Není čas si odpočinout od uprchlické krize?
Kdo tady napíše něco proti uprchlíkům, islámu, Angele Merkelové a vůbec politikům svázaným s Bruselem, má v podstatě úspěch zaručený. Skoro mám dojem, že čím je text agresivnější, nenávistnější a čím větší nehoráznosti vypouští na veřejnost, tím sklidí větší a pozitivnější ohlas. Nyní se ale zamyslím nad výroky z úvahy »Evropa zničí sama sebe« nezávislého a nezařazeného poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Milana Šarapatky. Pan poslanec nepíše nikterak agresivně ani nenávistně, ale v zásadě věcně a předkládá jakousi vizi sebezničení Evropy, jak už název napovídá, když se Evropská unie nevzdá ambice omezovat »národní« státy. Celý text je zde: http://milansarapatka.blog.idnes.cz/c/491638/evropa-znici-sama-sebe.html
Za sebe bych řekl, že pan Šarapatka nepřišel s ničím objevným, co by už tady v různých souvislostech a variantách nebylo kolikrát řečeno. Tudíž se celým textem zabývat nebudu, ani se vůči jeho obsahu jako celku nijak vymezovat. Zaujal mě ale třeba výrok: »To, že se dnes potýkáme s invazí milionů imigrantů, by se před 30-40 lety, kdy ještě národní státy fungovaly v plném rozsahu, nikdy nestalo.« Vlastně chápu, když si myslí, že před 30-40 lety fungovaly národní státy v plném rozsahu, člověk, co o kousek dál napíše: »Jednotlivé evropské státy byly silné a fungovaly, protože měli své staleté a mnohdy i tisícileté kořeny a tradice.«
Připomeňme si, jak vypadal svět, Evropa a Československo před 40 lety. V té době se již plně uplatňovala mezi dvěma protichůdnými světovými soustavami (socialistickou a kapitalistickou) politika détente, čili uvolňování napětí, což bylo na jednu stranu pozitivní, ale pro nás moc ne, neboť politika détente předpokládala zachování statu quo, což značilo respektování sfér vlivu především dvou supervelmocí – Sovětského svazu a Spojených států amerických. No a Československo bylo »nedílnou« součástí socialistického tábora, ovládaného SSSR. Co to pro nás znamenalo, je celkem známo. V Evropě se projevovalo mezi dvěma protikladnými a po zuby ozbrojenými bloky států napětí nejvíc, ač se pár let už postupně uvolňovalo. Marně tedy dumám, o jakém »plném rozsahu fungování silných národních států« Milan Šarapatka píše? Kromě toho Československo ani národním státem nebylo, nýbrž federací dvou národních států, což zhruba za patnáct let způsobilo poměrně dramatickou situaci, i když nakonec byla vyřešena v klidu a víceméně přátelsky.
A co naše tisíciledé kořeny a tradice? Po třech stovkách let existence pod habsburskou monarchií, po které následovalo s dvacetiletou přestávkou půlstoletí diktatur (nacistické a »dělnické třídy«), byly ty kořeny značně poškozeny. A jak se to má s dalšími evropskými národními státy. Jsou snad Belgie, Španělsko, Velká Británie, Švýcarsko (ač to není v EU) národní státy? Souhlasím, že před 30-40 lety by příchod tolika migrantů do Evropy nebyl možný, ale ne kvůli tomu, že fungovaly silné národní státy.
V závěru svého textu pak Milan Šarapatka píše, že věří ve spojení evropských států. »Musí se však jednat o rovnoprávné společenství hrdých, sebevědomých a suverénních států, které spolu budou těsně spolupracovat a chránit společně své zájmy, nikoli o pokorné poddané bruselských knížat a baronů,« uvádí doslova. Což o to, hezká představa to nesporně je. Když ale jen pomyslím na to, jak je třeba naše ekonomika napojená na německou, jak je na ni závislá..., obraz »hrdé, sebevědomé, suverénní« České republiky se mi nějak rozplývá před očima.
Jak jsem si četl text poslance Milana Šarapatky, zdálo se mi napřed, že má našlápnuto k vylíčení rozumné a životaschopné vize řešení uprchlické krize a budoucnosti Evropy. Pak ale začal opakovat, co už tu bylo řečeno, zapletl se do reminiscence o 30-40 let zpátky a všechno nakonec vyústilo v iluzi. Třeba se pletu, ale mám dojem, že tudy cesta nepovede. Možná by to chtělo zmírnit dštění síry na migranty a Evropskou unii a vůbec si odpočinout od emocí, aspoň tady na blogu. Stejně to nikam nevede, nebo jsem si aspoň nevšiml.
Jaroslav Kvapil
poušť mluví stejnou řečí

Po delší době jsem napsal básničku o poušti a tak podobně, poměrně dlouhou na můj styl. Snad vám něco řekne či prozradí. Napřed ale, jak se k básničce vyjádřila umělá inteligence čili AI.
Jaroslav Kvapil
Roztrhl se pytel se zpověďmi alkoholiků, a hlavně alkoholiček?

Jako by se roztrhl pytel s texty obsahující zpovědi alkoholiků, ale především alkoholiček, nebo aspoň natrhl. Zdá se, že to odstartovala kniha a následně film Zápisník alkoholičky Michaely Duffkové.
Jaroslav Kvapil
Historická paralela k současné situaci v Evropě a ve světě

Dnešní světové dění z hlediska Evropy nejvíc ovlivňuje válka na Ukrajině a jednotlivé postoje k ní. Vypukla přesně před třemi roky po ruském agresivním vpádu do této suverénní země v únoru 2022.
Jaroslav Kvapil
můj 17. listopad v Praze

Ani letos jsem si nenechal ujít, abych se podíval na oslavu 35. a 85. výročí 17. listopadu do Prahy. Avšak o tom, co se dělo na Národní třídě a jiných shromážděních, bude psát kdekdo. Tak jsem to pojal jinak.
Jaroslav Kvapil
Absurdita výchovy dětí fyzickými tresty

Jistý autor napsal na médium.cz článek obhajující fyzické trestání dětí, editor mu jej ponechal pouze na autorském profilu a dotyčný si zde stěžoval, že mu cenzura článek zamítla. I tady ale článek zmizel z hlavní stránky.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Syn náměstkyně šéfa CIA padl na Ukrajině, bojoval v ruských řadách
Na Ukrajině v řadách ruské armády padl Američan Michael Gloss, který byl synem náměstkyně ředitele...
Eurovision Song Contest 2025
Eurovision Song Contest, také Velká cena Eurovize nebo Eurovize, je každoroční hudební soutěž, ve...
Místo ukřižování Ježíš připíjí vínem. Velmi zraňující dílo, kritizuje biskupství
Velký dřevěný kříž dominuje viniční trati Lizniperky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku. Na něm se,...
Čína zvažuje pozastavení některých cel. Chce pomoci strádajícímu průmyslu
V Číně se začíná hovořit o pozastavení cel na některé zboží z USA. Čínský průmysl totiž pod vlivem...

STAVBYVEDOUCÍ - RODINNÉ DOMY (50 - 65.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat:
50 000 - 65 000 Kč
- Počet článků 662
- Celková karma 11,47
- Průměrná čtenost 983x
https://kvaj.blogspot.com