Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sedmdesát jedna let po válce? Nic moc veselého!

Jsme uprostřed dní, kdy si připomínáme konec druhé světové války před 71 lety. Teď je v Evropě už dlouho mír. Totiž – je mír? Je a není. Za ty roky i v Evropě několik válečných konfliktů proběhlo a jsme ve válce s terorismem.

Druhá světová válka byla nejhrůznějším příkladem toho, kam až mohou věci dojít. Další globální konflikt by byl zcela jistě ještě strašlivější, stejně jako druhá světová válka předčila všechny předcházející. V Evropě oslavujeme konec druhé světové války 8. května. Ona ale reálně skončila až 2. září 1945, kdy Japonsko oficiálně podepsalo kapitulaci. Jsou tedy evropské květnové oslavy konce druhé světové války výrazem skutečnosti, že nás události odehrávající se někde jinde až tak moc nevzrušují? Takhle se to sice nedá napsat, protože evropské oslavy konce války jsou pochopitelné, a přitom je to pravda natolik, že nás války a problémy »jinde« poměrně rychle dohánějí v podobě teroristických útoků a současného velkého přílivu imigrantů. Pak je ale třeba i podrobná znalost historie druhé světové války víceméně zbytečná, protože žádné poučení nepřináší.

Přečetl jsem si nyní rozhovor Magdalény Sodomkové »Marnotratní synové« s dánským režisérem Sorenem Steenem Jespersenem, co natočil dokument »Bojovníci ze severu« o „dětech somálských uprchlíků v Dánsku, kteří žili klidný život v Kodani, než se z nich stali sebevražední atentátníci, džihádisté". Interview získal cenu pro nejlepší rozhovor roku 2015. Zde je: http://www.lidovky.cz/marnotratni-synove-prectete-si-nejlepsi-rozhovor-roku-2015-pnf-/zpravy-svet.aspx?c=A160504_131357_ln_zahranici_ELE#utm_source=idnes&utm_medium=text&utm_campaign=kolotoc

Přemýšlím o tom rozhovoru a mám pocit, že autorka odvedla „jen“ standardní novinářskou práci a zajímavé na něm bylo akorát téma. Podle mého se Sodomkové nepovedlo narušit  Jespersenovu linii uvažování, kdy hledá motivaci lidí, co vyměnili život v dánském „ráji“ za zabíjení. Nepokusila se zpochybnit režisérovo přesvědčení o potřebě pomáhat, jeho velké pochopení pro stigmatizaci těchto Somálců kolektivní vinou, pro jejich touhu někam patřit. Osobně si myslím, že nikdo nemá právo zabíjet jiné kvůli tomu, aby měl pocit, že někam patří. Tím, že kdosi z vlastní vůle a nevyprovokovaně zabije, stává se zločincem a snaha začlenit jej znovu do společnosti je marná. On totiž už překročil hranici do míst, odkud není návrat, anebo převelice složitý a bolestný. Aby to bylo zcela zřejmé, představme si návrat nacistického dozorce v koncentračním táboře jen tak do běžného života.

Totiž, je třeba si ujasnit několik věcí. Buď žijeme v míru a když někdo spáchá vraždu, patří do vězení, nebo proti nám teroristé vedou válku a potom ale nemůžeme mít pro ty, kteří na nás útočí, pochopení, pro ně ani pro jejich motivy. Mohli mít naši předkové pochopení pro nacistické vojáky, kteří 1. září 1939 začali kosit nevinné a skoro bezbranné Poláky a měli snad zkoumat jejich motivy? To asi těžko. Proč bychom dnes měli omlouvat ty, co zabíjejí nevinné lidi, neboť chtějí někam patřit a jsou frustrovaní kolektivní stigmatizací příslušníků národa či národů, které často páchají zlo? Takové pochopení může mít jedině tak režisér a natočit o tom strhující dokument. Ale to je tak vše, čeho dosáhne.

Když se Sodomková ptala Jespersena na resocializaci těch, co bojovali za Islámský stát nebo somálskou variantu Al-Káidy, co se nazvývá Al-Šabáb, odpověděl mimo jiné: „Tihle kluci jsou ve velkém, velkém průšvihu. Ale ani my neděláme dobře, že to necháváme tak, jak to je. Vůči komu si vybijí svou frustraci? Vůči nám. Třeba se vrátí a pak se odpálí tady. Měli bychom rozhodně udělat něco pro to, abychom je začlenili mezi sebe. (…) Když je budeme brát jako nepřátele, tak se nikam nedostaneme. Takhle nám jen na hlavu přiletí další bomba.“ Otázkou je, proč bychom měli těm „klukům“ z jejich průšvihů pomáhat? Oni se musí sakra moc snažit, aby si ten průšvih vyžehlili. A stejně si myslím, že to zkrátka ani nejde. Když nacistické Německo prohrálo druhou světovou válku, byla v Evropě spousta německých zajatců, s nimiž se moc v rukavičkách nezacházelo. A bylo to pochopitelné. „Co pak budou dělat všichni ti, kteří se vydali do Sýrie, aby se přidali k Islámskému státu?“ ptá se v rozhovoru ve své odpovědi Jespersen. A co je nám do toho? Na nás je zajistit jen, aby nám nemohli vinou své frustrace házet na hlavy bomby.

Znovu připomínám, teroristé proti nám válčí. Je to jiná válka než ta druhá světová, možná je obtížnější se v ní vyznat, ale je to pořád válka a neskončí jen proto, že si my přejeme žít v míru. Takhle to nechodí. Jespersen také říká: „Jsme ochotní bít se za svobodu slova. A já s tím souhlasím. Ale když na druhou stranu prokážete sebemenší snahu o porozumění motivům lidí z al-Šabáb a z Islámského státu, sklidíte vlnu kritiky: „Měli by vás taky zavřít, tohle není legální, hájit je!“ A já se ptám: Kde je jejich svoboda slova? Na to je tu dvojí metr a ten rozhodně ničemu nepomáhá.“ A co takhle. Přestavte si, že by ve Velké Británii v době, kdy na ni útočilo nacistické Německo, dopřávali svobody slova pro Hitlera, Goebbelse a třeba Brity, kteří projevovali snahu pro porozumění Velkoněmecké říši. Spíš, než chápat teroristy a Islámský stát, bychom se měli snažit pochopit, proč lidé třeba ze Somálska musejí utíkat do Dánska a cítit se tam vykořeněni? Jak mohla vůbec vzniknout teroristická organizace Islámský stát? Kde hledat příčiny toho, proč lidé v Somálsku a dalších zemích nežijí v míru, jako tak dlouho žila Evropa? Ač po většinu té mírové etapy zuřila v Evropě studená válka.
 
Jespersen v rozhovoru říká, že když byl mladý, taky chtěl někam patřit, být třeba politický aktivista, protože je v té chvíli ve společenství lidí, kteří se o něco společně snaží. A v tom to vězí. Když jsem byl mladý já, tak mě přímo nutili, abych někam patřil. Někam, kam jsem patřit nechtěl. Tohle ale dánský režisér nezná, proto se na svět dívá poněkud naivně. Lidi, kteří se o něco společně snaží? Krása. Podstatné je ale, o co se snaží. Hitlerjugend byli přece také mladí a také se o něco snažili.

Tak tohle jsou myšlenky, které mě napadají na prahu oslav 71. výročí konce druhé světové války v Evropě. Nic moc veselého! To vám povím!

Autor: Jaroslav Kvapil | pátek 6.5.2016 9:41 | karma článku: 16,25 | přečteno: 339x
  • Další články autora

Jaroslav Kvapil

Je po eurovolbách, takže něco o rozdělování, spojování a válce

Každý „jaksi ví“, že jsou si všichni lidé rovni, tak hledejme, co nás spojuje, a ne důvody k nenávisti a válčení. Avšak proč se bratřit s každým zmetkem? Kdo je ale ten zmetek a kdo kvalitní produkt?

17.6.2024 v 9:09 | Karma: 11,12 | Přečteno: 371x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

O blogerovi roku, uličním výboru a tak podobně

Přečetl jsem si několik článků o výsledcích „Blogera roku“, ale hlavně diskuse k nim, a když jsem se brodil tou vyhřezlou zlobou, napadlo mě, že by kompetentní lidé měli tuto anketu zrušit, což se samozřejmě nestane.

6.6.2024 v 12:21 | Karma: 15,38 | Přečteno: 381x | Diskuse| Hyde park

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma: 17,40 | Přečteno: 644x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Ježíš na krumpáči

Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.

26.3.2023 v 15:34 | Karma: 21,66 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Marie Kudeříková, zatvrzelá až k obdivuhodné statečnosti, popravená právě před 80 lety

Není dobré zlehčovat oběť kohokoli, kdo bojoval proti zlu. To se nám vždycky vymstí. Je ovšem tragicky absurdní, že nemálo z lidí, kteří proti jednomu zlu bojovali, posloužili v konečném důsledku třeba nevědomky jinému zlu.

26.3.2023 v 13:56 | Karma: 25,54 | Přečteno: 698x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Nejlepší místa na koupání. I v Česku lze najít komfort u vody, něco však stojí

4. července 2024

Premium O víkendu se do Česka vrátí horké léto. Už v pátek se oteplí a na sobotu hlásí meteorologové opět...

Sesaďte Bidena ihned, už není schopný prezidentování, žádají republikáni

4. července 2024

Premium Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim, ale demokraté si zřejmě nepamatovali všechno, co řekl...

Rozluštila tisíce zpráv. Kryptoložka Elizebeth odvrátila nacistickou hrozbu

4. července 2024

Premium Zachránila tisíce lidských životů, pomohla dostat do vězení mafiány v čele s Al Caponem a odhalila...

Totální destrukce. Hurikán Beryl smetl ostrov, pak udeřil na Jamajce

3. července 2024  20:02,  aktualizováno  22:52

Kvůli příchodu silného hurikánu Beryl jamajská vláda vyhlásila dvanáctihodinový zákaz vycházení....

Sunny Canadian: Jak probíhá zápis a jaké mají děti výhody?
Sunny Canadian: Jak probíhá zápis a jaké mají děti výhody?

Znáte Sunny Canadian International School? Pokud jste rodičem, určitě vás tato vzdělávací instituce zaujme. Nás v redakci tedy rozhodně zaujala....

  • Počet článků 653
  • Celková karma 13,25
  • Průměrná čtenost 989x
Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Seznam rubrik