Solární energii nám nebyl čert dlužný

Solární boom v letech 2009 – 2010 naplnil kapsy několika málo lidem, vzniklo pro ně výstižné pojmenování „solární baron“. Co přinesl ostatním? Pocit, že solární energie je něco špatného, co nás jen stojí peníze. Je to opravdu tak?

Hned v úvodu musím uvést, že solární energii nám opravdu „nebyl čert dlužný“ a že na ní není rozhodně nic špatného. Je to čistý, bezpečný obnovitelný zdroj. Takže něco, co je pro nás všechny prospěšné a užitečné. Kde se tedy vzal ten negativistický přístup?

Co mám konkrétně na mysli? Zmíním-li se, že bych si rád osadil střechu solárními panely a vyráběl si elektrickou energii sám, setkám se dost často s podezřívavými pohledy. Tak i ty se chceš stát solárním baronem a my na tebe budeme doplácet? Soláry, to je špatná věc, proto platíme tolik za elektriku. Takhle uvažuje překvapivě mnoho lidí.

Je to bohužel vedlejší efekt solárního boomu. Ten primární, nebývalé zbohatnutí několika jedinců, je viditelný od počátku. Dokonce tak viditelný, že vedl vládu ke zcela bezprecedentnímu kroku (který, i přes jeho užitečnost a potřebnost, nebyl dle mého názoru tak úplně „košér“), a to sice ke zpětnému zdanění (zavedením srážkové daně na tyto zisky).

Džin však již byl vypuštěn z lahve. Mnohokrát připomínané obrovské výnosy ze solárních polí a to, že se na cenících energetických společností objevila položka: poplatek na podporované (obnovitelné) zdroje energie (který může činit téměř padesát haléřů na kWh), způsobilo, že se na solární energetiku začalo pohlížet jako na něco špatného, co nás jen stojí peníze a musíme na to všichni doplácet.

Pokud měla vláda špatnou legislativou (nastavením příliš vysokých výkupních cen) v úmyslu udržet spotřebitele v područí energetických společností tím, že mu solární energetiku pěkně očerní (aby na možnost výroby vlastní energie, a tím osvobození se, ani nepomýšlel, protože by ho sousedé ukamenovali, že na něj doplácí), tak se to nepochybně podařilo.

I přes nutnou počáteční investici přitom samostatná výroba elektrické energie (ať již v nezávislém, tzv. „ostrovním“, systému nebo s propojením do sítě) není již zdaleka tak nedostupná, návratnost je solidní a úspora velice zajímavá. Cena solárních panelů (i veškerého dalšího potřebného vybavení, elektroniky, baterií atd.) stále klesá, přesto samostatných výrobců (s panely na střeše domu) nevidíme tolik, kolik by jich mohlo být.

A to je škoda, protože slunce se s námi o svoji energii rádo rozdělí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Andrýsek | čtvrtek 2.3.2017 15:45 | karma článku: 19,38 | přečteno: 1084x