Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Irsko - Příroda, národní parky, kultura

Čím mě opravdu tato země uchvátila? Jsou to nepochybně hory, útesy u moře, skály a příroda. Je to země plná zelené barvy a zvířat, krásných pohledů, průsmyků a kopců. Nic tu není jednotvárné, jako např. v Nizozemsku nebo Lotyšsku, ale rozmanitost je tu cítit na každém kroku. Opravdu až nečekaně jsem si tu chvílema připadal jako na Islandu, což byla doposud podívaná nejkrásnější.

Létat do Irska jde v dnešní době velmi snadno, nízkonákladové společnosti mají v oblibě Dublin (jedna ze základen irského Ryanairu), ale také třeba i Cork (Wizzair) a nebo Galway na západě ostrova. Autem to jde už poněkud hůře a stejně to nedoporučuju. Půjčovny tu nejsou předražené a je lepší si na silnici s jízdou nalevo půjčit auto s volantem napravo. Když otočit, tak se vším všudy :-)







Cílem této 5ti denní zastávky bylo určitě projet si nejkrásnější místa ostrova a také se podívat po městě hlavním - Dublinu. Začali jsme tedy hned první den po příletu, kdy jsme si v zápalu nedočkavosti po něčem IRSKÉM nakoupili polské sardinky, lotyšský chleba, litevskou vodu, běloruskou čokoládu a další věci v nějakém skvělém, na první pohled nenápadném obchodu se severoevropským zbožím. Cesta nás vedla až k městu Drogheda, kde kousek odsud je hroba Newgrange, prý patrně nejpůsobivější hrobka na cekém území Irska. Irové si ji také řádně opečovávají, mají tu visitors centre, kde může člověk hodinu chodit a číst si o hrobce, potom nasedneme na jejich místní autobus a jedeme k hrobce společně s davem dalších turistů. Zde na 10 minut vejdeme dovnitř, průvodce nám něco málo poví a jde se pryč. No prostě nic extra.













Daleko zajímavější však bylo však cestou na západ ostrova, dle většiny průvodců zajímavější a přírodně krásnější část Irska, zastávka nedaleko města Barrymore u obrovského jezera Lough Ree. Zde je prales zvaný St. John´s wood, kde je okružní trasa pralesem s mnoha dalšími cestami, které se pralesem proplétají. Krásná procházka něčím ne zcela typickým. Nedaleko odsud je také další trasa pro turisty, na které lze narazit na Dunguaire castle, zříceninu starodávného kostela a nebo zříceninu mlýna. Ano, tady se začínám poprvé cítit konečně jako v Irsku.













Další zastávkou po dlouhé, téměř 400 km cestě je konečně západ ostrova a město Galway. Odsud směrem na jih začíná spoustu View pointů, útesů do moře, krásných cest, kopců, atd. Popravdě řečeno tady se nám to začíná opravdu líbit. Galway nás nijak neohromilo, je to starší rybářské město, dnes je třetím největším v Irsku po Dublinu a Corku, takže jsme se sem ani moc nehrnuli. Zácpy tu ale byly slušné. Spíš jsme se hnali sehnat nějaké dobré místo na spaní, nejlépe někde u vhodného View pointu s výhledem na západ slunce u moře. A pak jsme už samozřejmě byli natěšení na jednu z největších chloub Irska - útesy Clifs of Mother, které jsou zapsány i na seznamu dědictví UNESCO a navrhovány mezi další divy světa (což nás teda docela udivilo, asi jsme z Islandu moc rozmlsaní, ale tam je takových a dle mého názoru ještě hezčích mnohem více).













Irové se samozřejmě obchodně rychle této příležitosti chytnuli a jen za vstup na tyto útesy si člověk zaplatí cca 12 EUR. Jediná výhoda je snad zajímavé visitors centre, ještě zajímavější záchody zde a Wifi zdarma ve zdejší restaruaci (a vedle ní).

Po cestě dále na jih jsme zastavili na několika dalších View pointech s nádhernými výhledy do vid Tichého oceánu. Na koupání to ale nebylo. Nebylo ani škaredě, ani vedro, prostě úplně přesně tak, jak je mi nejlépe. Jemný větřík, teplota okolo 18 stupňů, kupodivu celý týden přes den pořádně nepršelo, co víc si přát!













Irsko má několik poloostrovů, kde je několik národních parků a nebo krásných míst (např. i poloostrov nad Galway), nejkrásnější a nejznámější je ale poloostrov Dingle. Tady vede okružní jízda podél pobřeží a výhledy jsou tu skutečně úchvatné! Rozhodně nejkrásnější místo Irska, tedy pro mě. Skloubení hor, útesů, moře a krásných výhledů mě prostě fascinuje.

Další poloostrov níže od Dingle je poloostrov Killarney, tady by stálo zato se určitě taky podívat, ale časový harmonogram nám to nedovolil. Zajeli jsme ale aspoň do Killarney národního parku, kde jsou jezera, vodopády, hory, lesy, no prostě paráda.













Chtěl jsem se zastavit ještě také ve měste Cork, o kterém jsem slyšel, že je starobylé a pěkné. Byl tu ale zrovna nějaký Garden festival a všudě děsně moc lidí a na silnicích už tak plno. Proto jsme ho museli nakonec vynechat a mířit nazpět na východ ostrova do Dublinu. Po cestě bylo v plánu pohoří Wicklow Mountains, které je pouhých cca 30 km od Dublinu. To nás ale ze západu čeká ještě tak cca 400 km na východ. Pohoří je krásné, s pěknou silnící, oblíbený ráj motorkářů, kteří si sem po dálnici z Dublinu zajedou provětrat své koně. Já mohl provětrat akorát tak svoji hlavu na čerstvém vzduchu, protože nadmořská výška je tu celkem slušná a výhled obrovský. Je tu také velké zastrčené parkoviště, kde kempovalo pár karavanů, dobrý tip na nocleh. Kousíček je tu taky jezero, na které je výhled a startovací cesta z Wicklow Gap.













No a poslední den hurá do města. Po téměř týdnu jízdy vlevo už jsem si troufl i do centra města, kam se tedy ve všední den vůbec nedoporučuje jezdit. Naštěstí to vyšlo krásně na neděli, takže to bylo celkem v pohodě. Navíc v neděli je tu spoustu parkovišť neplacených i v centru, některé jsou placeny, ale většinou až odpoledne od 14 hodiny, což je vždy na značce přehledně vyznačeno. Pozor taky na irské dálnice. Mají tu takové kouzelné mýtné brány zvané TOLL, kde je potřeba zaplatit za dálnici. Jsou to ale jen úseky, na které i značky dopředu upozorňují, které jsou značeny i v jejich mapách a dají se celkem bez problémů objet po vedlejší cestě.



















O Dublinu se nemá moc cenu rozepisovat. Ono tu taky nic extra moc není. Za 3 hodiny jsme neměli co dělat a to jsme prošli jejich nejznámějším mostem do centra, po Millenium Bridge (mnoho podobností s Londýnem) zase zpátky, kolem několika tradičních drahých irských hospod občas i s vlasní živou irskou muzikou, kouknuli na místní campus univerzity, na nový moderní most na východ od centra města, kde je vidět i velké ruské kolo (opět trošku opičení po London Eye), nesměl chybět taky místní hrad, který je teda naprosto v centru a ještě ani ulici od něj nebylo poznat, že by tu nějaký hrad měl být. Nádvoří a okolní uličky pokryté dělníky (v sezoně), v parku spoustu lidí, jinak nic extra zajímavého.

Musím říct, že kdybych měl jet teď do Irska znovu, sháním letenky do Corku a nebo Galway a projedu si jen tuto západní část ostrova s těmi krásnými poloostrovy a národními parky, ale o to hlouběji a pomaleji. Tam se mi to líbilo moc, i přes všechny turisty, atd. Irové jsou milí a nebyl s nima žádný problém.

Hodnocení: 8 z 10ti

Úroveň angličtiny: nečekaně 10 z 10ti i když irština jako jejich místní jazyk, ve kterém je tu dvojjazyčně napsáno skoro vše je dost šílený :-)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Hošek | středa 15.1.2014 17:04 | karma článku: 11,07 | přečteno: 975x
  • Další články autora

Jiří Hošek

Švédsko - Stockholm - stojí za to se vrátit

Je tu červen, začíná být horko a taky já cítím, že je načase zase obrátit se na sever a uklidit do chládku. Švédsko díky znovu se opakujícím akcím na levné letenky do Stockholmu vyhrálo boj v mojí mysli a tak jsem začal plánovat a těšit se na odpočinek v jedné z nejvyspělejších zemí v Evropě. Při každé návštěvě nepřestávám být udiven, jak bezpečně se tu cítím a kolik se toho máme ještě co naučit, abychom byli alespoň na jejich úrovni.

1.6.2014 v 17:49 | Karma: 9,62 | Přečteno: 819x | Diskuse| Cestování

Jiří Hošek

Velká Británie - Londýn - stát ve státě, město gentlemanů

Londýn - město nám tak vzdálené...možná snad teď nemyslím ani geograficky, ale zejména svoji kulturou, chováním, jednáním, ale také mnohokulturností, velikostí, oblíbeností a nebo také cenama za ubytování, jídlo, zábavu, kulturu... :-)

25.5.2014 v 17:56 | Karma: 9,29 | Přečteno: 864x | Diskuse| Cestování

Jiří Hošek

Ukrajina - Kyjev - na skok k sousedům

Přílet do deštivého Kyjeva není nic moc. Vystupujeme z letiště, hledáme autobus, nacházíme zastávku za kruháčem s trabantem. Zajímavé, no proč ne. Jedem na první zastávku metra. Chytneme teda až tu druhou, ale zato hned u velkého parku a veže, na kterou se nám ale taky nepodařilo dostat. Po procházce parkem směřujeme k našemu ubytování. Metro je tu v pohodě, asi jako v Budapešti :-)

21.5.2014 v 17:51 | Karma: 8,54 | Přečteno: 803x | Diskuse| Cestování

Jiří Hošek

Turecko – přelom Evropy a Asie – a to nejen geograficky...

Turecko je samo o sobě velkou neznámou. Chce do EU ale ví, že většina země na to není připravená. Chce být Evropou, ale místo toho místní kultura a tradice tíhnou spíše k muslimským a arabským zemím. Podle mě je to spíše Asie na území Evropy. Kdo byl v Arábii, Gruzii, Azerbajdžánu, Jordánsku, atd. asi potvrdí, že jsou si s Tureckem blíže, než např. Francie nebo Anglie.

17.5.2014 v 17:50 | Karma: 10,88 | Přečteno: 671x | Diskuse| Cestování

Jiří Hošek

Mallorca - První letošní opalování!

Na tuto cestu jsem vyrážel jako vždy s nadšením, ale přesto s obavama, co se může ještě přihodit, co za průšvih to bude tentokrát. Tak nějak se mě to poslední dobou drží jako klíště :-) Nejdřív zážitky pod skokanským můstkem v Norsku, zmeškané letadlo v Lotyšsku, průšvih s ubytováním v Amsterdamu, málem okraden v metru v Barceloně, vykradené auto na Ibize...No jel jsem na tuto cestu s jistým napětím :-)

13.5.2014 v 17:47 | Karma: 6,76 | Přečteno: 547x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Přes Česko přecházejí bouřky. Zaměstnaly hasiče, v Brně čerpají lagunu

24. května 2024  9:32,  aktualizováno  11:15

V pátek se na většině našeho území objevují přeháňky, místy i bouřky. Bouřky mohou celou ČR...

Pavla propustili z nemocnice do domácí péče. Spadl v malé rychlosti, řekl Hrad

24. května 2024  10:51,  aktualizováno  11:09

Prezident Petr Pavel byl po jednodenní hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) propuštěn...

Náklaďák na D2 vrazil do vozu v konvoji německé armády, dva lidé se zranili

24. května 2024  11:06

Nákladní vůz na dálnici D2 narazil v noci na pátek do doprovodného vozu konvoje německé armády,...

Foto měsíce ukazuje Velikonoce na Slovensku, zachytil je Michal Sváček z MAFRY

24. května 2024

Porotu soutěže Foto měsíce Czech Press Photo v dubnu nejvíce zaujal snímek fotografa Michala Sváčka...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 51
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 816x
Neúnavný cestovatel a objevovatel neznámých míst a zemí, milovních letadel a létání, místních gastronomických specialit, kulturních tradic a lidí. Mým cílem je do 30ti let navštívit alespoň 100 zemí a přiblížit je těm, kteří nemají tu možnost anebo chuť zde na blogu a také na mé osobní stránce.