Řecká cesta, Česká majorita a Karlův ledoborec
Pozor na výkřiky typu jeden názorový proud, jedna strana, jedna říše, všichni našeho názoru spojte se. Sice zde s určitostí nadnáším velice silně, ale nemám zkrátka z jediného vůdčího názoru dobrý pocit. Už nyní jsou v různých částech společnosti různě silné spirály mlčení, kdy se majoritní názor snaží umlčet minoritní a tím, jak ho umlčuje tak je minoritní názor stále slabší a slabší. A bojovat za majoritu není žádná odvaha, ba právě naopak. Částečně tak mohu poukázat na dějiny. Sice vzdávám čest výjimkám, ale většinou jsme jako národ zabrali vždy až ve chvíli, kdy bylo zřejmé vítězství. Tak to bylo s komunismem, kdy u nás občanské nepokoje vznikaly až poměrně pozdě oproti jiným zemím, to stejné bylo u pražského povstání (ač nechci nikoho hanit, tam byli skuteční hrdinové). Ale zkrátka česká povaha je v tomto směru neúprosná. Tak to máme i nyní, v demokracii, kdy u většinového obyvatelstva, ať je to právě jakákoli masa, není možná diskuze s obyvatelstvem názorově menšinovým. Češi rádi přitakávají, anebo se hádají. Není nic mezi tím.
Volil jsi někdy parlamentní stranu? pak i ty můžeš za dluhy!
Vrátím se k naší budoucnosti, ač minulá slova s ní souvisí. Představte si, že žádná řecká cesta neexistuje. Respektive existuje, avšak Česká republika se nemůže do takových potíží, jako Řecko, dostat, ať už by vládl kdokoli, to je fakt. Z dluhů se dostaneme, dříve, nebo později. Strany se obviňují z deficitu navzájem, ale já příčinu zadlužení země nevidím v jedné jediné vládě či směru. Je to normální, země překlopená z totality do kapitalismu a demokracie nemůže mít hned v čele lidi, kteří by měli s novým systémem uspořádání zkušenosti. A dluhy nám tu sekala vláda „pravicová“ i vláda „levicová“. Ono totiž lehko se hospodařilo s malým dluhem zpočátku devadesátých let, kdy privatizace běžela a dokázala dodávat do rozpočtu peníze. A další vlády už jen pokračovali v tomto zažitém trendu, kdy peněz se zdálo být dost. Ale nebylo. Socialistické vlády někdy trochu zbytečně zadržovaly majetek, který mohl přinést užitek privatizací a místo toho zvedali dluhové peníze. V podstatě však nemůžeme tvrdit, že by nějaká vláda z těch dosavadních dokázala zastavit rozhazovačnou politiku. Myslím, že nyní už snad jsou politické hlavičky mnohem více zainteresované v problematice a tak tento trend rozhazování pomalu odchází. Těžko říci jak rychle, uvidíme, jak se zachová nová vláda, která by po té Topolánkově mohla být vzácně stabilní.
Poločas rozpadu
Je otázkou, jestli se dožije celé čtyři roky, protože zdá se, že politikům je celé volební období dlouhé a pokud by například Věci veřejné otočily, mohou jedním lusknutím prstů potopit celou Karlovu loď. Je pravda, že v propadlišti dějin svého času zmizela celá US, ODA, může tam zmizet i TOP09. Ale dokázal bych si představit i odliv členů z ODS a výměně rolí s TOP 09, která by byla nejsilnější stranou. Navíc, TOP 09 zničila dogma lidovců a tak ji volí i lidé, kteří by lidovce jinak nikdy nevolili. A že jich není málo.
A za co jsem po letošních volbách rád? Tak zaprvé, že skončily, že propaganda zmizí z ulic. Také jsem rád, že se nevyskytlo nic typu Kubiceho zprávy a Smlouvy s občany. Někdo tvrdí, že kampaň byla štvavá, ale nepřišlo mi to nějak extrémní. Jestli nějaká byla, pak mezi ČSSD a ODS, ale ani zde jsem neregistroval nic, co jsme již neměli možnost vidět. ČSSD po zkušenostech se svou „ODS-mínus“ kampaní zůstala částečně u negativní reklamy a ODS nám kapku klesla na stejnou úroveň, takže ti, kteří odsuzovali negativistickou kampaň, jí nyní provozovali. Kdo ví, možná by měli bez takového předvolebního boje více hlasů. Možná také velké strany přijdou na to, že najímat si americké PR agentury pro předvolební kampaň je nesmysl, protože česká mentalita je velice specifická a triky z USA zde zjevně nefungují stejně.
Slušné gesto je bonbonek, který se plive
A následující vývoj? Co takový ideální. Řekl bych, že pan prezident by měl svěřit sestavování vlády panu Sobotkovi a Sobotka by měl sestavování odmítnout. To je ovšem ideál, který zřejmě nenastane. Ale bylo by to krásně podle tradic a řekl bych, že i například panu Schwarzenbergovi a dalším křesťanům a tradicionalistům by se takové gesto líbilo. Bohužel tomu tak nebude. V České republice se gesta nesluší.
Jiří Bejlovec
Pan europoslanec Ransdorf je nevinen!

Exkluzivně přináším e-mail, který celou kauzu kolem europoslance Ransdorfa odstartoval. Dopátral jsem se tak díky pečlivé detektivní práci k prapůvodu celého problému a musím říci: Pan Ransdorf je nevinen!
Jiří Bejlovec
Voda v ČR by měla být strategickou surovinou

Na Slovensku se před dvěma týdny zachovali inteligentně a označili vodu za strategickou surovinu. Kéž bychom měli i u nás zákonodárce, kteří dokážou v tomto směru myslet do budoucna a inspirují se našimi východními sousedy. Pitná voda se bude stávat s časem čím dál tím více rozhodujícím zdrojem, o to více mě překvapilo, jak málo se k tomuto kroku SR kdokoli v našem státě vyjadřoval.
Jiří Bejlovec
Bouře ve sklence vody

Jak všichni víme, v současnosti ještě stále média probírají sprostá slova použitá prezidentem Milošem Zemanem v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. Osobně musím vše označit za pseudoudálost. Neříkám, že není důležité, jak lidé hovoří, právě naopak, ale abychom řešili v mediálním prostoru zmíněnou situaci takto široce, to mi nepřijde úplně standardní.
Jiří Bejlovec
Pražákům bude hej!

V Praze je sestavována koalice, která bude v následujícím období vládnout. Pokud se nic nezmění, bude složená ze zástupců ANO, ČSSD, Trojkoalice (Strana Zelených, KDU-ČSL a STAN), podporovaná navíc Piráty. Ponechám teď stranou to, že jde o dost širokou spektrum, snad taková šíře nebude na škodu a shoda bude panovat v dlouhodobé míře. A záměrně ponechám stranou i koaliční vyjednávání, která zástupci jmenovaných subjektů vedou, chci se zaměřit na priority, které by měly být prosazovány, když si projdeme jejich odpovědi ze stránky volebnikalkulacka.cz.
Jiří Bejlovec
Babišova normalizace

Pokud se zamyslíte, původní normalizace v minulém století v některých bodech připomíná to, co by šlo označit za dnešní Babišovu normalizaci. A ač nechci v článku hodnotit, mám zájem rozvinout myšlenku o některých podobnostech (a naopak rozdílnostech) ve chvíli, kdy hnutí ANO Andreje Babiše získává vliv napříč naší republikou. O tom, jaký problém bude až příliš rychlý vzestup jmenovaného subjektu z hlediska personální, snad v jiném článku, ale nyní mi jde o ústřední motiv představy státu (verze „bude líp“) hnutí ANO.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Obří požár skládky plastů na Rakovnicku. Zasahují stovky hasičů, jsou i zranění
Hasiči od pondělního večera zasahují u požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na...
Papež František
Argentinec Jorge Mario Bergoglio se stal 13. března 2013 v pořadí již 266. papežem katolické...
Příměří je minulost. Rusko poslalo drony na Oděsu a plně obnovilo boje v pohraničí
Rusko s koncem třicetihodinového příměří provedlo v noci na úterý rozsáhlý dronový útok na...
Trump je nejméně populární od lednového nástupu. Američanům vadí trestání škol
Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa klesla na 42 procent, což je nejméně od jeho lednového...
- Počet článků 24
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 813x