Sudetoněmecký landsmanšaft jako partner české vlády?

To je věc! Český ministr Daniel Herman vystoupil v neděli 15. května 2016 na sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku. Proč? Sudetoněmecká krajanská sdružení nejsou přece pro českou vládu v žádném smyslu partnerem.

Je to více než dvanáct let, co skončily přijetím České republiky do Evropské unie spory o takzvané „Benešovy dekrety“, které se staly významnou překážkou našeho vstupu. Hlavní debata na téma Benešových dekretů proběhla v letech 2002 a 2003 na půdě Evropského parlamentu a v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Psal jsem o těchto otázkách zde na blogu v trojdílném textu „Benešovy dekrety a Evropa – reminiscence (1, 2, 3)“, jenž analyzoval dvě historické studie, a sice Christiana Domnitze, kterou nazval »Zápas o Benešovy dekrety před vstupem do Evropské unie« a sborníku Muriel Blaive »Benešovy dekrety«. Tady jsou odkazy na ně: http://jaroslavkvapil.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=478939 –  http://jaroslavkvapil.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=479020 – http://jaroslavkvapil.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=479049    

Autor první studie rozebírá vnitřní i vnější faktory debaty na téma Benešových dekretů. Spor o ně naplno eskaloval po slovní přestřelce Bernda Posselta (do roku 2014 člena Evropského parlamentu, spolkového předsedy Sudetoněmeckého krajanského sdružení a rovněž předsedy Panevropské unie v Německu) s tehdejším předsedou vlády ČR Milošem Zemanem v roce 2001, na níž další rok navázal populista Jörg Haider (dnes už zemřelý zemský hejtman Korutan a předseda parlamentní strany Svaz pro budoucnost Rakouska) a posléze i Viktor Orbán (v letech 1998-2002 a také v současnosti maďarský premiér).

Vzhledem k tomu, že ještě před návštěvou Daniela Hermana na sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku otevřel otázku její vhodnosti zde na blogu Josef Nožička, zde je odkaz na jeho text: http://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=520306, chtěl bych ještě přiblížit, na jakých základech stojí Sudetendeutsche Landsmanschaft prostřednictvím analýzy jeho symbolů, kterou ve zmíněném sborníku Benešovy dekrety provedl Tobias Weger, historik a překladatel a doktorand na Univerzitě Carla von Ossietského v Oldenburgu a pracovník Slezského zemského muzea v Görlitz (Zhořelci).

Symboly sudetských Němců jsou: Výroční svátek sudetských Němců – 4. březen, barvy: černa, červená a černá a znak s císařským orlem a křížem teutonského řádu. Zkoumáním uvedených symbolů došel Weger k závěru, že jsou sudetští Němci zajímavou ukázkou konstrukce kolektivní identity nejdříve v roce 1918 a poté po roce 1945. „K tomuto procesu byly nezbytně nutné symboly, které jsou prvky vnitřní i vnější komunikace skupiny,“ říká Weger. Prosadit vlastní symboly se podařilo Sudetendeutsche Landsmanschaftu proti vnitřní konkurenci a pak i proti veřejnosti, jež ho zaměnila se skupinou vystěhovalců a vyhnanců z Čech, Moravy a Slezska. „Tyto symboly ještě nikdy nebyly prezentovány coby problematické a také nikdy nebyly zpochybněny jak ve skupině tak ani mezi vedoucími představiteli SL. To, že se používají ještě v dnešní době, je také symbolické: svědčí o tom, že SL odmítá opustit mýtus oběti a přijmout zároveň i temné stránky historie Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku jakožto pevné součásti vlastní historie. Sudetendeutsche Landsmanschaft má přehodnocení své historie teprve před sebou,“ uzavírá Weger.

V městečku Obertshausen v jižním Hesensku se 4. března 2002 sešlo pět set představitelů SL, aby si připomněli 83. výročí 4. března 1919. Ve vzrušené atmosféře, neboť pravicovým kandidátem ve volbách do federálního parlamentu je Edmund Stoiber, bavorský premiér a „patron“ „etnické skupiny“ sudetských Němců, se projevy točí převážně kolem »Benešových dekretů«. Poslankyně německého parlamentu a předsedkyně Konfederace vyhnanců Erika Steinbach prohlásila, že je na 4. březnu roku 1919 názorně vidět, že osud sudetských Němců nezačal mnichovskou dohodou v roce 1938. Představitel SL Alfréd Herold si zase myslí, že 54 mrtvých ze 4. března 1919 svědčí o boji sudetských Němců za sebeurčení a zemřelí mají podle něj symbolickou hodnotu. „Oslavy 4. března měly pevné místo v sudetoněmeckém kalendáři v Československu, Německu i Rakousku již před druhou světovou válkou,“ uvádí Weger. Připomínají oběti střelby české policie proti demonstracím za připojení germanofonních území v Československu a celého Rakouska k Německu, svolaným na 4. března 1919. Z české strany to byla určitě přehnaná reakce a 54 mrtvých a 80 zraněných především v Kadani, Karlových Varech, Stříbře, Chebu a Šternberku je zarmucující bilance.

Od prvního uctění památky zemřelých 2. 11. 1919, přes vznik »Úřadu pro německo-politickou práci« na podzim 1921, který pod vedením politika s ultranacionalistickými názory Gustava Peterse řídil vzpomínky na oběti »českého šovinismu«, dospěly oslavy až ke kultu zemřelých ze 4. března, ze kterých se stali mučedníci za německou věc. Weger zmiňuje, že kult dostával rozmanitou podobu, po roce jej nacionálně socialistické hnutí zahrnulo do svých protičeských postojů a po roce 1945 byl 4. březen slaven v Německu tajně do roku 1949, kdy tento sudetský svátek bavorské ministerstvo vnitra oficiálně uznalo. Na oslavě 4. března roku 1951 ve Württembergu účastníci notovali »zpěv správného soudruha« („Ich hatt´ einen Kameraden“), stejná píseň se stala hymnou Sudetoněmecké strany Konrada Henleina. „Tuto kontinuitu dosud nikdo nezpochybnil,“ zdůraznil Tobias Weger.

Barvy sudetských Němců jsou černá, červená a černá. Podle oficiální verze SL jde o německou vlajku, republikánský symbol revoluce z roku 1848, když původně zlatý pruh byl nahrazen černým na výraz smutku nad mrtvými ze 4. března 1919. V Čechách měla černo-červeno-zlatá vlajka jinou konotaci než v Německu, neboť ji Georg von Schönerer (rakouský statkář a předlitavský německo-nacionální a antisemitský politik, poslanec rakouské Říšské rady) používal jako všeněmecký a protislovanský symbol. Černo-červeno-černá vlajka se rychle ujala a barvy přijala i strana Konrada Henleina, po zabrání Sudet používal stužky v těchto barvách k medailím na památku 1. října 1938 i nacionálně socialistický režim. Po roce 1945 tyto barvy, jak připomíná Weger, přijalo bez jakékoliv sebekritiky sdružení sudetoněmeckých krajanů.

Na obrázcích jsou sudetoněmecký prapor a znak.

Sudetoněmecký znak, zavedený 30. července 1950 s prohlášením oficiální sudetoněmecké barvy – černé, červené a černé vedením SL, má v levé půlce císařského orla, symbol staleté příslušnosti k Říši a výraz spjatosti sudetských Němců s Německem, v pravé půlce segment kříže coby znamení teutonského řádu kolonizátora východního Německa, uprostřed se nachází mříž, fragment znaku svobodného císařského města Cheb, kterému vévodí tři pruhy v černé, červené a černé barvě. Znak SL, který je používán doposud, má revizionistickou hodnotu danou historickou konstrukcí. Tobias Weger, který připomíná, že znak symbolizuje všeněmecký postoj, k tomu dodává: „Při studiu poválečných sudetoněmeckých publikací zjistíme, že mnichovská dohoda z roku 1938 byla ještě široce přijímána coby legitimizace příslušnosti k Německu a coby základ územních požadavků vůči Československu. Tyto požadavky byly považovány za téměř přirozené, a tak se mezi vystěhovalci našla jenom hrstka intelektuálů stojících mimo SL, která se proti nim postavila.“

Je jistě správné, když se Česká republika a Německo snaží vyřešit a uspořádat animozity a sporné momenty ze vzájemné historie. To zásadní však již bylo učiněno v roce 1997 »Česko-německou deklarací o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji« a otázku Benešových dekretů uzavřelo přijetí České republiky do Evropské unie. A podle mého názoru není nyní na české vládě, aby hledala cestu k sudetským Němcům sdruženým v Sudetendeutsche Landsmanschaftu. 

Autor: Jaroslav Kvapil | pondělí 16.5.2016 22:54 | karma článku: 23,19 | přečteno: 704x

Další články autora

Jaroslav Kvapil

poušť mluví stejnou řečí

Po delší době jsem napsal básničku o poušti a tak podobně, poměrně dlouhou na můj styl. Snad vám něco řekne či prozradí. Napřed ale, jak se k básničce vyjádřila umělá inteligence čili AI.

30.3.2025 v 12:15 | Karma: 6,14 | Přečteno: 128x | Diskuse | Ostatní

Jaroslav Kvapil

Roztrhl se pytel se zpověďmi alkoholiků, a hlavně alkoholiček?

Jako by se roztrhl pytel s texty obsahující zpovědi alkoholiků, ale především alkoholiček, nebo aspoň natrhl. Zdá se, že to odstartovala kniha a následně film Zápisník alkoholičky Michaely Duffkové.

22.3.2025 v 14:18 | Karma: 12,49 | Přečteno: 444x | Diskuse | Ostatní

Jaroslav Kvapil

Historická paralela k současné situaci v Evropě a ve světě

Dnešní světové dění z hlediska Evropy nejvíc ovlivňuje válka na Ukrajině a jednotlivé postoje k ní. Vypukla přesně před třemi roky po ruském agresivním vpádu do této suverénní země v únoru 2022.

24.2.2025 v 12:23 | Karma: 15,78 | Přečteno: 467x | Diskuse | Ostatní

Jaroslav Kvapil

můj 17. listopad v Praze

Ani letos jsem si nenechal ujít, abych se podíval na oslavu 35. a 85. výročí 17. listopadu do Prahy. Avšak o tom, co se dělo na Národní třídě a jiných shromážděních, bude psát kdekdo. Tak jsem to pojal jinak.

17.11.2024 v 18:53 | Karma: 10,42 | Přečteno: 353x | Diskuse | Poezie a próza

Jaroslav Kvapil

Absurdita výchovy dětí fyzickými tresty

Jistý autor napsal na médium.cz článek obhajující fyzické trestání dětí, editor mu jej ponechal pouze na autorském profilu a dotyčný si zde stěžoval, že mu cenzura článek zamítla. I tady ale článek zmizel z hlavní stránky.

14.11.2024 v 12:21 | Karma: 11,68 | Přečteno: 516x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Voda se filtruje na benzinkách, v obchodech a kavárnách, říká odborník

22. dubna 2025

Nejkvalitnější voda je potřeba nejenom ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, ale také v...

Rasputin, či poskok Konečné? Bavím se, říká předseda Stačilo! Sterzik alias Vidlák

22. dubna 2025

Premium V roce 2022 kandidoval do zastupitelstva obce Miroslav na Znojemsku za ČSSD. O rok později byl...

Za výběr z bankomatu v cizině poplatek i dvě stovky. Pozor také na nevýhodné kurzy

22. dubna 2025

Premium Poplatek za výběr z bankomatu v přepočtu skoro dvě stě korun zaskočil pana Tomáše z Prahy během...

Přes 60 jednotek hasičů likviduje požár na Rakovnicku. Platí třetí stupeň poplachu

21. dubna 2025  23:59

Hasiči od pondělního večera zasahují u požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

  • Počet článků 662
  • Celková karma 11,47
  • Průměrná čtenost 983x
Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Seznam rubrik