Ministr musí umět integrální počet, pevnostní výpočty a vzorce uhlovodíků
Ano, uvědomuji si, že tahle úvaha nadzvedne ze židle spoustu z vás, vážení čtenáři. Než však začnete plivat jedovatou slinu, poslouchejte. Nepočítám s tím, že ministryni neznající angličtinu obhájím. Nemám to ostatně úplně v úmyslu, spousta věcí se mi na tom také nelíbí, ale je třeba se na to podívat z trochu větší dálky. Odhlédnout od toho, že se to přihodilo právě té „koblihářské dámičce Schillerové”.
Znalost angličtiny je v současné době považována za takovou samozřejmost, že mnozí se velice podivují, jak někdo v politice, na vedoucím postu nebo prostě jen v reálném životě nemůže tento jazyk ovládat. No ale vidíte, jsou i tací. A mohou být ve svém oboru geniální, mohou být tahouni lidstva, mohou svět změnit. A přijde někdo a řekne: sice jsi vymyslel geniální rovnici, posunul matematiku obrovský kus dopředu, ale neumíš to odprezentovat latinsky, tak jako bys nebyl. A ty chemiku, vymýšlej si co chceš, pokud nedokážeš vyjmenovat všechny významné youtubery, tak tvoji práci budeme ignorovat. A tak dále a tak dále až ad absurdum.
A to je přesně to, co tím chci říct. My se nedíváme co člověk skutečně dělá, my jenom soudíme, jestli plní naše kriteria. Paní redaktorka třeba neuměla česky, tak teď může napsat, že podle ní paní ministryně nedělá dobře svoji práci, protože ji neporozuměla. A věhlasný matematik si může říct, že paní ministryně je nekompetentní, protože použila při prezentaci své práce prostý graf, nikoliv integrální funkce. A chemika může pobouřit a přinutit pasovat ministryni na nekompetentní, že při zmínce o koronaviru nenakreslila jeho chemický vzorec. A už jsme zase u toho absurdna. Přitom by stačilo dívat se, co ten člověk dělá a jaké má výsledky, nikoliv jak je oblečen, jestli umí svou práci obhájit i v jiné řeči než v jazyce mateřském atd.
Ano, pokud teď namítnete, že angličtina je pro takový post nezbytná, máte asi pravdu. Ale proč tedy si ministerstva platí smečku překladatelů a tlumočníků? A proč by paní ministryně nemohla využít tyhle služby, stejně jako by na vylepšení grafu mohla najmout matematika a na nakreslení vzorce koronaviru chemika?
Jenže se nechala nachytat, takže má smůlu. V politice je spoustu šíbrů, kteří se nikdy nachytat nenechali. A přitom nejenže dobře neumí angličtinu, integrální počet, pevnostní výpočty a vzorce, ale ani dobře nedělají svoji práci. A na to bychom se měli zaměřit.
Pokud je taková i tato paní ministryně, na propadliště dějin s ní. Velkou přitěžující okolností budou její nepravdivé prohlášení, jak to s její angličtinou je. Ale jinak nedělejme humbuk z prostého faktu, že ji nachytala jedna redaktorka, která ni ni spustila jinak než česky.
Tuto paní jsme zaměstnali jako ministryni financí, nikoliv jako učitelku angličtiny, matematičku, fyzičku či chemičku, tak po ní chtějme výsledky na poli finančního zlepšování života obyvatel České republiky, nic jiného. Každý ať dělá co umí.
Jaroslav Andrýsek
Pojď, podej mi ruku
Tak tahle větička jistě skočí na indexu. A bude to obrovská škoda. Přišli jsme o jeden symbol člověčenství. O symbol prostý, ale obrovsky silný. O to prosté podání rukou, potřesení pravicí, stisk ruky. Proč?
Jaroslav Andrýsek
Co má společného londýnský terorista a řeporyjský starosta?
Zdánlivě dva neslučitelné případy. Odpověď se proto sluší uvést hned v úvodu, a je velmi jednoduchá: Nejsme na ně připraveni.
Jaroslav Andrýsek
Abychom mohli slavit, ne demonstrovat
Systémová chyba v pojetí politiky vyhnala tisíce lidí na Letnou. Má to nějaký smysl? Nemá. Ale jak to příště udělat lépe?
Jaroslav Andrýsek
Jen to správně pojmenovat
Šaría banka nepůjčuje na úrok, má jen finanční přirážku. Ve Státním zdravotním ústavu se nepodvádělo, bylo to jen systémové pochybení. „Správným“ pojmenováním se podvod a lumpárna samozřejmě neskryje, ale stává se „stravitelnější“
Jaroslav Andrýsek
Pijeme, kouříme, jsme tlustí a je nám to jedno
Typický Čech pravděpodobně vypadá jako obézní piják s věčně zapálenou cigaretou. Podle studie britského serveru Clinic compare jsme nejnezdravější zemí na světě. Co z toho vyplývá pro naše životy?
Další články autora |
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Jak to nedělat. Češi popisují trable se zálohováním petek v Chorvatsku
Zálohování PET láhví a plechovek, které má v plánu zavést resort životního prostředí i v České...
Na firmy v Česku se už valí povinnosti spojené s ESG. Vyhnout se jim nelze
ESG, tedy rámec sloužící k hodnocení udržitelnosti a odpovědnosti podnikání, razantně ovlivní...
Vede Harrisová. Ne, Trump. Návod pro čtenáře volebních průzkumů a sázkaře
Premium Kdo si chce vsadit na americké volby, „srdce jako kníže Rohan musí mít“, protože neví nic, i když...
Revoluce v maturitách. Ústní zkoušku může nahradit projekt pro firmu
Premium Dvacet témat z češtiny, dvacet z angličtiny či matematiky a další hora otázek z odborných předmětů....
Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA
Jak připravit koupel vhodnou přímo pro vaše miminko? Přihlaste se k testování a vyzkoušejte jemný dětský šampon a sprchový krém v jednom. Měsíčková...
- Počet článků 85
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1803x