21.srpen a podíl Německa
Hlavní kritika československého obrodného procesu šedesátých let nepřicházela ani tak ze strany Sovětského svazu, ale především z Německé demokratické republiky a Polska. Walter Ulbricht, šéf východoněmecké komunistické strany a prezident východního Německa, byl prvý, kdo se nekompromisně postavil proti Dubčekovi a vyčítal Brežněvovi vinu za Novotného odstoupení. Obvinil Brežněva z podílu na kritické situaci v Československu. Měl mu dále prý říci, že nehodlá nečinně přihlížet k přípravě kontrarevoluce v Praze.
Tady je třeba vidět, že vliv Ulbrichta nebyl v žádném případě zanedbatelný, vyplývalo to jednak z významu Německa i z toho, že v minulosti byl právě Ulbricht úspěšný svými tlaky na odstranění Chruščova. Ten se u některých socialistických zemí nedočkal porozumění, hlavně ne ve východním Německu, kde v řadě otázek existoval proti Moskvě velmi pevný postoj. Například politika spolupráce s Jugoslávií byla ostře kritizována. Ulbricht vyslovoval nelibost s kritikou Stalina a zastával názor, že Stalina a Lenina a jejich činnost nepřísluší hodnotit jen sovětským komunistům. Kritika Stalina byla často, a to nejen ve východním Německu, chápána jako kritika celého sytému, ohrožení jeho existence a ohrožení pozic lidí. Hlavním předmětem kritiky z německé strany byla sovětská kulturní fronta, na několika případech třeba Solženicyna se dokládalo, že ze SSSR se prosazuje ideologická diverze do ostatních socialistických zemí a předcházela i krvavým událostem v Budapešti. Ulbricht prohlásil, že něco podobného se v NDR nemůže stát, že pevné postavení německé komunistické strany vyplývá z ignorování požadavku Chruščova, aby byl po XX. sjezdu ostře kritizován Stalin. Tady našel pochopení u sovětských generálů, kteří Chruščova obviňovali, že dal pokyn k vojenskému zásahu v Maďarsku příliš pozdě, vytýkali mu jeho nerozhodnost. Antonín Novotný ve svých vzpomínkách uvádí, že když se ptal generála Jakubovského, proč zasáhli do bojů v Maďarsku tak pozdě, když stejně neměli na vybranou, tak mu odpověděl: „To dělá ta naše prokletá disciplinovanost. Ještě pár hodin a šli bychom do toho i bez pokynu ÚV KSSS.“ To svědčí o tom, že vedoucí politická strana a političtí představitelé státu nemusí vždy rozhodovat. Tady byla rozhodující armáda. To právě věděl i Ulbricht a za účelem tlaku na vojenský zásah v Československu se spojil s maršály Sovětského svazu, protože prý část vedení sovětské komunistické strany považoval za revizionistické, působil na nejednotnost širšího sovětského velení. Liberálnější sovětští představitele se mohli obávat, že i v tomto případě by mohl být úspěšný a mohli by skončit stejně jako Chruščov. A to i proto, že samu výměnu Novotného chápala skupina jestřábů v Moskvě jako svou prohru a rychlý rozvoj demokratického hnutí kladla tato skupina za vinu právě především Brežněvovi.
Těmito několika poznámkami jsem jenom chtěl ukázat, že vojenskou intervenci ovlivnila celá řada faktorů, na které bychom neměli zapomínat.
Jaroslav Bálek
Obchodní válka?
Celní nebo obchodní války tady byly již snad o té doby co vzniklo clo. A to bylo již opravdu dávno. I v Bibli můžeme najít zmínku o hostině Krista u celníka Matouše.
Jaroslav Bálek
Co si zvolíme?
Čekají nás volby do evropského parlamentu. Záměrně volím titulek: Co si zvolíme, a ne Koho si zvolíme. Snad proto, že v nich možná ani tak nejde v prvé řadě o výběr osobností, ale o výběr programů, které jsou u některých kandidátů
Jaroslav Bálek
Cash only
Tak se nám začínají množit všude možně nápisy cash only. A někde pro jistotu, aby snad nedošlo k omylu, to mají i v češtině: karty nebereme. A já chtěl jít zrovna nakupovat,
Jaroslav Bálek
Slabý stát, slabá vláda
Někdy se hovoří, a to nejen u nás, o slabé a neschopné vládě. Ale aby vláda mohla někomu smysluplně vládnout musí mít komu. Zjednodušené se dá říci jaký stát taková vláda.
Jaroslav Bálek
Ještě jednou k probuzení levice
Blog o probuzení levice vyvolal poměrně širokou diskusi a pokusím se proto zde na některé věci reagovat. Příspěvky lze zjednodušeně rozdělit zhruba do následujících 7 bodů:
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Vojáci se dočkají nových letounů. Co umí, kolik stojí a proč je potřebujeme?
Dvojice středních transportních letounů Embraer C-390 Millennium z Brazílie vyjde na více než 11...
KOMENTÁŘ: Nový myslivecký zákon chce likvidovat zvěř i myslivce, píše starosta
Do Poslanecké sněmovny doputoval vládní návrh novely mysliveckého zákona. Předkladatel, ministr...
Odolával mučení, až byli i estébáci zoufalí. Ubití faráře Toufara k smrti tajili
Premium Krajský soud v Hradci Králové rehabilitoval faráře Josefa Toufara za nezákonné zatčení a vazební...
Koupání v záři reflektorů. Dubaj otevírá kvůli vysokým teplotám noční pláže
Na veřejné pláži v Dubaji ve Spojených arabských emirátech je vše jako kdekoliv jinde. Davy lidí se...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 15
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 825x