace Inogy Barrandov. Realizovaný celovečerní film dle mého scénáře Kluci z hor. Dramaturgie celovečerního filmu Ubal a zmiz. Vydaná původní novela Anorektik. Dále viz můj web www.jan-jurek.cz   
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.