Od SK „espézetek“ k Euru – Slováci, držte se!
Já patřím celých těch třicet let k těm, co s rozdělením souhlasí, a chápu touhu Slováků po samostatnosti. Od nás Čechů zase tolik dobrého ve společném státě „Československo“ nezažili.
Už při jeho vzniku v roce 1918 se naši vrcholní političtí představitelé pochlapili, když T.G.M. profesorovi Štefánikovi za podporu a uvedení ve známost u politických špiček států Dohody slíbil naprostou autonomii Slovenska. No a jak to dopadlo, víme všichni. Sejde z očí, sejde z mysli. Štefánik, tehdy jmenovaný ministrem války, tragicky zahynul 4. května 1918 sestřelením jeho letadla při letu z Itálie do Bratislavy. Údajně si vojáci protivzdušné obrany spletli výsostné znaky Itálie se znaky Maďarska, se kterým jsme v tom čase bojovali o Slovensko. No kdyby to bylo alespoň deset let po válce, ale ostřílení váleční veteráni a takový přehmat? Stalo se, otazníky zůstaly. Na pohřeb tohoto spolubojovníka (dnes stále populární trojice Masaryk, Beneš, Štefánik) ministr E. Beneš ani prezident T.G. Masaryk nepřijeli. Beneš byl toho času ve Francii a T.G.M. prostě nepřijel! Rovněž stojí za připomenutí nesouhlas profesora Štefánika se zněním Masarykem vyhotovené Washingtonské deklarace, kterou za něj bez jeho vědomí T. G. M. podepsal. Profesor Štefánik v ní viděl některé pasáže, které nebyly pro Slovensko vhodné. O ustanovení prozatímní vlády s ním pak nejednal už vůbec nikdo. Nepřekvapí proto, že měl rovněž problém se jmenováním Beneše ministrem zahraničí. Vždyť byl pro tento resort jistě způsobilejší.
Pravdou je, že za první republiky chodili sloužit na Slovensko (i na Zakarpatskou Rus) čeští četníci, vojáci či úředníci více méně za trest. Zákonitě se taková nominace musela projevit na jejich „výkonech“ a následném vnímání těchto importovaných „Čehůnů“. To se neslo celá desetiletí. Ono i za existence ČSSR někteří z nás zažili neochotu či nevraživost při návštěvě Slovenska. Má to, jak jsem výše popisoval, své historické opodstatnění a myslím si, že právě rozdělení státu bylo a je jediné schůdné řešení těchto zcela zbytečných historických přehmatů. Vždyť tolik zdůrazňované a oběma stranami akceptované rozdělení klidnou cestou je toho více než důkazem.
Po sametu vznikla ve Federálním shromáždění nekonečná debata o následném fungování Československa, třebaže na stole ležely mnohem „důležitější“ úkoly. Pravdou je, že právě řešení tohoto soužití mělo být mantrou všech jednání. Vzpomínám, jak pan Milan Kňažko, představitel mnoha politických funkcí v letech 1989-1993, dojížděl na Pražský hrad a na kufru svého služebního BMV řady 7 měl provokativně označení SK. Nebo jak veliký obhájce slovenské samostatnosti Fedor Gál a jiní jemu podobní představitelé „samostatného“ Slovenska zapáleně hovořili o problému soužití Slováků s Čechy. Tak říkajíc přilévali olej do slovenského ohníčku. A když následně začalo „hořet“, Slovensko kvapem opustili. To není jízlivost, ale pokud tito politici lili olej do ohně, měli se za svoji domovinu v následujících letech postavit! Na horách a dědinách Slovenska se poté, co slovenský parlament v pátek 17. července 1992 přijal deklaraci o svrchovanosti, která fakticky nadřadila slovenské zákony nad zákony federace, rozhořely vatry svrchovanosti a Slováci se 1.1.1993 ocitli ve vlastním státě. Vznikl zcela nový útvar na mapě Evropy.
Slovákům i přes současné politické potíže fandím. Ono osamostatnit zcela nový státní útvar a zajistit jeho fungování uprostřed již zaběhlých zemí není nic jednoduchého. Je k tomu třeba opravdových politiků-srdcařů. A těch je jako šafránu všude, co si budeme povídat. Možná, že současná paní prezidentka chce svými častými neoficiálními návštěvami u nás výše zmiňovaným „osvíceným“ pánům něco naznačit.
Dobré nejen pro nás je, že se naši sousedé dokázali během těch úžasných třiceti let úspěšně začlenit mezi státy EU, Schengenského prostoru, NATO a přijmout oproti nám Euro. Slováci, držte se!
Josef Železný
Pro dobrotu do dluhu – Trump a „uječené“ neziskovky

Včera jsem šel po ulici a přede mnou se objevil ošuntělý, žebrající muž. Tedy, přímo nežebral, jen klečel s miskou před sebou a mumlavými slovy mě žádal o finanční příspěvek.
Josef Železný
Osvobodili nás Američané aneb zmatení „Děčínského říčního vlka“

Na sociálních sítích je nyní téma nedělní vystoupení na stanici ČT24 europoslankyně Nerudové. Údajně řekla, že nás osvobodili Američané.
Josef Železný
Rus je, jaký je! A jiný nebude! Vzpomínka na stavbu přehrady.

Pamatuji, že když jsem v roce 1978 „udělal“ přijímačky na VŠSE v Plzni, musel jsem se coby nový student povinně účastnit tzv. mezinárodní studentské brigády. Tehdá se stavěla stanovická přehrada u Karlových Varů.
Josef Železný
Stalo se před 110 lety... zázračné Vánoce na západní frontě

Tichá noc! Koleda, které se také říká „Píseň smíření či příměří“. Proč? Je s ní totiž spojen jeden až pohádkový příběh, který se skutečně stal za té kruté Velké války.
Josef Železný
Ani patronu, ani korunu pro Ukrajinu, jděte si válčit sami!

To pomalu denně slýchávám od stále stejně a tvrdošíjně o své pravdě přesvědčených politiků či spoluobčanů. Není to přeci naše válka!
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
OBRAZEM: Českou spořitelnu čeká stěhování. Na Smíchově vzniká nový kampus
Zaměstnance České spořitelny čeká už brzy velké stěhování. Banka si na pražském Smíchově staví...
Počkejte, máme pro vás slevu! Dodavatelé energií nabízejí lidem podpultové ceny
Premium Praxe dřív běžná třeba u mobilních operátorů se v Česku přenesla i do energetického sektoru....
V Motole se krade! varovali hned dvakrát ministra. Válek však tvrdil, že nic netušil
Premium Vypadá to, jako by se všichni domluvili: obvinění v kauze Motol – z uplácení či podplácení –...
Jaderné velmoci na kordy. Indie se mstí za útok na turisty, Pákistán hovoří o válce
Premium Indie se chce pomstít za útok na turisty tím, že Pákistánu vypoví smlouvu o vodě. Ten hovoří o...

Prodej pozemku k bydlení, 2125 m2, Pikárec
Pikárec, okres Žďár nad Sázavou
2 950 000 Kč
- Počet článků 43
- Celková karma 22,21
- Průměrná čtenost 1109x