
Jiří Hynek
Bývalý kandidát na prezidenta České republiky 2018.
Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky.
- Počet článků 20
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1643x
Seznam rubrik
Jiří Hynek
Velká válka

Dne 11. listopadu 1918 skončila 1. světová válka. O tom, jaká byla, si můžeme připomenout úryvky z uchovaných dopisů na frontu a z fronty mezi mým pradědečkem a prababičkou:
Jiří Hynek
POZOR, nepřítel naslouchá!

"Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou nebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, který stanoví zákon.
Jiří Hynek
Jak snadno proměnit víno ve vodu (na filmovém festivalu v Karlových Varech)

Kulturní fronta téměř čtyřiceti herců a režisérů se vzbouřila proti tomu, aby jejich pobyt na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary financovali zbrojaři.
Jiří Hynek
To by Karel IV. zíral, co umíme

V roce 1347 byl Karel IV. korunován českým králem. Během následujících jednatřiceti let, než zemřel, založil Nové město Pražské a Karlovu univerzitu,
Jiří Hynek
Okupace a rakovina

Patnáctý březen roku 1939 je nejtragičtějším dnem v naší historii. Okupací německým vojskem započalo v naší zemi období hrůz, mučení a poprav. Byl však tento den tím dnem D, kdy to vše začalo?
Jiří Hynek
Zachraňme naše školství, dokud to ještě jde

V našich nemocnicích je pravidlem, že pacienti vyžadující speciální a intenzivní péči jsou umísťování na jednotkách intenzivní péče.
Jiří Hynek
Násilí a zabíjačka

Šárka Mikmek dostala jednodenní „ban“ na facebooku za zveřejnění fotky ze zabíjačky. Kvůli tomu, že prý tato fotka zobrazuje násilí.
Jiří Hynek
Je volební právo i právem volby?

Čím dál tím více se začínám obávat o pojetí demokracie v dnešní Evropě. Mezi evropské hodnoty vždy patřila ochrana lidských práv, svoboda, rovnost a demokracie.
Jiří Hynek
Jsme všichni žoldáci?

Každý, kdo využívá svého ústavního práva získávat prostředky pro své životní potřeby prací, za tuto práci dostává odměnu.
Jiří Hynek
Bajka o společné obraně

Kdysi dávno se nájemníci jednoho domu rozhodli, že o dům budou společně pečovat. Protože tato péče něco stojí, tak se domluvili, že každý z nich bude dávat částku ve výši 2 % svého ročního příjmu.
Jiří Hynek
Neznalost zákonů neomlouvá

Tento známý výrok z oblasti trestního práva je ve skutečnosti mnohem významnější v oblasti zákonů přírodních.
Jiří Hynek
Vrtěti hokejovými dresy

V roce 1997 byl v USA uveden film Vrtěti psem (Wag the Dog). Patří k mým oblíbeným a doporučuji ke shlédnutí, lépe pak porozumíte mnohým zdánlivě nepochopitelným krokům politiků.
Jiří Hynek
Cesta do pekla bývá dlážděna těmi nejlepšími úmysly

Když jsem se z médií dozvěděl, že 100 nespokojených křesťanských aktivistů odeslalo papeži Františkovi dopis proti prodloužení působení kardinála Dominika Duky ve funkci arcibiskupa pražského, nevěřícně jsem kroutil hlavou.
Jiří Hynek
Vítězit můžeme jedině společně

Nedávno jsem dočetl knihu Phila Knighta, zakladatele obuvnické firmy Nike. Kromě toho, že je jeho příběh neobyčejně působivý a silný, mě upoutalo jeho vnímání sportu.
Jiří Hynek
Prezidentské volby jsou za námi. Sláva vítězům, čest poraženým.

Již Tomáš G. Masaryk kdysi řekl, že každý musíme snést mínění druhého, protože demokracie znamená diskusi.
Jiří Hynek
Významný výrobce trestá náš stát a přestal mu dodávat své zboží

Připadá vám takový titulek jako absurdní? Určitě ano, mě také. Je ale méně absurdnější titulek „EU trestá Rusko, přestane mu dodávat výrobky svých firem“? Není, je to stejná hloupost, i když to na první pohled nebije tak do očí. V globálním světě, ve kterém žijeme, si kupující rozhoduje, od koho si zboží pořídí. A platí to i pro takové produkty jako je vojenský materiál či technologie dvojího užití (civilní výrobky, které by mohly být využity i ve vojenství). Pouze někteří úředníci a politici si toho ještě nevšimli.
Jiří Hynek
Kolik činí skutečné výdaje na naši obranu?

Dne 12. března naše republika oslavila patnácté výročí vstupu do NATO. Na Pražském hradě se k této příležitosti konala konference, jíž se zúčastnili vrcholní představitelé státní správy i politické reprezentace. Byl na ní diskutován i podíl výdajů na obranu vůči hrubému domácímu produktu. Když jsme do Severoatlantické aliance vstupovali, veřejně jsme deklarovali ochotu vydávat na obranu 2% z hrubého domácího produktu (HDP). Dokonce byly úvahy každoročně trochu přidávat, aby v dohledné době výdaje činily 2,2%. Jaká je realita? Dnes máme 1,08 % a v rámci NATO patříme mezi ty na konci. Říkáme si, je to špatné, ale není to tak zlé. Je několik členů NATO, kteří jsou v žebříčku za námi. Dovolím si tvrdit, že ve skutečnosti jsme ještě horší, než uvádíme. Proč?
Jiří Hynek
Kdo je vinen smrtí nevinných lidí?

Válka je vždy hrozná věc. A občanská válka zvlášť. Řada míst na celém světě je zmítaná ozbrojenými konflikty, někde tyto konflikty hrozí, narůstá nenávist, a z ní plynoucí terorismus. Různé militantní skupinky vraždí, znásilňují, terorizují obyvatelstvo a vnucují mu svůj obraz pořádku. A je jedno, jestli je to pod vlajkou náboženství, kmenové příslušnosti, barvy pleti, demokracie, sociální nerovnosti či odlišného názoru na cokoliv, kde se odlišný názor dá nalézt. Vždy trpí nevinní lidé. Kdo za to může? Odpověď je nabíledni, výrobci zbraní. Jsou to váleční štváči a pryč s nimi. V čele těch českých stojím já jako šéf lobbistické organizace, který podle mediálních vyjádření některých nevládních institucí chce vozit zbraně do celého světa a vyvraždit polovinu jeho populace, jen aby na tom vydělal.
Jiří Hynek
S křížkem po funuse

Česká vláda rozhodla o vyslání našich vojáků do Mali. Krok jistě záslužný s ohledem na podporu boje s celosvětovým islámským terorismem. Ale mohli jsme být nápomocni mnohem dříve a účinněji. Přicházíme opět pozdě. Proč?
Jiří Hynek
Vyzbrojování armády přes NATO má svůj rub

Dne 17. ledna tohoto roku vyšel v Hospodářských novinách rozhovor s velvyslancem ČR při NATO Jiřím Šedivým (do nedávna prvním náměstkem ministra obrany a bývalým ministrem obrany), ve kterém pan velvyslanec obviňuje český zbrojní průmysl, že měl „armádu za dojnou krávu“ namísto toho, aby usiloval o prosazení se v konkurenci světových zbrojovek. Člověk po přečtení tohoto článku získává dojem, že co stát činí, činí dobře a nehodní podnikatelé by měli se svými podniky zavřít krám a neobtěžovat úředníky na ministerstvu obrany. Paradoxem je, že „dobře hospodařící stát“, ústy pana velvyslance, v podstatě přiznává, že tak skvěle zase nehospodařil, když připustil jeho dojení, a to podle pana velvyslance v objemu 15-20%. Není to však ministerstvo obrany, které spravuje obranný rozpočet a určuje parametry nákupů a vyjednává ceny? Pan velvyslanec tedy poukazuje na chyby vlastních státních úředníků.