Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zaměstnanec otrokem

Firmy naříkají, že nemohou sehnat zaměstnance. Ty v příhraničí přímo pláčou. Mohou si však za to částečně samy. Když se k tomu přidá kořistnická politika státu, situace se stává vážnou. Proč tomu tak je?

Nezaměstnanost je momentálně na mimořádně nízké úrovni. Firmy začínají mít problém sehnat zaměstnance. A pokud je v blízkosti hranice, a za ní bohaté Rakousko či Německo, nabízející až několikanásobně vyšší platy, je to pro naše firmy komplikace opravdu zásadní. Jak tady udržet zaměstnance při tak nízkých mzdách?

Říct, že mají dorovnat platy na Rakouskou či Německou úroveň, by bylo hodně populistické. Není to možné. Při současné ekonomické situaci naší země, je taková myšlenka zcela nereálná. A zaměstnancům se nelze divit, že jdou za vyšším výdělkem. Český plat jim mnohdy postačuje maximálně na základní životní potřeby. Česká firma jim nemůže víc nabídnout.

Přesto však existují firmy, které sice pociťují úbytek vhodných zaměstnanců, ale nepokládá je ani blízkost hranice státu. Jsou to takové, které budovaly svoji zaměstnaneckou základnu na principech vzájemné loajality. Zaměstnanec, který cítí podporu ze strany zaměstnavatele, zázemí a dlouhodobou perspektivu, nemá tendence utíkat jinam, i když je tam nabízená mzda násobně větší. Zůstává, i když je zaměstnavatel v problémech. Je to takové manželství. V dobrém i zlém.

Jenže to se u nás příliš nenosí. V dobách, kdy byl na pracovním trhu přebytek zaměstnanců, se mnoho firem chovalo k zaměstnancům jako k otrokům. Sice je nebičovali, ale stačil sebemenší náznak nespokojenosti a následovala pohrůžka: „dělej co ti přikážeme, nebo letíš, za branou čeká na tvé místo deset dalších“. A zaměstnanec dělal, protože věděl, že je to pravda. Není divu, že při nejbližší příležitosti utekl za lépe placenou prací. A teď, když už za branou nečeká deset dalších (mnohdy tam nečeká ani jeden), by firmy rády udržely každého pracovníka, kterého mají. Jenže výší platů to nedokáží. A dovolávat se loajality je jaksi „s křížkem po funuse“. Na loajalitu měly sázet v dobách, kdy je zaměstnanec potřeboval, nemyslet si, že to bude tak pořád, že za branou bude čekat těch deset dalších navždy a chovat se otrokářsky. Měly si zaměstnanců vážit, dát jim dlouhodobou perspektivu, pomoci jim třeba s bydlením nebo si je jinak dlouhodobě zavázat, podržet je v krizích, budovat v nich hrdost na příslušnost právě k jejich firmě, dát jim jistoty. Jistota je pro lidi mnohdy důležitější než výše platu. Lepší vrabec v hrsti v domácí firmě než holub na střeše v zahraničí.

Jenže zvolili otrokářský přístup a tak se nemohou divit, že přišel někdo jiný a pracovní sílu jim přetáhl. Ten zahraniční zaměstnavatel také není žádný lidumil, ví za jak nízké mzdy musí dělat český člověk. A tak mu sice nabídne mzdu násobně vyšší než u nás, ale většinou o dost nižší než domácímu pracovníkovi. A jistoty a vlídné zacházení většinou také ne (kamarádi, pracující v příhraničí, mi mnohokrát vyprávěli, jak to chodí v tom kapitalismu za hranicemi a nebylo to nic moc, jen ten plat).

Budovat firmu na rodinném principu, na principech loajality, je náročné a je to dlouhodobá záležitost. A mnohdy se to kvůli velikosti firmy ani nemůže pořádně podařit. Proč tedy alespoň ten plat by nešel zvýšit?

Pokud se vrátíme k paralele s manželstvím, tak je to jako v jednom známém vtipu: „Za krach manželství můžou vždycky dva – manželka a tchýně“. Tchýně je v tomto případě stát. A je to tchýně opravdu zlá a hamižná. Baculatá masa státního úřednictva potřebuje nakrmit. A tak firmám řádně pouští žilou. Dokud se nezmírní nenažranost státu a neklesne daňové zatížení zaměstnavatelů, nebudou naše firmy, co se týče platů zaměstnanců, konkurenceschopné. Dokud bude státní aparát bobtnat a vybrané peníze budou neefektivně vynakládány, nebo dokonce různě odkláněny a kouzelnými triky ztráceny, nebudeme se tu mít dobře. Je to k zamyšlení v příštích volbách. Aby být zaměstnancem, neznamenalo být otrokem.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Andrýsek | neděle 21.5.2017 21:10 | karma článku: 42,95 | přečteno: 6056x
  • Další články autora

Jaroslav Andrýsek

Ministr musí umět integrální počet, pevnostní výpočty a vzorce uhlovodíků

Zdá se vám to na hlavu postavené? Proč by to měl umět? Proč je tedy takové pozdvižení, že ministryně neumí výborně anglicky?

17.5.2020 v 10:25 | Karma: 47,28 | Přečteno: 15075x | Diskuse| Politika

Jaroslav Andrýsek

Pojď, podej mi ruku

Tak tahle větička jistě skočí na indexu. A bude to obrovská škoda. Přišli jsme o jeden symbol člověčenství. O symbol prostý, ale obrovsky silný. O to prosté podání rukou, potřesení pravicí, stisk ruky. Proč?

15.5.2020 v 8:10 | Karma: 15,91 | Přečteno: 401x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Andrýsek

Co má společného londýnský terorista a řeporyjský starosta?

Zdánlivě dva neslučitelné případy. Odpověď se proto sluší uvést hned v úvodu, a je velmi jednoduchá: Nejsme na ně připraveni.

30.11.2019 v 11:54 | Karma: 47,35 | Přečteno: 11674x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Andrýsek

Abychom mohli slavit, ne demonstrovat

Systémová chyba v pojetí politiky vyhnala tisíce lidí na Letnou. Má to nějaký smysl? Nemá. Ale jak to příště udělat lépe?

17.11.2019 v 12:28 | Karma: 22,89 | Přečteno: 684x | Diskuse| Politika

Jaroslav Andrýsek

Jen to správně pojmenovat

Šaría banka nepůjčuje na úrok, má jen finanční přirážku. Ve Státním zdravotním ústavu se nepodvádělo, bylo to jen systémové pochybení. „Správným“ pojmenováním se podvod a lumpárna samozřejmě neskryje, ale stává se „stravitelnější“

22.2.2018 v 13:00 | Karma: 27,53 | Přečteno: 704x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Putin chce zmrazit válku a obnovit mírové rozhovory. Ne se Zelenským

24. května 2024  14:15,  aktualizováno  19:33

Je potřeba obnovit mírové rozhovory, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Jednání ale podle...

Soud v Haagu nařídil zastavit ofenzivu, Izrael vzápětí v Rafáhu bombardoval

24. května 2024  15:41,  aktualizováno  19:14

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) nařídil Izraeli zastavit ofenzivu ve městě Rafáh v Pásmu Gazy a...

Zemřel autor dokumentu, v němž jedl měsíc pouze jídlo z McDonald’s

24. května 2024  19:01

Americký dokumentarista Morgan Spurlock, kterého před 20 lety proslavil experiment, při němž se...

Soros, dárky a zájem o domácí témata. Jak Češi prožívají kampaň k eurovolbám

24. května 2024  18:51

Kolotoč předvolebních mítinků dorazil v pátek v poledne i na kladenské náměstí Svobody. Černobílé...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1803x
Neskonalý optimista, který věří v dobro v lidech.

Seznam rubrik