Zkreslené vidění – Zákony
Kdysi dávno stačilo stvrdit smlouvu či dohodu o čemkoli rukoudáním a slibem. Protože však lidé rádi zapomínají, bylo lepší do tohoto procesu zapojit i svědky. Když i to bylo málo, začali si lidé vše zapisovat a podpisovat. Dnes už ani to nestačí, a proto na zapisování a podpisování vznikly úřady. A na plnění dohlížejí soudy, právníci a notáři. Pokud se ani tak lidé nejsou schopni domluvit, přichází na potížistu represe, útisk, diskriminace, vězení.
Nejen smlouvy, ale vůbec způsob, jakým se mají lidé k sobě chovat, respektive jak se k sobě chovat nemají, je zakotven v zákonech. Ty sice běžný člověk nijak podrobně nezná, ale podvědomě tuší, co se asi po něm chce, a proto se snaží vyhovět, aby se nedostal do konfliktu se státním aparátem.
Zákony tedy vznikly proto, že lidé nebyli sami od sebe ochotni a schopni dodržovat dané slovo, mají tendenci podvádět, vyzrát nad druhým člověkem, přechytračit ho a na jeho úkor se obohacovat. Samozřejmě, ne všichni. Nicméně předem nelze poctivce poznat, a i ten může chybovat, byť nevědomky.
Souhlasím s názorem, že spousta zákonů je špatná, paragrafy jsou tak pokroucené, že se v nich ani právníci nevyznají a dají se vykládat různými způsoby a že je jich příliš mnoho.
Souhlasím s tvrzením, že kdyby se jich alespoň polovina zrušila, nic strašného by se nestalo, jen by ubylo papírování a zbytečná buzerace.
Souhlasím s tím, že systém, který stojí na takových zákonech je špatný, nedůvěryhodný, nespolehlivý, prohnilý a že je snad i zvláštní, že ještě vůbec dosud funguje.
Ovšem - slušnost a ohleduplnost jsou velice nedostatkovým zbožím. Lidé nad sebou nějaký bič potřebují. Bez zákonů bychom si všichni rovnou mohli začít užívat slastí rabování, začlenění se do gangů, vymáhání práva svaly, samopalem a granáty. Zapomenout na vymoženosti civilizace, jako je teplá voda, autodoprava, elektřina a potažmo internet. A vzpomínat na doby, kdy jakžtakž ještě existovaly nějaké pozůstatky demokracie a kultury. I stopové prvky slušnosti a ohleduplnosti.
Čulibrk se domnívá, že zákony jsou nutným zlem. Stejně jako hranice států, zastupitelská demokracie, vzdělávací systém, zubaři, novináři a konečnost života.
Jindřich Kubánek
Zkreslené vidění – Pamětník

Dávno mrtví se bránit nemohou. Padouch nebo hrdina? Dějiny píší vítězové, ovšem překážejí jim v tom pamětníci. Těm nelze nabulíkovat cokoli. Ale je možné se o to snažit. U některých úspěšně.
Jindřich Kubánek
Zkreslené vidění - Dva druhy zločinců

Nikdo není svatý, ale málokdo má zločin coby své životní poslání. Ačkoli tací se vyskytují dokonce i na televizní obrazovce a volebních lístcích. Pokud se špatnosti a zhovadilosti netrestají, roste počet pachatelů i jejich drzost.
Jindřich Kubánek
Zkreslené vidění - Až dojdou lži

Výrobci lží jsou neúnavní, vynalézaví a pracovití. Nemohou přestat lhát, protože tím by se usvědčili z nedůvěryhodnosti. V nejhorším vždy za sebe naleznou náhradu. Svůj idol vydávají za pravdu a ani se přitom nerdí.
Jindřich Kubánek
Zkreslené vidění – Věřil všemu

Hluboce lituji každého, kdo se odváží věřit politikovu slibu. Zvláště před volbami. Jsou i tací, kteří dovedou lhát nepřetržitě. Fanatismus člověka má trochu naivity, fanatismus politika dost necitelností. Oboje je ostudou rozumu.
Jindřich Kubánek
Zkreslené vidění – Věčný život

Vše musíme stihnout teď a tady. Naší motivací je čas a touha po účasti. Alibisté a idealisté hledají Boha, ostatní se snaží najít sebe. Všechno se mění a jedinou jistotou je jistota konce.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....
Nové dači a vinice. Medveděv proválečnou nenávistí vydělal miliardy rublů
Ruský exprezident Dmitrij Medveděv byl začátkem roku 2022 v politickém důchodu, ruská invaze na...
Nemají na nás nic kromě nálepek. Hřib Piráty vycentroval, říká Olga Richterová
Premium Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová mluví o volebních šancích Pirátů, možných povolebních...
Putin hovořil s Trumpem, odsoudil Izrael a vyjádřil ochotu jednat s Ukrajinou
Sledujeme online Ruský prezident Vladimir Putin dnes měl zhruba padesátiminutový telefonický hovor s americkým...

Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický
Když se děti chystají na sluníčko, potřebují víc než jen kšiltovku a dostatek vody. Kvalitní opalovací krém je zkrátka základ. Hledali jsme takový,...
- Počet článků 384
- Celková karma 14,44
- Průměrná čtenost 297x
Věřím, že inteligentní člověk je schopen s jiným inteligentním člověkem se vždy domluvit. Jestliže oba chtějí. S těmi ostatními jak kdy. A že stejnou věc lze vidět i jinak.
Čulibrka uveřejňuji s více než ročním zpožděním v 13.30 hodin každý pátek. Dočasně z technických příčin většinou o hodinu dříve.
Rád si přečtu vaše názory v debatě. Jakékoli. Napsat mi můžete i na https://www.facebook.com/jindrich.kubanek.3