Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slabý stát, slabá vláda

Někdy se hovoří, a to nejen u nás, o slabé a neschopné vládě. Ale aby vláda mohla někomu smysluplně vládnout musí mít komu. Zjednodušené se dá říci jaký stát taková vláda. 

Tedy slabý stát slabá vláda, a naopak silný stát silná vláda. Platí ovšem také, že silná vláda může přetvořit slabý stát ve silný. A když už jsme u těch zjednodušeních, tak se asi platí, že silný stát je takový, který má dostatek prostředků, aby mohl aktivně a pozitivně ovlivňovat vývoj v dané společnosti. To by mu měla zajistit zejména příjmová stránka státního rozpočtu. Pokud se takové příjmy dají získat převážně snížením důchodů anebo prostřednictvím spotřebních daní a DPH zdaněním těch nejchudších, tak to je znakem slabého státu.

 Od druhé světové války došlo u nás ke dvěma extrémům. Prvním byl bezprostředně po válce rozsah znárodnění, kdy se znárodnilo prakticky úplně všechno včetně nejmenších živnostníků. Druhým byl po roce 1989 opačný proces, kdy se právě naopak, zprivatizovalo skoro všechno, a ještě za účasti zahraničního kapitálu. Uplatňovaly se teorie, že stát nemá do ničeho mluvit, že ničemu nerozumí a že o všem má rozhodovat neviditelná ruka trhu. Oba extrémy měly negativní důsledky.

Podíváme-li se do západní Evropy tak můžeme vidět typické vlny privatizace a zestátňování, která se někdy i pravidelně střídaly. Tamní zkušenosti, jakož i z celé Evropské unie i USA ukazují, že znárodnění se provádí zejména odkoupením podílu a navýšením kapitálu. Může být trvalé neb dočasné, řešit hospodářské problémy důležitých společností, zabraňovat získání většinového podílu ze zahraničí, přispívat k řešení nouzového stavu a vůbec posilovat suverenitu země a akceschopnost vlády.

Jako příklad se někdy uvádí USA, kde vláda po finanční bouři 2008 skoupila americké automobilky, vyhodila management, situaci aspoň trochu zlepšila, a pak akcie stále se ztrátou prodala. V Evropské unii v posledních letech byla buď znárodněna anebo se o to vážně uvažovalo celá řada firem. Namátkou lze jmenovat například ve Francii Électricité de France a loděnice STX. V Německu plynárenskou společnost Uniper. V Itálii leteckou společnosti Alitalia. Maďarsko jednalo o znárodnění řady firem, které byly v minulosti privatizovány. Někdy je tak snaha řešit problémy bank. Například v Nizozemí banky a pojišťovny SNS Real, v Irsku Anglo Irish Bank, v Rakousku Österreichische Volksbanken. Ve Španělsku vláda přebrala kvůli koronaviru soukromá zdravotnická zařízení.

I u nás se objevují názory, které na jedné straně směřují k rozšíření privatizace, například se objevují snahy o privatizaci Budvaru, Českých drah, České pošty. Na straně druhé se objevují požadavky na zestátnění například vodárenských podniků včetně vodovodů a kanalizací, větrných elektráren, bytů OKD, ČSA. Největší pozornost je věnována zestátnění ČEZu vykoupením 30 % akcií, které drží soukromí vlastníci. Cílem této akce může být mimo jiné i rychlé a razantní snížení cen elektrické energie mírně nad úroveň výrobních nákladů. Stát tady prosadil  rozdělení mezi vlastníky téměř celého loňského zisku firmy ve výši 78 miliard korun a vyplacení rekordní dividendy ve výši 145 korun na akcii, Stát, který ovládá 70 procent tak tím získá do rozpočtu nemalou sumu ve výši 54 miliard korun.

Ukazuje se, že možnosti zestátnění například odkoupením podílu, navýšením kapitálu apod. je třeba vážně zvažovat jako jednu z možností řešení   případného krizového stavu a posílení síly země i v České republice. A lze se se přitom nechat inspirovat příklady z USA a Evropské unie. Na druhé straně by měly v rukou státu zůstat důležité strategické firmy a i ty, které mají svou významnou historii a světovou proslulost, jakož i národní a kulturní památky. Když si dáte někde v cizině, třeba v nějaké zapadlé vesničce, Budvar a je na něm napsáno: Owned by the Czech Republic, tak vás to jistě u srdce zahřeje a potěší, že ještě vůbec něco vlastníme. Vždyť i památné místo české historie horu Říp vlastní jakási Američanka, která se přivdala k Lobkowiczům. 

Autor: Jaroslav Bálek | úterý 11.7.2023 10:31 | karma článku: 14,72 | přečteno: 456x
  • Další články autora

Jaroslav Bálek

Obchodní válka?

Celní nebo obchodní války tady byly již snad o té doby co vzniklo clo. A to bylo již opravdu dávno. I v Bibli můžeme najít zmínku o hostině Krista u celníka Matouše.

30.6.2024 v 17:22 | Karma: 4,89 | Přečteno: 122x | Diskuse | Politika

Jaroslav Bálek

Co si zvolíme?

Čekají nás volby do evropského parlamentu. Záměrně volím titulek: Co si zvolíme, a ne Koho si zvolíme. Snad proto, že v nich možná ani tak nejde v prvé řadě o výběr osobností, ale o výběr programů, které jsou u některých kandidátů

2.6.2024 v 13:51 | Karma: 11,20 | Přečteno: 219x | Diskuse | Politika

Jaroslav Bálek

21.srpen a podíl Německa

V souvislosti se vzpomínkami na 21. srpen 1968 se zdá jako by se zapomínalo jakou úlohu v okupaci sehrálo Německo, respektive Německá demokratická republika. Tady nešlo jen o vojenskou akci o síle 35 tisíc vojáků, ale i o celkovou

22.8.2023 v 11:15 | Karma: 16,89 | Přečteno: 453x | Diskuse | Politika

Jaroslav Bálek

Cash only

Tak se nám začínají množit všude možně nápisy cash only. A někde pro jistotu, aby snad nedošlo k omylu, to mají i v češtině: karty nebereme. A já chtěl jít zrovna nakupovat,

16.7.2023 v 17:44 | Karma: 41,84 | Přečteno: 7199x | Diskuse | Politika

Jaroslav Bálek

Ještě jednou k probuzení levice

Blog o probuzení levice vyvolal poměrně širokou diskusi a pokusím se proto zde na některé věci reagovat. Příspěvky lze zjednodušeně rozdělit zhruba do následujících 7 bodů:

6.6.2023 v 13:39 | Karma: 7,38 | Přečteno: 319x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru

4. října 2024

Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Dívky chtěly originální video. Navlečené do bund plavaly a tančily v kašně

10. října 2024  12:03

Nápad na originální video se zrodil v úterý v noci v hlavách dvou slečen v Plzni. Oblečené v...

Žižkův meč se po čtyřech stoletích vrátil do Prahy, bude součástí oslav

10. října 2024

Ráno přistálo na letišti Václava Havla letadlo ze švédského Stockholmu s mimořádným nákladem. Po...

Bartoš si nepřipustil hloubku problému, ve vládě zůstat nemohl, říká Fiala

10. října 2024  11:58

Premiér Petr Fiala se v pořadu Ptám se pane premiére na Blesk.tv znovu vrátil k odvolání Ivana...

Cílem je udržet nadané lidi v jejich regionu, řekl prezident ve Valticích

10. října 2024  7:05,  aktualizováno  11:55

Prezident Petr Pavel dnes pokračuje ve dvoudenní návštěvě jižní Moravy. Program začal ráno...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 825x
Národohospodář a spisovatel. Publikoval celou řadu statí z oblasti hospodářské politiky, Je autorem 12 knih především z oblasti historie a politiky, ale i humoristických včetně divadelní hry a dvou sbírek básní. Provozovatel webu Politika teoreticky i prakticky. https://www.politika-teoreticky-i-prakticky.cz/ a Knihy Jaroslav Bálek, Bálek Jaroslav knihy (knihy-jaroslav-balek.cz)

 

 

Seznam rubrik